Grønne investeringer gør det godt under corona

Selvom coronakrisen fortsat har greb i verden, foretages der massive investeringer i bæredygtige initativer. Det beretter Blackrock-chef.

Det vælter ind med milliarder af kroner til grønne investeringer. Det skyldes blandt andet et højnet fokus på ESG..

18.05.2020

CSR.dk

Milliarder af kroner er tilsyneladende skudt ind i bæredygtige investeringer - på trods af at coronakrisen har resulteret i massive økonomiske tab for borgere, virksomheder og samfund. Det oplyser Børsen. 

Sådan lyder det i hvert fald ifølge tal fra investoren og kapitalforvalteren Blackrock. I første kvartal blev 40,5 milliarder dollar investeret i bæredygtige fonde og børsnoterede investeringsfonde. Det er en øgning på 41 procent sammenlignet med samme periode sidste år. 

Læs også: MP Pension bandlyser sikkerhedsfirma for fremtidige investeringer

Tendensen har ifølge Christian Hyldahl, en af cheferne for Blackrock i Europa, to forklaringer. Den ene er, at flere investorer omlægger til en mere bæredygtig portefølje, mens den anden baserer sig på, at ESG-faktorer reelt spiller en central rolle for investorerne. 

Massiv grøn interesse
Samtidig påpeger Christian Hyldedal, at selvom oliepriserne faldt markant i første kvartal, hvilket havde store konsekvenser for energisektoren, underminerer dette ikke styrken i bæredygtige investeringer og tiltag. 

“Selv når vi filtrerer for olieprisens effekter, er det stadig en tydelig tendens – jo højere en virksomhed scorer på ESG, jo bedre afkast”, siger han til Børsen.

Økonomisk set kunne franske AXA Investment Management i april komme til samme konklusion. En analyse viste, hvordan man ville få et markant højere afkast på aktier og obligationer, hvis man havde investeret i ESG-fokuserede virksomheder sammenlignet med dem, der scorede lavest på ESG-skalaen. 

Læs også: BlackRock-chef: Klimaforandringerne vil omdanne finansverdenen

Som følge af coronakrisen understreger chefen endvidere, at klimateamet for alvor er blevet relevant, da det er gået op for folk, hvordan en grøn omstilling er nødvendig.

Dette kan Nykredit endvidere bekræfte overfor Børsen.

Chef for ESG, Søren Larsen, oplyser, at der en betydelig interesse i bæredygtige investeringer - både fra erhvervslivet og private. Ved Nykredit Svanemærkede Bæredygtige Aktier, sås der en strøm på godt 1060 millioner kroner i første kvartal. i 2019 var den på 641 millioner kroner, altså en stigning på 65 procent. 

- HCL

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.02.2026CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

10.02.2026CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

09.01.2026CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

11.12.20253H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

10.12.2025CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

10.12.20253H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

05.12.2025CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

01.12.20253H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle