Corona-pandemien har udløst det største fald i CO2-udledninger, der nogensinde er registreret

Særligt indenfor luftfart har corona-pandemien forårsaget en markant CO2-reduktion. Men den lave rejseaktivitet har til gengæld en bagside på den sociale front.

28.01.2021

CSR.dk

Den seneste opgørelse fra Global Carbon Project indikerer, at der i 2020 er blevet udledt 2,4 milliarder tons mindre CO2 end i 2019 grundet coronapandemien. Det er det største fald i CO2-udledninger der nogensinde er registreret.

Det skriver Finans.

Faldet skyldes i høj grad en reduktion af CO2-udledninger forårsaget af afbrænding af fossile brændstoffer, som ifølge Global Carbon Project er faldet med 12, 11 og ni procent i henholdsvis USA, Europa og Indien.

Pandemien har betydet et markant fald i rejseaktiviteten, og store dele af den reducerede mængde CO2 kan derfor findes i luftfart. 

Det skaber et kæmpe dilemma: Der er store miljømæssige fordele ved at flyve mindre, men hvad med de mange millioner mennesker verden over, der direkte eller indirekte lever af luftfarten?

Op imod 143 millioner mennesker i turistindustrien og oplevelsesøkonomien er blevet ramt af coronakrisen. 

Læs også: Flyproducenten Boeing udvikler fly der kan flyve på ren bio-brændstof

”I USA og i Europa er 25 mio. job gået tabt. Globalt løber de foreløbige tab i oplevelsesøkonomien op i 3.800 mia. dollars (23.500 mia. kr.). Man skal huske, at rejser, turisme og oplevelsesøkonomien i det hele taget svarer for 10 pct. af det globale bruttonationalprodukt (bnp) og flere end 325 mio. arbejdspladser”, påpeger Gloria Guevara Manzo, adm. direktør for brancheorganisationen World Travel & Tourism Council (WTTC).

Hun understreger ligeledes, at det for nogle lande vil være decideret destruktivt, at vi på den anden side af pandemien skal rejse mindre.

Mike Berners-Lee, professor ved Institute for Social Futures under Lancaster University i Storbritannien er også skeptisk overfor en drastisk reduktion af flyrejser post-corona. Han mener, at vi i stedet bør afsætte langt flere ressourcer på at udvikle brændstof, der er klimaneutralt og fortsætte med at foretage forretningsmøder og konferencer virtuelt, hvis det er muligt.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.03.2026CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

17.03.2026SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

CSR.dk

Novo Holdings trodser uroligt marked og fastholder grøn kurs

CSR.dk

Kunderne træffer selv valget og virksomhed sparer 6,6 tons CO2

Schneider Electric

Sponseret

Kom til webinar: Oplev den nye StackMate - enkel og fleksibel robotpalletering

CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C