Corona-pandemien har udløst det største fald i CO2-udledninger, der nogensinde er registreret

Særligt indenfor luftfart har corona-pandemien forårsaget en markant CO2-reduktion. Men den lave rejseaktivitet har til gengæld en bagside på den sociale front.

28.01.2021

CSR.dk

Den seneste opgørelse fra Global Carbon Project indikerer, at der i 2020 er blevet udledt 2,4 milliarder tons mindre CO2 end i 2019 grundet coronapandemien. Det er det største fald i CO2-udledninger der nogensinde er registreret.

Det skriver Finans.

Faldet skyldes i høj grad en reduktion af CO2-udledninger forårsaget af afbrænding af fossile brændstoffer, som ifølge Global Carbon Project er faldet med 12, 11 og ni procent i henholdsvis USA, Europa og Indien.

Pandemien har betydet et markant fald i rejseaktiviteten, og store dele af den reducerede mængde CO2 kan derfor findes i luftfart. 

Det skaber et kæmpe dilemma: Der er store miljømæssige fordele ved at flyve mindre, men hvad med de mange millioner mennesker verden over, der direkte eller indirekte lever af luftfarten?

Op imod 143 millioner mennesker i turistindustrien og oplevelsesøkonomien er blevet ramt af coronakrisen. 

Læs også: Flyproducenten Boeing udvikler fly der kan flyve på ren bio-brændstof

”I USA og i Europa er 25 mio. job gået tabt. Globalt løber de foreløbige tab i oplevelsesøkonomien op i 3.800 mia. dollars (23.500 mia. kr.). Man skal huske, at rejser, turisme og oplevelsesøkonomien i det hele taget svarer for 10 pct. af det globale bruttonationalprodukt (bnp) og flere end 325 mio. arbejdspladser”, påpeger Gloria Guevara Manzo, adm. direktør for brancheorganisationen World Travel & Tourism Council (WTTC).

Hun understreger ligeledes, at det for nogle lande vil være decideret destruktivt, at vi på den anden side af pandemien skal rejse mindre.

Mike Berners-Lee, professor ved Institute for Social Futures under Lancaster University i Storbritannien er også skeptisk overfor en drastisk reduktion af flyrejser post-corona. Han mener, at vi i stedet bør afsætte langt flere ressourcer på at udvikle brændstof, der er klimaneutralt og fortsætte med at foretage forretningsmøder og konferencer virtuelt, hvis det er muligt.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.06.2026Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Golden Goose: Fibre-Led Circularity in Luxury Fashion

16.06.2026MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Bæredygtighed er blevet standardkrav i mødebranchen, men kommunikationen halter fortsat

CSR.dk

Medarbejderne på Sunset Boulevards hovedkontor har nu haft fri i et år

CSR.dk

Standarder for det digitale produktpas er klar

CSR.dk

Vi kan ikke løse klimakrisen som forbrugere

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor indtog Madens Folkemøde: Grøn smag og god dialog på menuen

CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT opnår sin første CO₂‑neutrale fabrik i Nordenham

Schneider Electric

Sponseret

Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online