Corona-pandemien har udløst det største fald i CO2-udledninger, der nogensinde er registreret

Særligt indenfor luftfart har corona-pandemien forårsaget en markant CO2-reduktion. Men den lave rejseaktivitet har til gengæld en bagside på den sociale front.

28.01.2021

CSR.dk

Den seneste opgørelse fra Global Carbon Project indikerer, at der i 2020 er blevet udledt 2,4 milliarder tons mindre CO2 end i 2019 grundet coronapandemien. Det er det største fald i CO2-udledninger der nogensinde er registreret.

Det skriver Finans.

Faldet skyldes i høj grad en reduktion af CO2-udledninger forårsaget af afbrænding af fossile brændstoffer, som ifølge Global Carbon Project er faldet med 12, 11 og ni procent i henholdsvis USA, Europa og Indien.

Pandemien har betydet et markant fald i rejseaktiviteten, og store dele af den reducerede mængde CO2 kan derfor findes i luftfart. 

Det skaber et kæmpe dilemma: Der er store miljømæssige fordele ved at flyve mindre, men hvad med de mange millioner mennesker verden over, der direkte eller indirekte lever af luftfarten?

Op imod 143 millioner mennesker i turistindustrien og oplevelsesøkonomien er blevet ramt af coronakrisen. 

Læs også: Flyproducenten Boeing udvikler fly der kan flyve på ren bio-brændstof

”I USA og i Europa er 25 mio. job gået tabt. Globalt løber de foreløbige tab i oplevelsesøkonomien op i 3.800 mia. dollars (23.500 mia. kr.). Man skal huske, at rejser, turisme og oplevelsesøkonomien i det hele taget svarer for 10 pct. af det globale bruttonationalprodukt (bnp) og flere end 325 mio. arbejdspladser”, påpeger Gloria Guevara Manzo, adm. direktør for brancheorganisationen World Travel & Tourism Council (WTTC).

Hun understreger ligeledes, at det for nogle lande vil være decideret destruktivt, at vi på den anden side af pandemien skal rejse mindre.

Mike Berners-Lee, professor ved Institute for Social Futures under Lancaster University i Storbritannien er også skeptisk overfor en drastisk reduktion af flyrejser post-corona. Han mener, at vi i stedet bør afsætte langt flere ressourcer på at udvikle brændstof, der er klimaneutralt og fortsætte med at foretage forretningsmøder og konferencer virtuelt, hvis det er muligt.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.08.2026CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

20.08.2026CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

Økologer vil have mere handling fra politisk hold

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 27. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

27.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup