COP21-aftalen trækker klimaløfter ud af virksomheder

Kun få dage efter Parisaftalen blev skrevet under har mere end 400 virksomheder underskrevet en fælles erklæring om at støtte målene i aftalen.

17.12.2015

CSR.dk

Anledningen er den stort opsatte Paris Pledge for Action, som den franske COP21-ledelse har lanceret. Med den får ikke-statslige aktører muligheden for offentligt at forpligte sig til at bidrage til målene i aftalen, dvs. at reducere CO2-udledningen og holde temperaturstigningerne under to grader globalt. Der er nemlig bred enighed om, at opgaven ikke kan løftes alene af nationalstaterne, men at alle aktører skal indstille sig på at gøre en indsats. 

Allerede fire dage efter aftalen var skrevet under, havde mere end 400 virksomheder, 120 investorer, 150 byer og regioner meldt sig under fanerne. De repræsenterer tilsammen flere hundrede millioner mennesker og 11 billioner – som i 11 tusinde milliarder – dollar. Men der er stadig god plads til andre fra de nævnte grupper sammen med civilsamfundet og fagforeninger.

Danske virksomheder er også med
Blandt de danske underskrivere er Danfoss, Københavns Kommune, Danske Bank, PensionDanmark og LM Wind Power. Derudover har store internationale virksomheder som Adidas, Deutsche Bank, Fujitsu og Telenor underskrevet. Til Energiwatch.dk forklarede PensionDanmark hvorfor de har skrevet under:

"Vi bakker op om den globale klimaaftale og vil give vores bidrag til at realisere målsætningerne i aftalen. Både af hensyn til klimaet og medlemmernes opsparing. Hvis ambitionerne i aftalen skal indfries, kræver det mobilisering af privat kapital i stor skala, og her er vi klar, for vi har gode erfaringer med den type investeringer," siger adm. direktør Torben Möger Pedersen, PensionDanmark.

Går i gang med det samme
Skriver man under på erklæringen lover man at tage konkrete initiativer nu og ikke vente på at Parisaftalen træder i kraft i 2020. Aftalen opfordrer, men forpligter ikke, underskriverne til at rapportere offentligt om deres aktiviteter rettet mod at lægge en dæmper på klimaforandringer.

-EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.05.2026CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

04.05.2026JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

CSR.dk

Nye emballageregler presser globale supply chains

CSR.dk

Blåkläder går mod strømmen og producerer nu 98 procent in-house

Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Vi er et vindmølleland, som ikke længere opfører vindmøller på land

CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Moving Every Stone: How Lessebo Paper Aligns Craft, Chemistry and Continuous Improvement

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

08.05.2026

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig digital transformation

Vil du sætte gang i eller drive virksomhedens digitale udvikling i en bæredygtighed retning? Så er dette 4-dages kursus det rette sted at starte.

Dato

08.05.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

DTU
Webinar
Executive Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with an Executive Master in Sustainable Leadership.

Dato

11.05.2026

Tid

16:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart