Concito: Danskerne vil gerne den grønne omstilling

På baggrund af sit seneste Klimabarometer konkluderer tænketanken Concito, at der er bred folkelig opbakning til den grønne omstilling i Danmark. Både her og ude i verden var der i weekenden store demonstrationer i anledning af COP21, der er startet i dag.

Ligesom i København var tusinder af tyskere var på gaden i går, her i Berlin, for at markere støtten til et bedre klima. Foto: Flickr/campact.

30.11.2015

Anders Kampmann, CSR.dk

Siden 2010 har tænketanken Concito årligt publiceret sit Klimabarometer, der måler og analyserer udviklingen i danskernes viden, holdninger og handlinger i forhold til klimaforandringerne og de medfølgende udfordringer.

Læs også: COP21 – startskud til omstillingens årti?

Årets udgave –- Klimabarometeret 2015 -– viser, at både kendskabet til situationen og opbakningen til at gøre noget ved den, er voksende blandt befolkningen.

Et stort flertal på 82 procent af danskerne anerkender ifølge målingen, der er foretaget af analysevirksomheden Analyse Danmark blandt 2030 repræsentativt udvalgte danskere, således, at klimaforandringerne er reelle og at den globale opvarmning er menneskeskabt. Kun 6 pct. af danskerne bestrider i dag den globale opvarmning.

"”Det er glædeligt, at danskernes bevidsthed om klimaforandringerne og deres konsekvenser er klar og nogenlunde stabil i forhold til tidligere målinger. Det betyder, at vi kan fokusere på, hvordan vi som borgere, forbrugere og samfund kan gøre noget effektivt ved den globale opvarmning"”, siger sekretariatsleder i Concito, Michael Minter, i en pressemeddelelse.

Det må gerne koste på kort sigt
Barometeret viser også, at der er mange, der er villige til at sætte handling bag ordene – også selvom det koster nu og her.

64 procent af de adspurgte erklærede sig således helt eller delvist enige i, at den grønne omstilling gerne må koste penge og kraftanstrengelser på kort sigt, hvis indsatsen giver samfundsmæssig gevinst på langt sigt. Samtidig er 60 procent af danskerne helt eller delvist enige i, at grøn omstilling af Danmarks produktions- og forbrugsmønstre er en afgørende forudsætning for at skabe vækst og velfærd i fremtiden.

Opbakningen svinger dog i forhold til politisk ståsted. Rød bloks vælgere er således de største tilhængere af den grønne omstilling, men blå blok er også godt med. 55 procent af dem, der stemmer på Venstre, erklærer sig eksempelvis enige i, at omstillingen gerne må koste noget på kort sigt.

"”Klimabarometeret sætter spørgsmålstegn ved, om regeringen har befolkningen med sig i den hidtidige politiske linje på klima- og miljøområdet. Ønsket om yderligere klimahandling er udbredt i hele befolkningen, og ifølge Klimabarometeret vil der være bred folkelig opbakning til et grønt flertal henover midten i dansk politik”", påpeger Michael Minter. 

Historiske demonstrationer
Både her i Danmark og globalt manifesterede den folkelige opbakning sig i løbet af dagen i går, hvor store demonstrationer løb af stablen i hundredvis af byer verden over. Ifølge græsrodsorganisationen Avaaz, der havde arrangeret en stribe af søndagens events, bl.a. i København, viser tidlige estimater, at mindst 720.000 mennesker i går var på gaden til 2.300 begivenheder i 175 lande, hvilket udgør den største serie af globale demonstrationer i historien.

Læs også: Og vejret: det bliver varmere…

Og det er endda på trods af, at et optog, der ventedes at have tiltrukket 400.000 mennesker i Paris, hvor COP21 finder sted, blev aflyst på baggrund af forrige uges voldsomme terrorangreb i netop den franske hovedstad. I stedet lagde Avaaz 22.000 par sko ud, primært doneret af byens indbyggere, men også Pave Frans sendte et par, der hvor marchen skulle have startet.

I København gik over 10.000 mennesker fra Den Røde Plads på Nørrebro til Rådhuspladsen i den største klimademonstration i Danmarks historie.

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Ansvarligt interiør skabte ro midt i SS26 messernes travlhed

17.02.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Bæredygtighed i modvind: Sådan holder vi fælles fokus

12.02.2026Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

12.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Hampton kollektionen: Afslappet luksus møder ansvarligt design

11.02.2026CSR.dk

En stille energirevolution er ved at ændre spillereglerne for den grønne omstilling

06.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Når lotusblomster bliver til design: Påskekollektion med ansvarlighed

06.02.2026CSR.dk

Dansk virksomhed er nu den højest scorende B Corp i hele EU

05.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Ansvarlig interiørfavorit vender tilbage i ny nuance

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

20.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

23.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

24.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Værdikæder i forandring - Hvordan ruster vi os til ESG-risici i værdikæden?

Hvordan fremtidssikrer danske virksomheder deres værdikæder i en verden præget af geopolitiske spændinger, nye reguleringer og ESG-krav fra bl.a. finansielle aktører og kunder? På dette formiddagsarrangement sætter vi fokus på, hvordan mellemstore og store virksomheder kan omsætte bæredygtighed til konkret forretningsstrategi – på tværs af leverandører, markeder og finansielle samarbejdspartnere.

Dato

24.02.2026

Tid

08:00

Sted

Teatergaden 1, 8000 Aarhus, Danmark.