Concito: Danskerne vil gerne den grønne omstilling

På baggrund af sit seneste Klimabarometer konkluderer tænketanken Concito, at der er bred folkelig opbakning til den grønne omstilling i Danmark. Både her og ude i verden var der i weekenden store demonstrationer i anledning af COP21, der er startet i dag.

Ligesom i København var tusinder af tyskere var på gaden i går, her i Berlin, for at markere støtten til et bedre klima. Foto: Flickr/campact.

30.11.2015

Anders Kampmann, CSR.dk

Siden 2010 har tænketanken Concito årligt publiceret sit Klimabarometer, der måler og analyserer udviklingen i danskernes viden, holdninger og handlinger i forhold til klimaforandringerne og de medfølgende udfordringer.

Læs også: COP21 – startskud til omstillingens årti?

Årets udgave –- Klimabarometeret 2015 -– viser, at både kendskabet til situationen og opbakningen til at gøre noget ved den, er voksende blandt befolkningen.

Et stort flertal på 82 procent af danskerne anerkender ifølge målingen, der er foretaget af analysevirksomheden Analyse Danmark blandt 2030 repræsentativt udvalgte danskere, således, at klimaforandringerne er reelle og at den globale opvarmning er menneskeskabt. Kun 6 pct. af danskerne bestrider i dag den globale opvarmning.

"”Det er glædeligt, at danskernes bevidsthed om klimaforandringerne og deres konsekvenser er klar og nogenlunde stabil i forhold til tidligere målinger. Det betyder, at vi kan fokusere på, hvordan vi som borgere, forbrugere og samfund kan gøre noget effektivt ved den globale opvarmning"”, siger sekretariatsleder i Concito, Michael Minter, i en pressemeddelelse.

Det må gerne koste på kort sigt
Barometeret viser også, at der er mange, der er villige til at sætte handling bag ordene – også selvom det koster nu og her.

64 procent af de adspurgte erklærede sig således helt eller delvist enige i, at den grønne omstilling gerne må koste penge og kraftanstrengelser på kort sigt, hvis indsatsen giver samfundsmæssig gevinst på langt sigt. Samtidig er 60 procent af danskerne helt eller delvist enige i, at grøn omstilling af Danmarks produktions- og forbrugsmønstre er en afgørende forudsætning for at skabe vækst og velfærd i fremtiden.

Opbakningen svinger dog i forhold til politisk ståsted. Rød bloks vælgere er således de største tilhængere af den grønne omstilling, men blå blok er også godt med. 55 procent af dem, der stemmer på Venstre, erklærer sig eksempelvis enige i, at omstillingen gerne må koste noget på kort sigt.

"”Klimabarometeret sætter spørgsmålstegn ved, om regeringen har befolkningen med sig i den hidtidige politiske linje på klima- og miljøområdet. Ønsket om yderligere klimahandling er udbredt i hele befolkningen, og ifølge Klimabarometeret vil der være bred folkelig opbakning til et grønt flertal henover midten i dansk politik”", påpeger Michael Minter. 

Historiske demonstrationer
Både her i Danmark og globalt manifesterede den folkelige opbakning sig i løbet af dagen i går, hvor store demonstrationer løb af stablen i hundredvis af byer verden over. Ifølge græsrodsorganisationen Avaaz, der havde arrangeret en stribe af søndagens events, bl.a. i København, viser tidlige estimater, at mindst 720.000 mennesker i går var på gaden til 2.300 begivenheder i 175 lande, hvilket udgør den største serie af globale demonstrationer i historien.

Læs også: Og vejret: det bliver varmere…

Og det er endda på trods af, at et optog, der ventedes at have tiltrukket 400.000 mennesker i Paris, hvor COP21 finder sted, blev aflyst på baggrund af forrige uges voldsomme terrorangreb i netop den franske hovedstad. I stedet lagde Avaaz 22.000 par sko ud, primært doneret af byens indbyggere, men også Pave Frans sendte et par, der hvor marchen skulle have startet.

I København gik over 10.000 mennesker fra Den Røde Plads på Nørrebro til Rådhuspladsen i den største klimademonstration i Danmarks historie.

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Seminar
ISO 13485 Inspirationsseminar

ISO 13485 Inspirationsseminaret giver dig forståelse for indholdet og opbygningen af ISO 13485 standarden, som specificerer kravene til kvalitetsledelsessystemer i organisationer, som er involveret i et eller flere stadier af cyklussen for medicinsk udstyr.

Dato

02.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

02.11.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

02.11.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus