Concito: Danmarks klimaindsats skal gøres langtidsholdbar

Klimamålet om 40 procent mindre C02 i 2020 er inden for rækkevidde, men der er fortsat store udfordringer i den langsigtede omstilling af produktions- og forbrugsmønstre, mener den grønne tænketank Concito.

Concito-rapporten problematiserer blandt andet spørgsmålet om den reelle CO2-udledning fra fyring med træpiller i kraftværker. .

26.11.2014

CSR.dk

Selv om det danske klimamål om 40 procents reduktion af drivhusgasudledningen i 2020 ser ud til at være inden for rækkevidde, er der stadig store udfordringer forbundet med den nuværende udvikling. 

Læs også: Minister om ny klima-rapport: Vi skal handle nu

Det påpeger den grønne tænketank Concito i 2014-udgaven af rapporten Annual Climate Outlook.

”Overordnet kan der stilles spørgsmålstegn ved, om den nuværende indsats bidrager tilstrækkeligt til den strukturelle udvikling, der er nødvendig for at sikre yderligere markante drivhusgasreduktioner i de kommende årtier”, siger konstitueret direktør i Concito, Susanne Krawack.

Når Danmarks klimaregnskab ser så relativt positivt ud, som det gør i øjeblikket, skyldes det i høj grad den økonomiske krise samt ufuldstændig bogføring af vores reelle klimabelastning, lyder vurderingen fra Concito. 

På trods af, at energisektorens udledninger er hastigt nedadgående og den største enkelte bidragsyder til Danmarks drivhusgasreduktioner, problematiserer rapporten blandt andet spørgsmålet om den reelle CO2-udledning fra fyring med træpiller i kraftværker samt den effektive udnyttelse af de store mængder fluktuerende vedvarende energi i energisystemet.

Desuden mener tænketanken, at energieffektiviseringer generelt fortjener en langt større politisk og økonomisk opmærksomhed.

Læs også: Dansk Energi: EU-klimaaftale skuffer

De vigtigste fokusområder i de kommende år bliver ifølge Concito yderligere reduktion af energiforbruget, fremme af fleksibelt energiforbrug, bedre lagringskapacitet i eksempelvis varmepumper og elbiler, yderligere udbygning af transmissionsforbindelser til udlandet og ændring af energiafgifterne.

Læs hele rapporten 

- SSM 

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

20.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Velkommen til podcasten The Great Switch

19.11.2025Lemvigh-Müller

Sponseret

Energioptimering er en investering i fremtiden

19.11.2025CSR.dk

Greenpeace vinder sager i både Danmark og Norge og bremser ny oliejagt i Nordsøen

17.11.2025Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Hold dig et skridt foran med vores TechTalks

17.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service bidrager til produktion af solenergi i nyt partnerskab

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2025 Lead Auditor Refresher

Opdater din viden om ISO 9001:2015

Dato

20.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

20.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Kursus
Få styr på ‘G’ i ESG

Der er et stigende behov for, at byggeriets virksomheder har styr på, hvordan de arbejder med økonomiske, etiske og ledelsesmæssige aspekter, der indgår i bæredygtighedsarbejdet under G’et i ESG. På dette seminar får du redskaber til at håndtere dine processer på en ansvarlig måde, herunder en dybere indsigt i principperne i Due Dilligence, også kaldet rettidig omhu for virksomhedsledelse. Seminaret udbydes i samarbejde med Bygherreforeningen.

Dato

24.11.2025

Tid

09:00

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V