Concito: Danmarks klimaindsats skal gøres langtidsholdbar

Klimamålet om 40 procent mindre C02 i 2020 er inden for rækkevidde, men der er fortsat store udfordringer i den langsigtede omstilling af produktions- og forbrugsmønstre, mener den grønne tænketank Concito.

Concito-rapporten problematiserer blandt andet spørgsmålet om den reelle CO2-udledning fra fyring med træpiller i kraftværker. .

26.11.2014

CSR.dk

Selv om det danske klimamål om 40 procents reduktion af drivhusgasudledningen i 2020 ser ud til at være inden for rækkevidde, er der stadig store udfordringer forbundet med den nuværende udvikling. 

Læs også: Minister om ny klima-rapport: Vi skal handle nu

Det påpeger den grønne tænketank Concito i 2014-udgaven af rapporten Annual Climate Outlook.

”Overordnet kan der stilles spørgsmålstegn ved, om den nuværende indsats bidrager tilstrækkeligt til den strukturelle udvikling, der er nødvendig for at sikre yderligere markante drivhusgasreduktioner i de kommende årtier”, siger konstitueret direktør i Concito, Susanne Krawack.

Når Danmarks klimaregnskab ser så relativt positivt ud, som det gør i øjeblikket, skyldes det i høj grad den økonomiske krise samt ufuldstændig bogføring af vores reelle klimabelastning, lyder vurderingen fra Concito. 

På trods af, at energisektorens udledninger er hastigt nedadgående og den største enkelte bidragsyder til Danmarks drivhusgasreduktioner, problematiserer rapporten blandt andet spørgsmålet om den reelle CO2-udledning fra fyring med træpiller i kraftværker samt den effektive udnyttelse af de store mængder fluktuerende vedvarende energi i energisystemet.

Desuden mener tænketanken, at energieffektiviseringer generelt fortjener en langt større politisk og økonomisk opmærksomhed.

Læs også: Dansk Energi: EU-klimaaftale skuffer

De vigtigste fokusområder i de kommende år bliver ifølge Concito yderligere reduktion af energiforbruget, fremme af fleksibelt energiforbrug, bedre lagringskapacitet i eksempelvis varmepumper og elbiler, yderligere udbygning af transmissionsforbindelser til udlandet og ændring af energiafgifterne.

Læs hele rapporten 

- SSM 

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.03.2026CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

16.03.2026CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Annonce

CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

CSR.dk

Ny undersøgelse: ESG-kommunikation er slet ikke død

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Intern Auditor

På ISO 27001 Intern Auditor bliver du ekspert i, hvordan du udfører interne audits med planlægning, udførelse og rapportering i henhold til kravelementerne i ISO 27001 standarden og Annex A kravskema samt den generiske auditstandard, ISO 19011.

Dato

18.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

18.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

19.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til retningslinjer for FN’s verdensmål

På dette 1-dags kursus lærer du, hvordan din organisation kan arbejde målrettet med FN’s verdensmål. Du lærer at forstå, hvordan verdensmålene kan omsættes til konkret handling, fra strategisk planlægning og bæredygtighedsstrategi til implementering og måling af resultater.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Valified
Webinar
Webinar for konsulenter, rådgivere og konsulenthuse

Sådan bruger du ESG-benchmark som salgs- og analyseprodukt i din rådgivning

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

JUC SERVICE ApS
Kursus
Bæredygtigt byggeri

Dette kursus giver en dybdegående introduktion til bæredygtighed byggeri med særligt fokus på krav og retningslinjer, der er relevante for offentlige bygherrer.

Dato

19.03.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V