Combi-varmeanlæg med enorme energibesparelser

SabetoFLEX har udviklet et produkt med et meget stort potentiale – et combi-varmeanlæg, der sætter helt nye standarder for energiforbrug. Ejeren af det lille firma er vvs-installatør Per Poulsen, som har lagt hele firmaet an på miljørigtige løsninger.

På HI Industri i 2007 vandt Sabetoflex årets Miljø- og Energipris. ”Hvis man vil spare energi når man kører på arbejde, så køber man jo ikke en bil med lastbilmotor, men i virkeligheden er det sådan 80-90 procent af varmeanlæggene fungerer," mener Per Poulsen, Sabetoflex..

16.05.2008

Kristina Øby Pedersen, CSR.dk

Combi-varmeanlægget er så effektivt, at det kan revolutionere hele området inden for sol- og jordvarme kombineret med køl og ventilation. På basis af solvarme, jordvarme og et ventilationsanlæg, forsyner combi-anlægget huset med varmt vand, varme og et godt ventileret indeklima.

Solens stråler bevirker, at man får ca. 35 procent gratis varme og varmt vand, hvilket yderligere er med til at reducere det samlede årlige elforbrug til blot 13 procent af omkostningerne ved for eksempel et gasfyr.

Energimaskinen
Vedvarende energiformer som sol- og jordvarme leverer hovedparten af energien til combivarmeanlægget, som består af et ventilationsanlæg, en varmtvandstank og et superintelligent energistyringssystem. Det nye anlæg bygger på allerede kendte og velgennemprøvede principper og teknologier, der er sat sammen og fungerer på en helt ny måde. Styringsboksen er selve hjernen.

Med den er det nemt at styre og overvåge det internetbaserede combivarmeanlæg. Det betyder, at forbrugeren selv fra en computer med internetopkobling, kan justere og overvåge sit anlæg overalt på kloden. Det er ikke uden grund, at anlæggets opfinder direktør Per Poulsen, SabetoFLEX, kalder det en energimaskine.

Investering i fremtiden
Der er rigtig mange penge at spare ved at investere i fremtiden. Ved køb af blot 1,3 kWh el er det med combivarmeanlægget muligt at producere ikke mindre end 10 kW energi i et gennemsnitsparcelhus. Med andre ord, hvorfor nøjes med 13 procent, når man kan få 100 procent for samme pris.

Anlægget, der skræddersys efter ønsker og behov, koster normalt 25-30.000 kr. mere end et normalt anlæg til et nyt hus. Men med en årlig energibesparelse på kr. 7-8.000, er investeringen tjent hjem på blot fire til fem år. Er huset i dag opvarmet med olie, naturgas, el eller træpiller, er besparelsen endnu større, og forrentningen endnu hurtigere. I disse tal er den positive effekt på klima og miljø ikke medregnet.

Combivarme-anlægget fra SabetoFLEX består af:

  • 8 m² solvarmefanger
  • 6 kW jordvarmeanlæg (frekvensreguleret)
  • Ventilationsanlæg (300 m³/h)
  • Varmtvandstank (300 liter)
  • Superintelligent energistyring med mulighed for internetopkobling
  • Køleflade til indbygning i ventilationsanlæg (1-1,5 kWh)

Varme, varmt vand og aircondition
Ud over varme og varmt vand sikrer anlæggets ventilation et godt indeklima (aircondition). Den indbyggede køleflade giver desuden mulighed for indblæsning af 17° svalende luft – en god funktion på en lun sommerdag og så er den tilmed gratis.

Netop kølemuligheden er ifølge Per Poulsen vigtig i eksportsammenhæng, for set på globalt plan er behovet for køling større end behovet for opvarmning.

De første anlæg er i gang
"Vi satte det første anlæg op for et års tid siden, og indtil videre har vi ordrer frem til nytår. Vi er nu i gang med at etablere samarbejder med typehusfirmaer og arkitekter. Dem vi hidtil har samarbejdet med var arkitekter, som havde projekteret klasse 2 lavenergihuse, med installationen af vores anlæg kunne de opgraderes til klasse 1," siger han. Anlægget koster lidt mere end en gaskedel, men til gengæld kan man spare på isoleringen.

Ny teknologi gjorde det muligt
Egentlig er anlægget ikke en ny idé. Per Poulsen stiftede i sin tid Salling VVS, hvor de første forsøg for adskillige år siden blev gjort.

"Dengang forsøgte vi at opbygge et tilsvarende system, men styringen fyldte en hel garage, så vi blev enige om, at vi var nødt til at vente til der kom en nyere teknologi, det gjorde vi så, og i dag kan det være i en madkasse," siger han og fortsætter:

"I virkeligheden er der jo ikke ret meget, der er nyt. Komponenterne eksisterede i forvejen, vi har bare sat dem sammen på en ny måde. Det eneste nye er to ventiler, fire rør og en styring der kan noget, der aldrig er set før."

På vej mod plus-huset
Per Poulsen stopper dog ikke her. "For øjeblikket er vi i gang med at udvikle en 'usynlig' vindmølle," siger han og uddyber. "Folk beklager sig altid over, at de ikke kan lide at se på vindmøller, så nu vil vi fremstille én, der kan se ud som en integreret del af bygningen, og så har vi et plus-hus."

Klima og miljø er i det hele taget emner, som optager Sabetoflex. Derfor har Per Poulsen også i adskillige sammenhænge optrådt som energirådgiver.

"Hvis man vil spare energi når man kører på arbejde, så køber man jo ikke en bil med lastbilmotor, men i virkeligheden er det sådan 80-90 procent af varmeanlæggene fungerer. Det ville i virkeligheden være nemt at spare store mængder af energi", siger han og slutter: "Så gå da ud og skru på de rigtige knapper, så det virker."

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.03.2026CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

05.03.2026Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

04.03.2026CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

03.03.2026CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

02.03.2026CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

24.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

23.02.2026CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

09.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

09.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

10.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

UN Global Compact Network Denmark
Event
Ring the Bell for Gender Equality

Fra ambition til handling: Hvor står danske virksomheder på ligestilling?

Dato

10.03.2026

Tid

08:10

Sted

Nikolaj Plads 6, Indre By 1067, København, Denmark

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

10.03.2026

Tid

08:30

Sted

Online