Coloplast vinder miljøpris for sin klima-indsats

Danske Coloplast har vundet en miljøpris for sin helstøbte klima- og energiindsats, der blandt andet dækker over driftoptimering, energibesparelser og genbrug.

04.03.2015

CSR.dk

Virksomheden har en målrettet klimaindsats med over 150 energieffektiviseringsprojekter fordelt på Coloplasts produktionsanlæg i Danmark, Ungarn, USA og Kina.

Indsatsen har sikret virksomheden en reducering af CO2-udledningen på syv procent, hvilket svarer til en reduktion på 26 procent per produceret enhed. I samme periode har virksomheden haft en årlig vækst i produktionen på seks-otte procent.

”Vores projekter tæller alt fra dagslysstyring til udskiftning af naturgaskedler, men også bedre udnyttelse af eksisterende udstyr. På vores fabrik i Mørdrup er vi for eksempel begyndt at sammenkoble køleanlæg på tværs af de forskellige anlæg. Det betyder, at vi ikke har overproduktion af køling – og det betyder en optimeret drift og ikke mindst energibesparelser”, siger Lone Stubberup, director for Environment, Health and Safety i Coloplast.

Energieffektiviseringsprojekter
På alle Coloplasts produktionsanlæg er der medarbejdere, hvis opgave er at arbejde med energieffektiviseringsprojekter. De har et konstant fokus på miljø- og energiforbrug, og de skal samtidig forsøge at finde nye måder at spare på CO2-udledningen – blandt andet ved at bruge nye teknologier i forbindelse med energibesparelser og undersøge potentialet i vedvarende energikilder.

Ved hjælp af intelligent styring og løbende overvågning af energiforbruget har virksomhedens ingeniører eksempelvis været stand til udvikle produktionsanlæg, som er 30 procent mere energieffektive end tidligere versioner af samme anlæg.

Læs også: Plastfirma vil spare millioner på at begrænse affald

”Vi arbejder hele tiden med at finde nye områder, hvor vi kan skærpe vores miljø- og energiprofil. Blandt andet har vi reduceret affaldsmængden med ti procent per produkt og opnået en genanvendelsesgrad af produktionsaffald på 27 procent. Derfor er vi selvfølgelig også glade for at få anerkendelse for vores indsats med Energiforum Danmarks Energi- og miljøpris”, siger Lone Stubberup.

-SSM

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.06.2026CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

28.05.2026CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

CSR.dk

Nyt projekt engagerer unge mænd i kampen mod grov tone og chikane

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

MeetDenmark hjælper branchen med at navigere i de nye emballageregler

Dansk Retursystem

Sponseret

Antallet af pant- og retursystemer i EU mere end fordobles frem mod 2030

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Morgenmøde
Breakfast Club: Diversitet og inklusion – hvorfor, hvordan og hvad nu

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan diversitet og inklusion kan blive en styrke i din organisation.

Dato

03.06.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: EUDR Essentials

EUDR Essentials – learn the what and how of EUDR requirements with expert guidance.

Dato

03.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Så tilmeld dig vores kommende webinar.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Lær at bruge ISO 27002

Hvis du åbner en standard og straks begynder at tænke på kaffe og slik, får lidt tunge øjenlåg og overvejer om det er tid til at male postkassen, så er dette webinar til dig.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark