Coloplast vinder miljøpris for sin klima-indsats

Danske Coloplast har vundet en miljøpris for sin helstøbte klima- og energiindsats, der blandt andet dækker over driftoptimering, energibesparelser og genbrug.

04.03.2015

CSR.dk

Virksomheden har en målrettet klimaindsats med over 150 energieffektiviseringsprojekter fordelt på Coloplasts produktionsanlæg i Danmark, Ungarn, USA og Kina.

Indsatsen har sikret virksomheden en reducering af CO2-udledningen på syv procent, hvilket svarer til en reduktion på 26 procent per produceret enhed. I samme periode har virksomheden haft en årlig vækst i produktionen på seks-otte procent.

”Vores projekter tæller alt fra dagslysstyring til udskiftning af naturgaskedler, men også bedre udnyttelse af eksisterende udstyr. På vores fabrik i Mørdrup er vi for eksempel begyndt at sammenkoble køleanlæg på tværs af de forskellige anlæg. Det betyder, at vi ikke har overproduktion af køling – og det betyder en optimeret drift og ikke mindst energibesparelser”, siger Lone Stubberup, director for Environment, Health and Safety i Coloplast.

Energieffektiviseringsprojekter
På alle Coloplasts produktionsanlæg er der medarbejdere, hvis opgave er at arbejde med energieffektiviseringsprojekter. De har et konstant fokus på miljø- og energiforbrug, og de skal samtidig forsøge at finde nye måder at spare på CO2-udledningen – blandt andet ved at bruge nye teknologier i forbindelse med energibesparelser og undersøge potentialet i vedvarende energikilder.

Ved hjælp af intelligent styring og løbende overvågning af energiforbruget har virksomhedens ingeniører eksempelvis været stand til udvikle produktionsanlæg, som er 30 procent mere energieffektive end tidligere versioner af samme anlæg.

Læs også: Plastfirma vil spare millioner på at begrænse affald

”Vi arbejder hele tiden med at finde nye områder, hvor vi kan skærpe vores miljø- og energiprofil. Blandt andet har vi reduceret affaldsmængden med ti procent per produkt og opnået en genanvendelsesgrad af produktionsaffald på 27 procent. Derfor er vi selvfølgelig også glade for at få anerkendelse for vores indsats med Energiforum Danmarks Energi- og miljøpris”, siger Lone Stubberup.

-SSM

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.09.2026Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

18.09.2026CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

CSR.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

Comwell Hotels

Sponseret

Plantefondsprojekt: Kokke får inspiration til at bringe danske råvarer fra mark til tallerken

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed.

Dato

22.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

22.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

23.09.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

23.09.2026

Sted

Online