Coca-Cola-selskab på vej mod bæredygtighedsmål

Coca-Cola Enterprises, der håndterer den amerikanske gigants produkter i Vesteuropa, er godt på vej til at opfylde sine 2020-mål omkring bæredygtighed i produktionen.

Coca-Cola Enterprises gør fremskridt i forhold til bæredygtighed og ressourceforbrug, viser selskabets nye rapport på området. Foto: Flickr/Kevin Trotman.

18.05.2016

CSR.dk

Et nedsat CO2-udslip, et sænket og mere ansvarligt vandforbrug og et tilsvarenden mindre forbrug af ressourcer til både pakning og produktion. Det er højdepunkterne i den bæredygtighedsrapport, Coca-Cola Enterprises (CCE) netop har udgivet, skriver edie.net.

Læs også: Grundfos skal løse global vandkrise

Det er den 11. rapport af slagsen fra CCE, der fremstiller, håndterer og distribuerer Coca-Colas produkter i det vestlige Europa, siden virksomheden meldte sine mål om bæredygtighed ud i 2006. I 2020 lyder ambitionen således på at man bl.a. vil hente 100 procent af sin elektricitet fra vedvarende kilder, ligesom CO2-udledningen skal reduceres med 50 procent.

Og flere af de mål viser rapporten, at man er på rette vej til at opfylde. Eksempelvis er det lykkedes at sænke CO2-udslippet fra kerneforretningen med 40 procent sammenlignet med 2007, ligesom forbruget af ressourcer og råmaterialer i produktion og pakning er blevet reduceret med 22 procent.

Nødvendigt med samarbejde i fremtiden
Når det kommer til vandforbrug går det også fremad. I arbejdet med sin såkaldte water stewardship-plan, som man har investeret over 500.000 dollars i, har CCE formået at erstatte (replenish) 68 procent af sit forbrug og samtidig forbedre det relative forbrug til 1,35 liter per liter færdig læskedrik. Dermed er opfyldelsen af 2020-målet på 1,2 liter/liter rykket tættere på.

Endvidere er man nået op på at hente 32 procent af sit energiforbrug fra vedvarende kilder, og samlet set vækker udviklingen selvsagt glæde hos topledelsen i CCE.

”Da vi startede vores bæredygtighedsrejse i 2006, var der meget få virksomheder, heller ikke CCE, der havde implementeret målbare bæredygtighedsmål. Nu – 10 år senere – har vi en veletableret bæredygtighedsplan med ambitiøse mål, designet til at adressere forretningskritiske sociale og miljømæssige emner”, siger formand og CEO for Coca-Cola Enterprises, John Brock, i en pressemeddelelse.

Læs også: Coca Cola lancerer plantebaseret flaske

“Mens vi reflekterer over de sidste 10 års succes, ser vi også frem til det fortsatte direkte engagement med vores vigtigste stakeholders på områder som klimaforandringer og vandbeskyttelse. Vi kan ikke opnå vores mål alene og vi vil derfor arbejde for mere samarbejde og nye partnerskaber med vores interessenter”, siger han videre.

Udover hovedmærket producerer CCE, der i september desuden blev optaget på Dow Jones Sustainability Index (DJSI), brands som Sprite, Minute Maid, Nestea, Fanta og Schweppes.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.04.2026CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

28.04.2026Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

CSR.dk

Nu skal vi snakke om overgangsalder på arbejdspladsen

CSR.dk

2025 var et vendepunkt i global energihistorie

CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Moving Every Stone: How Lessebo Paper Aligns Craft, Chemistry and Continuous Improvement

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

11.11.2025

Sted

Kongens Lyngby

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom

Comm2ig
Event
Mange taler om Cirkulær It. Men hvem leverer det faktisk?

På LOOP Forum viser vi, hvordan visioner bliver omsat til konkrete, målbare resultater. Du møder tre aktører med hver deres perspektiv: It-forhandleren, serviceleverandøren og den store virksomhedskunde.

Dato

28.04.2026

Tid

11:00

Sted

Lokomotivværkstedet, Kbh

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

05.05.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

05.05.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart