CO2-udslip fra energi stiger til nye rekordhøjder

Ifølge en analyse var CO2-udledningen fra energirelaterede aktiviteter på 36,8 milliarder ton i 2022 – det er en ny rekord. Men det kunne have været endnu værre.

Krig i Ukraine og mindre produktion i Kina har været medvirkende til, at CO2-niveauet ikke lå højere i 2022. Arkivfoto..

07.03.2023

CSR.dk

Energirelateret CO2-udledning steg med 0,9 procent til 36,8 milliarder ton i 2022. Det viser en analyse fra Det Internationale Energiagentur (IEA).

Stigningen markerer en ny rekord for udledningen, og Fatih Birol, chef for IEA, understreger derfor, at der er akut behov for at mindske udledningen fra især fossile brændstoffer, hvis målene om at begrænse den globale temperaturstigning og forhindre voldsomme klimaforandringer, skal nås.

Læs også: Beviser på bordet: CPH Lufthavn måler SAFs betydning for luftkvaliteten

”Vi ser en stadig voksende udledning fra fossile brændsler, som hindrer indsatsen for at komme i mål med verdens klimamål. Uden ren energi ville væksten i CO2-udledninger have været næsten tre gange højere,” siger han.

Det kunne imidlertid have været meget værre. Mere vind- og solenergi og flere elektriske køretøjer sørgede for at begrænse påvirkningen af et øget forbrug af kul og olie, viser rapporten.

Covid-19, krigen i Ukraine og en global energikrise har også været med til at lægge en dæmper på stigningen i CO2-udledningen.

Læs også: Europæiske NGO’er går rettens vej for klimaet

Blandt andet stoppede Rusland med at levere naturgas til Europa i 2022. Kinas skrappe håndtering af Covid-19 medvirkede til en faldende produktion, hvilket fik den kinesiske CO2-kurve for udledninger til at flade helt ud i 2022.

Rapporten fra klimavagthunden kommer få uger efter at producenter af fossile brændsler som Chevron, Exxon Mobil og Shell har meldt om rekordhøje fortjenester i 2022.

De bør vågne op. De må tage ansvaret for, at de lever op til deres ”rimelige andel” i at sikre, at klimamål, som er aftalt internationalt, bliver nået, mener Fatih Birol.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

01.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Giv en ged, Den perfekte firmagave til jul!

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

31.10.2025CSR.dk

Cirkulær betonløsning vinder pris på Building Green

30.10.2025CSR.dk

Ny bydel i Billund skal sætte ny standard for klimavenligt byggeri

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København