CO2-udslip fra energi stiger til nye rekordhøjder

Ifølge en analyse var CO2-udledningen fra energirelaterede aktiviteter på 36,8 milliarder ton i 2022 – det er en ny rekord. Men det kunne have været endnu værre.

Krig i Ukraine og mindre produktion i Kina har været medvirkende til, at CO2-niveauet ikke lå højere i 2022. Arkivfoto..

07.03.2023

CSR.dk

Energirelateret CO2-udledning steg med 0,9 procent til 36,8 milliarder ton i 2022. Det viser en analyse fra Det Internationale Energiagentur (IEA).

Stigningen markerer en ny rekord for udledningen, og Fatih Birol, chef for IEA, understreger derfor, at der er akut behov for at mindske udledningen fra især fossile brændstoffer, hvis målene om at begrænse den globale temperaturstigning og forhindre voldsomme klimaforandringer, skal nås.

Læs også: Beviser på bordet: CPH Lufthavn måler SAFs betydning for luftkvaliteten

”Vi ser en stadig voksende udledning fra fossile brændsler, som hindrer indsatsen for at komme i mål med verdens klimamål. Uden ren energi ville væksten i CO2-udledninger have været næsten tre gange højere,” siger han.

Det kunne imidlertid have været meget værre. Mere vind- og solenergi og flere elektriske køretøjer sørgede for at begrænse påvirkningen af et øget forbrug af kul og olie, viser rapporten.

Covid-19, krigen i Ukraine og en global energikrise har også været med til at lægge en dæmper på stigningen i CO2-udledningen.

Læs også: Europæiske NGO’er går rettens vej for klimaet

Blandt andet stoppede Rusland med at levere naturgas til Europa i 2022. Kinas skrappe håndtering af Covid-19 medvirkede til en faldende produktion, hvilket fik den kinesiske CO2-kurve for udledninger til at flade helt ud i 2022.

Rapporten fra klimavagthunden kommer få uger efter at producenter af fossile brændsler som Chevron, Exxon Mobil og Shell har meldt om rekordhøje fortjenester i 2022.

De bør vågne op. De må tage ansvaret for, at de lever op til deres ”rimelige andel” i at sikre, at klimamål, som er aftalt internationalt, bliver nået, mener Fatih Birol.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København oktober 2026

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

28.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

28.10.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

28.10.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

28.10.2026

Sted

Odense