CO2-lagringsteknologi deler vandene

Nyere teknologi gør det muligt at trække drivhusgasser ud af røgen fra forbrændingsanlæg og fabrikker - en metode flere kommunale affalds- og forbrændingsselskaber gerne ser regeringen kigge nærmere på.

Teknologen gør det muligt, at fjerne CO2 fra den røg, der kommer fra forbrændingsanlæg og lagre dem i undergrunden. .

20.01.2020

CSR.dk

Danmark udleder årligt omkring 50 millioner ton CO2 og med regeringens målsætning om 70 procent reduktion af dette, opfodrer flere kommunale affalds- og forbrændingsselskaber, at der prioriteres teknologi, som kan tage CO2 ud af den røg, der kommer fra fabrikker og forbrændingsanlæg. Det skriver DR.

Læs også: De største klimasyndere undgår klimaafgifter

CO2’en skal i stedet lagres i undergrunden på land og under havet i gamle oliefelter eller lignende. Ifølge De Nationale Geologiske Undersøgelser for Danmark og Grønland (GEUS) kan udledningen gemmes i undergrunden i flere millioner år.

”Det geologiske lag, som CO2’en skal pumpes ned i, er samme type lag, som har tilbageholdt olie og gad i millioner af år. Når man pumper CO2 ned i én eller to kilometers dybde, opløses den i det vand, som er sandstenene og bliver dernede. Ganske langsomt vil CO2’en blive omdannet til mineraler og vil aldrig komme op til overfladen”, forklarer Lars Henrik Nielsen, statsgeolog fra GEUS til DR.

Blandede holdninger
Ved at grave CO2’en ned, er der mulighed for at fjerne hovedparten af Danmarks udledning, og løsningen møder positive reaktioner fra blandt andet Concitos direktør, Christian Ibsen, der ser et stort potentiale i metoden.

”Det er helt nødvendigt, at vi kommer i gang med at udvikle lagringsteknologien i tide. Det tager tid, og vi vil først for alvor se effekten af CO2-lagring frem mod 2030, hvis vi går i gang nu. Det er en afgørende investering i fremtiden”, siger han til DR.

Det er dog ikke alle, der mener, at teknologien er den primære løsning på mindre CO2 i 2030. Generalsekretær for Greenpeace i Danmark, Mads Christensen, ser skeptisk på opbevaring af CO2 i undergrunden og mener, at der findes bedre klimatiltag.

”Det handler om at tage fat i nældens rod. Vi skal frem for alt minimere vores affaldsmængde i stedet for at brænde så meget af. Og vi skal bruge vedvarende energi”, siger han til DR.

Dog anerkender han, at CO2-lagring skal spille en rolle, hvis klimaforandringerne fortsat skal bekæmpes.

Læs også: EU’s strukturfonde hjælper virksomheder med grøn omstilling

”Der er ingen tvivl om, at vi skal trække CO2 ud af atmosfæren, ellers kommer vi ikke til at nå klimamålene. Men den billigste og bedste måde at fjerne CO2 på er at give plads til mere natur og skov”, siger Mads Christensen.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.09.2026Tork

Sponseret

Hotel Nyborg Strand giver brugte papirhåndklæder nyt liv

01.09.2026CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

08.09.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

08.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

08.09.2026

Sted

Online