CO2-lagringsteknologi deler vandene

Nyere teknologi gør det muligt at trække drivhusgasser ud af røgen fra forbrændingsanlæg og fabrikker - en metode flere kommunale affalds- og forbrændingsselskaber gerne ser regeringen kigge nærmere på.

Teknologen gør det muligt, at fjerne CO2 fra den røg, der kommer fra forbrændingsanlæg og lagre dem i undergrunden. .

20.01.2020

CSR.dk

Danmark udleder årligt omkring 50 millioner ton CO2 og med regeringens målsætning om 70 procent reduktion af dette, opfodrer flere kommunale affalds- og forbrændingsselskaber, at der prioriteres teknologi, som kan tage CO2 ud af den røg, der kommer fra fabrikker og forbrændingsanlæg. Det skriver DR.

Læs også: De største klimasyndere undgår klimaafgifter

CO2’en skal i stedet lagres i undergrunden på land og under havet i gamle oliefelter eller lignende. Ifølge De Nationale Geologiske Undersøgelser for Danmark og Grønland (GEUS) kan udledningen gemmes i undergrunden i flere millioner år.

”Det geologiske lag, som CO2’en skal pumpes ned i, er samme type lag, som har tilbageholdt olie og gad i millioner af år. Når man pumper CO2 ned i én eller to kilometers dybde, opløses den i det vand, som er sandstenene og bliver dernede. Ganske langsomt vil CO2’en blive omdannet til mineraler og vil aldrig komme op til overfladen”, forklarer Lars Henrik Nielsen, statsgeolog fra GEUS til DR.

Blandede holdninger
Ved at grave CO2’en ned, er der mulighed for at fjerne hovedparten af Danmarks udledning, og løsningen møder positive reaktioner fra blandt andet Concitos direktør, Christian Ibsen, der ser et stort potentiale i metoden.

”Det er helt nødvendigt, at vi kommer i gang med at udvikle lagringsteknologien i tide. Det tager tid, og vi vil først for alvor se effekten af CO2-lagring frem mod 2030, hvis vi går i gang nu. Det er en afgørende investering i fremtiden”, siger han til DR.

Det er dog ikke alle, der mener, at teknologien er den primære løsning på mindre CO2 i 2030. Generalsekretær for Greenpeace i Danmark, Mads Christensen, ser skeptisk på opbevaring af CO2 i undergrunden og mener, at der findes bedre klimatiltag.

”Det handler om at tage fat i nældens rod. Vi skal frem for alt minimere vores affaldsmængde i stedet for at brænde så meget af. Og vi skal bruge vedvarende energi”, siger han til DR.

Dog anerkender han, at CO2-lagring skal spille en rolle, hvis klimaforandringerne fortsat skal bekæmpes.

Læs også: EU’s strukturfonde hjælper virksomheder med grøn omstilling

”Der er ingen tvivl om, at vi skal trække CO2 ud af atmosfæren, ellers kommer vi ikke til at nå klimamålene. Men den billigste og bedste måde at fjerne CO2 på er at give plads til mere natur og skov”, siger Mads Christensen.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

20.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Velkommen til podcasten The Great Switch

19.11.2025Lemvigh-Müller

Sponseret

Energioptimering er en investering i fremtiden

19.11.2025CSR.dk

Greenpeace vinder sager i både Danmark og Norge og bremser ny oliejagt i Nordsøen

17.11.2025Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Hold dig et skridt foran med vores TechTalks

17.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service bidrager til produktion af solenergi i nyt partnerskab

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2025 Lead Auditor Refresher

Opdater din viden om ISO 9001:2015

Dato

20.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

20.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Cabi
Webinar
Bliv klar til den kommende generation af arbejdskraft

Hvis du som leder fortsat vil have adgang til arbejdskraft i fremtiden, er det afgørende, at din virksomhed kan imødekomme den kommende generations forventninger, behov og ønsker til en arbejdsplads. På dette webinar får du viden og værktøjer til at kunne lede unge medarbejdere.

Dato

20.11.2025

Tid

10:15

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle