CO2-fangst eller træplantning: Kan milliarderne bruges bedre?

Aalborg Portlands EU-støttede CO2-fangst projekt vækker skepsis hos eksperter, der peger på træplantning som en langt mere omkostningseffektiv løsning.

31.10.2024

CSR.dk

Danmarks største enkeltudleder, cementfabrikken Aalborg Portland, får nu EU-støtte til at bygge et CO2-fangstanglæg med henblik på at blive CO2-neutral i 2030.

Cementsektoren står for omkring otte procent af de globale udledninger og er derfor central i den grønne omstilling. Målet for Aalborg Portlands projekt er at reducere udledninger med 1,5 mio. tons CO2 årligt og forventes i fuld drift fra 2030. Projektet er sat til at kunne fange og lagre 95 procent af udledningerne fra cementovnene. 

Om teknologien kan levere reduktionerne, er der dog uenighed om. Bjarke Møller, direktør for Rådet for Grøn Omstilling, er skeptisk:

“Det er meget, meget tvivlsomt. Der findes intet fangstanlæg i verden, der på årsbasis kan fange 95 pct. Typisk ligger fangstraterne mellem 20-80 pct.,” siger han til Børsen.

Han fortæller desuden, at det endnu ikke er lykkedes nogen at bygge fangstanlæg inden for den oprindelige tidsplan, og at de altid har overskredet budgetterne, og han mener derfor, at det er et mirakel, hvis det lykkes. 

I stedet peger han på træplantning som langt mere omkostningseffektivt end CO2-fangst og at CO2-neutraliteten i sidste ende også er betinget af et fossiltfrit energisystem.

Søren Holm Christensen, adm. direktør hos Aalborg Portland, forholder sig derimod optimistisk til teknologien, da den ifølge ham er afgørende for at nedbringe udledningerne i forbindelse med fremstillingen af cement:

“60 pct. af vores udledning kommer fra selve fremstillingsprocessen, hvor kridt opvarmes og dermed frigiver naturligt bundet CO2. Den udledning kan ikke bremses, og derfor er man nødt til at bruge CO2-fangst,” skriver Søren Holm Christensen til Børsen.

Ud over Aalborg Portland er European Energy, Siemens Gamesa, Vestas, Hydrogen og Ineos blandt dem, EU’s Innovationsfond har valgt at støtte.

- lhs

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.04.2026CSR.dk

Den største markedsplads for renoveret elektronik i Europa udvider med 12 nye lande

31.03.2026CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C

Dakofa
Konference
ÅRETS SORTERINGSKONFERENCE 2026

Er Danmark på vej i mål med EU’s genanvendelseskrav? Årets Sorteringskonference giver status på de 10 affaldsfraktioner, producentansvar og kommunale løsninger – fra indsamling til borgeradfærd

Dato

09.04.2026

Tid

09:30

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams