CO2-fangst eller træplantning: Kan milliarderne bruges bedre?

Aalborg Portlands EU-støttede CO2-fangst projekt vækker skepsis hos eksperter, der peger på træplantning som en langt mere omkostningseffektiv løsning.

31.10.2024

CSR.dk

Danmarks største enkeltudleder, cementfabrikken Aalborg Portland, får nu EU-støtte til at bygge et CO2-fangstanglæg med henblik på at blive CO2-neutral i 2030.

Cementsektoren står for omkring otte procent af de globale udledninger og er derfor central i den grønne omstilling. Målet for Aalborg Portlands projekt er at reducere udledninger med 1,5 mio. tons CO2 årligt og forventes i fuld drift fra 2030. Projektet er sat til at kunne fange og lagre 95 procent af udledningerne fra cementovnene. 

Om teknologien kan levere reduktionerne, er der dog uenighed om. Bjarke Møller, direktør for Rådet for Grøn Omstilling, er skeptisk:

“Det er meget, meget tvivlsomt. Der findes intet fangstanlæg i verden, der på årsbasis kan fange 95 pct. Typisk ligger fangstraterne mellem 20-80 pct.,” siger han til Børsen.

Han fortæller desuden, at det endnu ikke er lykkedes nogen at bygge fangstanlæg inden for den oprindelige tidsplan, og at de altid har overskredet budgetterne, og han mener derfor, at det er et mirakel, hvis det lykkes. 

I stedet peger han på træplantning som langt mere omkostningseffektivt end CO2-fangst og at CO2-neutraliteten i sidste ende også er betinget af et fossiltfrit energisystem.

Søren Holm Christensen, adm. direktør hos Aalborg Portland, forholder sig derimod optimistisk til teknologien, da den ifølge ham er afgørende for at nedbringe udledningerne i forbindelse med fremstillingen af cement:

“60 pct. af vores udledning kommer fra selve fremstillingsprocessen, hvor kridt opvarmes og dermed frigiver naturligt bundet CO2. Den udledning kan ikke bremses, og derfor er man nødt til at bruge CO2-fangst,” skriver Søren Holm Christensen til Børsen.

Ud over Aalborg Portland er European Energy, Siemens Gamesa, Vestas, Hydrogen og Ineos blandt dem, EU’s Innovationsfond har valgt at støtte.

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.10.2026CSR.dk

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

09.10.2026Give Steel A/S

Sponseret

Hvordan træffer man de “rigtige” valg for stålkonstruktionens klimaaftryk?

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

Klimaskovfonden

Sponseret

Danskerne vil gerne betale mere for mindre CO2

CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer løsning, der moderniserer bygninger uden nye kabler

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 20001 lanceres på International Madspildsdag

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense