CO2-fangst eller træplantning: Kan milliarderne bruges bedre?

Aalborg Portlands EU-støttede CO2-fangst projekt vækker skepsis hos eksperter, der peger på træplantning som en langt mere omkostningseffektiv løsning.

31.10.2024

CSR.dk

Danmarks største enkeltudleder, cementfabrikken Aalborg Portland, får nu EU-støtte til at bygge et CO2-fangstanglæg med henblik på at blive CO2-neutral i 2030.

Cementsektoren står for omkring otte procent af de globale udledninger og er derfor central i den grønne omstilling. Målet for Aalborg Portlands projekt er at reducere udledninger med 1,5 mio. tons CO2 årligt og forventes i fuld drift fra 2030. Projektet er sat til at kunne fange og lagre 95 procent af udledningerne fra cementovnene. 

Om teknologien kan levere reduktionerne, er der dog uenighed om. Bjarke Møller, direktør for Rådet for Grøn Omstilling, er skeptisk:

“Det er meget, meget tvivlsomt. Der findes intet fangstanlæg i verden, der på årsbasis kan fange 95 pct. Typisk ligger fangstraterne mellem 20-80 pct.,” siger han til Børsen.

Han fortæller desuden, at det endnu ikke er lykkedes nogen at bygge fangstanlæg inden for den oprindelige tidsplan, og at de altid har overskredet budgetterne, og han mener derfor, at det er et mirakel, hvis det lykkes. 

I stedet peger han på træplantning som langt mere omkostningseffektivt end CO2-fangst og at CO2-neutraliteten i sidste ende også er betinget af et fossiltfrit energisystem.

Søren Holm Christensen, adm. direktør hos Aalborg Portland, forholder sig derimod optimistisk til teknologien, da den ifølge ham er afgørende for at nedbringe udledningerne i forbindelse med fremstillingen af cement:

“60 pct. af vores udledning kommer fra selve fremstillingsprocessen, hvor kridt opvarmes og dermed frigiver naturligt bundet CO2. Den udledning kan ikke bremses, og derfor er man nødt til at bruge CO2-fangst,” skriver Søren Holm Christensen til Børsen.

Ud over Aalborg Portland er European Energy, Siemens Gamesa, Vestas, Hydrogen og Ineos blandt dem, EU’s Innovationsfond har valgt at støtte.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

16.05.2025CSR.dk

Danica skruer bissen på overfor energisektoren

16.05.2025CSR.dk

Ny AI skal nudge dig til at spise grønnere

16.05.2025Elis Danmark A/S

Sponseret

Elis er udvalgt til Børsen Bæredygtig for tredje år i træk med fokus på genanvendte tekstiler

16.05.2025SustainBusiness

Sponseret

ESG i den finansielle verden

15.05.2025Elis Danmark A/S

Sponseret

"Bæredygtighed i Elis 2024" er netop offentliggjort

13.05.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Fra gamle jeans til sneakers: Samarbejde mellem VAER og Folkekirkens Nødhjælp forener mode og miljø

13.05.2025Freehand Coffee Company A/S

Sponseret

Moral er godt, Dobbeltmoral er ikke dobbelt så godt!

13.05.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Fra kollegieværelse til global cirkularitet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Bag om billederne fra verdens brændpunkter med Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

13.10.2024

Sted

København, Odense og Århus

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Invest in Women: En aften for forandring i verden ~ Folkekirkens Nødhjælp

Gå ikke glip af årets mest inspirerende aften! Deltag i velgørenhedsarrangementet Invest in Women i Moltkes Palæ. En spændende aften om kvinders økonomiske empowerment og ligestilling – med stærke keynote-speakers og netværk.

Dato

06.02.2025

Sted

Moltkes Palæ, Dronningens Tværgade 2, 1302 København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

19.05.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

19.05.2025

Tid

08:30

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015. EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkurset afsluttes med en 2-timers eksamen, og du vil også blive evalueret for din fremgang under kurset. Når du består både eksamen og forløbet, vil du modtage et anerkendt CQI and IRCA-certifikat.

Dato

19.05.2025

Tid

08:30

Sted

Sinatur Hotel Frederiksdal Sjælland, Frederiksdalsvej 360, 2800 Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

19.05.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle