Closed Loop genåbner bæredygtigt materialebibliotek

Den 19. januar 2018 åbner dørene til The Fabric Source, nordens største bæredygtige materialebibliotek igen. Det sker efter Closed Loop har overtaget det fra Danish Fashion Institute.

Biblioteket med bæredygtige materialer skal hjælpe designere med at træffe bæredygtige valg. .

09.01.2018

CSR.dk

Tilbage i november 2017 overtog konsulentvirksomheden Closed Loop Nordens største bæredygtige materialebibliotek, The Fabric Source, fra Danish Fashion Institute. Closed Loop vil fremover drive og administrere biblioteket fra sine lokaler på Nørrebro.

Her kan besøgende få adgang til op imod 2.000 bæredygtige tekstiler repræsenteret af mere end 200 forskellige leverandører.

Derudover bliver The Fabric Source løbende opdateret med bæredygtige tekstiler, så Closed Loop i fremtiden kan fremvise modebranchen de seneste og mest innovative løsninger:

”Mode- og tekstilindustrien er enormt ressourcekrævende og forurenende, og hvis vi skal mindske belastningen på miljøet, er branchen nødt til at træffe nogle i højere grad bæredygtige valg”, siger Suzi Christoffersen, der er stifter af Closed Loop, og fortsætter:

”Op mod 60 procent af tekstilprodukters miljømæssige aftryk kan sammenkædes med valg af materiale; derfor giver det rigtig god mening, at vi starter dér”.

Læs også: Mode og tekstil: Vil det nogensinde lykkes?

Industrien skal træffe bæredygtige valg
Et skift til bæredygtige tekstiler kan være både vand- og energibesparende. Det vurderer rapporten fra Textile Exchange, som samtidig viser, at økologisk bomuldsproduktion kan give en vandbesparelse på op til 91 procent og en mulig reduktion af CO2-udledning på op til 46 procent.

Derfor lægger man hos Closed Loop vægt på at skabe det bedst mulige fundament hos mode- og tekstilvirksomheder, så de fremover kan træffe bæredygtige valg. Det sker blandt andet ved vidensoptimering til de besøgende, så de også får den bedst mulige rådgivning:

”Mode- og tekstilindustrien er meget kompleks med utallige produktionsled, og det kan være svært at navigere i. Derfor har det været vigtigt for os at udbygge konceptet omkring The Fabric Source, så vi fremover kan tilbyde rådgivning til hele designprocessen, fremvise de seneste bæredygtige materialer og videreformidle partier af bæredygtige deadstock materialer til brands med behov for små minimums”, siger Suzi Christoffersen.

- EL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.10.2026Klimaskovfonden

Sponseret

Danskerne vil gerne betale mere for mindre CO2

30.09.2026CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 20001 lanceres på International Madspildsdag

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Tre ud af fire mærker klimaforandringer i deres lokalområde

Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

06.10.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

06.10.2026

Sted

Kgs Lyngby

Dansk Industri
Workshop
Kom godt i gang med klimaregnskabet

Er I i tvivl om, hvor I skal starte med klimaregnskabet? Kom med til workshop, og få styr på de første skridt, hvilke data I skal bruge, og hvordan I kommer godt i gang med klimaregnskabet i jeres virksomhed.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Bredgade 44,1, 4400 Kalundborg

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves | Energy & Environment

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for energi og miljø.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart