Closed Loop genåbner bæredygtigt materialebibliotek

Den 19. januar 2018 åbner dørene til The Fabric Source, nordens største bæredygtige materialebibliotek igen. Det sker efter Closed Loop har overtaget det fra Danish Fashion Institute.

Biblioteket med bæredygtige materialer skal hjælpe designere med at træffe bæredygtige valg. .

09.01.2018

CSR.dk

Tilbage i november 2017 overtog konsulentvirksomheden Closed Loop Nordens største bæredygtige materialebibliotek, The Fabric Source, fra Danish Fashion Institute. Closed Loop vil fremover drive og administrere biblioteket fra sine lokaler på Nørrebro.

Her kan besøgende få adgang til op imod 2.000 bæredygtige tekstiler repræsenteret af mere end 200 forskellige leverandører.

Derudover bliver The Fabric Source løbende opdateret med bæredygtige tekstiler, så Closed Loop i fremtiden kan fremvise modebranchen de seneste og mest innovative løsninger:

”Mode- og tekstilindustrien er enormt ressourcekrævende og forurenende, og hvis vi skal mindske belastningen på miljøet, er branchen nødt til at træffe nogle i højere grad bæredygtige valg”, siger Suzi Christoffersen, der er stifter af Closed Loop, og fortsætter:

”Op mod 60 procent af tekstilprodukters miljømæssige aftryk kan sammenkædes med valg af materiale; derfor giver det rigtig god mening, at vi starter dér”.

Læs også: Mode og tekstil: Vil det nogensinde lykkes?

Industrien skal træffe bæredygtige valg
Et skift til bæredygtige tekstiler kan være både vand- og energibesparende. Det vurderer rapporten fra Textile Exchange, som samtidig viser, at økologisk bomuldsproduktion kan give en vandbesparelse på op til 91 procent og en mulig reduktion af CO2-udledning på op til 46 procent.

Derfor lægger man hos Closed Loop vægt på at skabe det bedst mulige fundament hos mode- og tekstilvirksomheder, så de fremover kan træffe bæredygtige valg. Det sker blandt andet ved vidensoptimering til de besøgende, så de også får den bedst mulige rådgivning:

”Mode- og tekstilindustrien er meget kompleks med utallige produktionsled, og det kan være svært at navigere i. Derfor har det været vigtigt for os at udbygge konceptet omkring The Fabric Source, så vi fremover kan tilbyde rådgivning til hele designprocessen, fremvise de seneste bæredygtige materialer og videreformidle partier af bæredygtige deadstock materialer til brands med behov for små minimums”, siger Suzi Christoffersen.

- EL

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

22.10.2026CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Statistical Process Control (SPC)

SPC er en effektiv metode til at overvåge en proces ved opsamling af data. Ved at indsamle prøver regelmæssigt fra processen skabes et grundlag for hurtigt at opdage og handle på trends og afvigelser, der påvirker produktets eller servicens endelige kvalitet.

Dato

27.10.2026

Sted

Fredericia

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Grøn omstilling i praksis

Når vi taler om grøn omstilling i værdikæden er det vigtigt, at bæredygtighed tænkes ind i en helhed i hele værdikæden. Det får du styr på med kurset 'grøn omstilling i praksis'. 8 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København oktober 2026

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Dakofa
Seminar
Storskrald - den nyeste viden

På dagens seminar vil vi dels høre om resultaterne fra Miljøstyrelsens miljøprojekt "Strømlinet indsamling af storskrald - potentialer ved best practice" og dels høste erfaringer fra den virkelige verden.

Dato

27.10.2026

Tid

12:00

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V