Closed Loop genåbner bæredygtigt materialebibliotek

Den 19. januar 2018 åbner dørene til The Fabric Source, nordens største bæredygtige materialebibliotek igen. Det sker efter Closed Loop har overtaget det fra Danish Fashion Institute.

Biblioteket med bæredygtige materialer skal hjælpe designere med at træffe bæredygtige valg. .

09.01.2018

CSR.dk

Tilbage i november 2017 overtog konsulentvirksomheden Closed Loop Nordens største bæredygtige materialebibliotek, The Fabric Source, fra Danish Fashion Institute. Closed Loop vil fremover drive og administrere biblioteket fra sine lokaler på Nørrebro.

Her kan besøgende få adgang til op imod 2.000 bæredygtige tekstiler repræsenteret af mere end 200 forskellige leverandører.

Derudover bliver The Fabric Source løbende opdateret med bæredygtige tekstiler, så Closed Loop i fremtiden kan fremvise modebranchen de seneste og mest innovative løsninger:

”Mode- og tekstilindustrien er enormt ressourcekrævende og forurenende, og hvis vi skal mindske belastningen på miljøet, er branchen nødt til at træffe nogle i højere grad bæredygtige valg”, siger Suzi Christoffersen, der er stifter af Closed Loop, og fortsætter:

”Op mod 60 procent af tekstilprodukters miljømæssige aftryk kan sammenkædes med valg af materiale; derfor giver det rigtig god mening, at vi starter dér”.

Læs også: Mode og tekstil: Vil det nogensinde lykkes?

Industrien skal træffe bæredygtige valg
Et skift til bæredygtige tekstiler kan være både vand- og energibesparende. Det vurderer rapporten fra Textile Exchange, som samtidig viser, at økologisk bomuldsproduktion kan give en vandbesparelse på op til 91 procent og en mulig reduktion af CO2-udledning på op til 46 procent.

Derfor lægger man hos Closed Loop vægt på at skabe det bedst mulige fundament hos mode- og tekstilvirksomheder, så de fremover kan træffe bæredygtige valg. Det sker blandt andet ved vidensoptimering til de besøgende, så de også får den bedst mulige rådgivning:

”Mode- og tekstilindustrien er meget kompleks med utallige produktionsled, og det kan være svært at navigere i. Derfor har det været vigtigt for os at udbygge konceptet omkring The Fabric Source, så vi fremover kan tilbyde rådgivning til hele designprocessen, fremvise de seneste bæredygtige materialer og videreformidle partier af bæredygtige deadstock materialer til brands med behov for små minimums”, siger Suzi Christoffersen.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.03.2026SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

17.03.2026CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

Annonce

CSR.dk

Gourmetrestaurant vil transformere fødevarekulturen i Syddjurs

CSR.dk

Europæiske storbyer kopierer dansk succesmodel for bæredygtighed i turisme

CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

25.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

25.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 55001 Intern Auditor

Formålet med ISO 55001 Intern Auditor kurset er at give dig forståelse for et procesorienteret ledelsessystem, auditprocessen og din rolle som intern auditor. Du bliver introduceret for værktøjer til auditering og bliver i stand til at planlægge, udføre og afrapportere interne audits af dit asset management ledelsessystem med henblik på at sikre optimalt udbytte for din virksomhed.

Dato

25.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

26.03.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.03.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København