Climate Cup 2009’s hovedpris til Stirling DK

Vinderne af årets Climate Cup-konkurrence blev kåret ved Climate Cup-prisuddelingen under årets Nordic Climate Solutions-konference i Bella Center i København onsdag. Stirling DK skilte sig markant ud som vinder af både innovationsprisen og hovedprisen.

11.09.2009

CSR.dk

19 virksomheder var nomineret for deres klimaindsats. Seks af dem vandt en Climate Cup 2009-pris. Priserne faldt inden for kategorierne Strategi, Innovation og Partnerskabskategorien samt Climate Cup Hovedprisen. Prisuddelingen fandt sted ved Nordic Climate Solutions-konferencen i Bella Center i København.

Dommerpanelet havde nomineret 19 af i alt 51 ansøgninger, som på forhånd var indsendt til Climate Cup-sekretariatet hos PricewaterhouseCoopers.

Climate Cup Hovedprisen til Stirling DK
Ud over de fire priskategorier, blev der i år kåret en vinder af Climate Cup Hovedprisen, som blev overrakt af H.K.H. Kronprinsen som en særlig anerkendelse af vinderens klimaindsats. Hovedprisen tildeles en af vinderne inden for de fire Climate Cup-priser, som gennem sin indsats formår at gavne både klimaet og sin egen organisation samt skabe værdi i samfundet i mere bred forstand. Overrækkelsen er et led i samarbejdet mellem Climate Cup og Royal Awards for Sustainability.

Stirling DK vandt hovedprisen fordi de med deres innovation signalerer, at de har potentialet til at gavne klimaet, deres egen organisation og samfundet i mere bred forstand. De øvrige vindere var:

Climate Cup Strategiprisen 2009 - mindre en 500 medarbejdere
Vundet af: Henning Larsen Architects

Climate Cup Strategiprisen 2009 - mere end 500 medarbejdere
Vundet af: DSB

Climate Cup Reduktionsprisen 2009 - mindre end 500 medarbejdere
Vundet af: Odense Havn

Climate Cup Reduktionsprisen 2009 - mere end 500 medarbejdere
Vundet af: Scandic Hotels

Climate Cup Innovationsprisen 2009
Vundet af: Stirling DK

Climate Cup Partnerskabsprisen 2009
Vundet af: Nødstrøm

”Det er nogle enestående projekter, der har vundet. Jeg er meget stolt af at kunne sige tillykke til vinderne. Climate Cup blev i år dét, vi havde håbet, nemlig en positiv event med stor opmærksomhed, der har fået rigtig mange organisationer til at vise, hvordan de arbejder med klimaudfordringen”, siger Birgitte Mogensen, klimaekspert i PricewaterhouseCoopers .

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.05.2026CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

08.05.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

CSR.dk

Cirkulært byggeri: Flere penge til at få flere byggematerialer tilbage i kredsløb

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Vi er et vindmølleland, som ikke længere opfører vindmøller på land

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DTU
Webinar
Executive Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with an Executive Master in Sustainable Leadership.

Dato

11.05.2026

Tid

16:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Ny og revideret ISO 22002-serie (online)

Bliv opdateret på de seneste ændringer i ISO 22002-serien og forstå de nye krav til Pre-Requisite Programs (PRP)

Dato

12.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart

PwC Danmark
Webinar
Green Taxes and Energy Tax Reimbursement

In this webinar you will get a concise update on the revised rules for reimbursement of energy and excise duties effective from 1 January 2026 and what they mean for companies in practice.

Dato

12.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online