Climate Cup 2009’s hovedpris til Stirling DK

Vinderne af årets Climate Cup-konkurrence blev kåret ved Climate Cup-prisuddelingen under årets Nordic Climate Solutions-konference i Bella Center i København onsdag. Stirling DK skilte sig markant ud som vinder af både innovationsprisen og hovedprisen.

11.09.2009

CSR.dk

19 virksomheder var nomineret for deres klimaindsats. Seks af dem vandt en Climate Cup 2009-pris. Priserne faldt inden for kategorierne Strategi, Innovation og Partnerskabskategorien samt Climate Cup Hovedprisen. Prisuddelingen fandt sted ved Nordic Climate Solutions-konferencen i Bella Center i København.

Dommerpanelet havde nomineret 19 af i alt 51 ansøgninger, som på forhånd var indsendt til Climate Cup-sekretariatet hos PricewaterhouseCoopers.

Climate Cup Hovedprisen til Stirling DK
Ud over de fire priskategorier, blev der i år kåret en vinder af Climate Cup Hovedprisen, som blev overrakt af H.K.H. Kronprinsen som en særlig anerkendelse af vinderens klimaindsats. Hovedprisen tildeles en af vinderne inden for de fire Climate Cup-priser, som gennem sin indsats formår at gavne både klimaet og sin egen organisation samt skabe værdi i samfundet i mere bred forstand. Overrækkelsen er et led i samarbejdet mellem Climate Cup og Royal Awards for Sustainability.

Stirling DK vandt hovedprisen fordi de med deres innovation signalerer, at de har potentialet til at gavne klimaet, deres egen organisation og samfundet i mere bred forstand. De øvrige vindere var:

Climate Cup Strategiprisen 2009 - mindre en 500 medarbejdere
Vundet af: Henning Larsen Architects

Climate Cup Strategiprisen 2009 - mere end 500 medarbejdere
Vundet af: DSB

Climate Cup Reduktionsprisen 2009 - mindre end 500 medarbejdere
Vundet af: Odense Havn

Climate Cup Reduktionsprisen 2009 - mere end 500 medarbejdere
Vundet af: Scandic Hotels

Climate Cup Innovationsprisen 2009
Vundet af: Stirling DK

Climate Cup Partnerskabsprisen 2009
Vundet af: Nødstrøm

”Det er nogle enestående projekter, der har vundet. Jeg er meget stolt af at kunne sige tillykke til vinderne. Climate Cup blev i år dét, vi havde håbet, nemlig en positiv event med stor opmærksomhed, der har fået rigtig mange organisationer til at vise, hvordan de arbejder med klimaudfordringen”, siger Birgitte Mogensen, klimaekspert i PricewaterhouseCoopers .

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.04.2026Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

27.04.2026Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

CSR.dk

Verdens mest anvendte miljøstandard er blevet opdateret

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Moving Every Stone: How Lessebo Paper Aligns Craft, Chemistry and Continuous Improvement

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

11.11.2025

Sted

Kongens Lyngby

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom

Comm2ig
Event
Mange taler om Cirkulær It. Men hvem leverer det faktisk?

På LOOP Forum viser vi, hvordan visioner bliver omsat til konkrete, målbare resultater. Du møder tre aktører med hver deres perspektiv: It-forhandleren, serviceleverandøren og den store virksomhedskunde.

Dato

28.04.2026

Tid

11:00

Sted

Lokomotivværkstedet, Kbh

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

29.04.2026

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. april: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.04.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom