Cirkulær bilskrotning kræver bredt samarbejde

Den cirkulære økonomi kan disrupte hele bilskrotningsindustrien, men det kræver at alle sektorens parter er med i vognen. Et vigtigt skridt er sporbarhed, hvilket kan være med til at modvirke det store ressourcetab, der finder sted i dag.

Alt for mange skrotningsmodne biler bliver ikke hugget op ordentligt, hvilket er et kæmpe ressourcespild..

03.04.2017

Anders Kampmann, CSR.dk

Controller Stig Thorlak fra DPA-System gjorde bl.a. rede for den aktuelle situation i Danmark, når det kommer til indsamling af skrotningsmodne biler (End-of-Life vehicles, ELV’er), herunder vores skrotningspræmie på godt 2.100 kr., som en del andre lande er misundelige på, og også selve skrotningsforløbet.

I den forbindelse adresserede han også de mange udfordringer, der er forbundet med de processer, både herhjemme og i et europæisk perspektiv. Såvel i Danmark som i Europa er der således et helt centralt problem i form af en reel mangel på ELV’er – og tendensen er stigende.

Stig Thorlak på talerstolen ved IARC2017. Foto: Anders Kampmann.

Tusindvis af ELV’er ’forsvinder’
I 2016 blev der afregistreret 170.000 biler i Danmark, hvoraf ca. 22.000 blev eksporteret. Det efterlader rundt regnet 148.000 biler, der burde bære blevet skrottet, men det faktiske tal her er kun 93.000. Det vil sige at i omegnen af 55.000 ELV’er groft sagt ’forsvandt’ fra markedet sidste år Det er det dobbelte af 2015 og ca. fire gange så mange som i 2013. Og det er selvsagt problematisk, forklarede Stig Thorlak.

”Hvad skete der med alle de ikke-skrottede biler? Nogle blev selvfølgelig stjålet og sendt ud af landet illegalt, andre måske bare ’gemt af vejen’, men realiteten er, at langt størstedelen, ca. 25 procent, af ELV’erne, bliver skrottet ulovligt. Samlet set udgør det et enormt ressourcetab, og det øger behovet for nye råmaterialer kraftigt, ligesom det sætter miljøet under ekstra pres, fordi et stort flertal af disse biler ikke bliver renset ordentligt inden de bliver hugget op”, sagde han.

Derfor er der brug for en koordineret indsats fra alle parter, til gavn for hele værdikæden, påpegede Stig Thorlak. Her vil en omfattende digitalisering af hele sektoren være en vigtig start, og det skal ske med bred opbakning fra industriens interessenter.

Digitalisering kan give cirkulær kick-start
”Hvis vi skal have vendt den nuværende udvikling, så kræver det et bredt samarbejde. Effekten kommer først, når virksomheder, leverandører, underleverandører, ophuggere, myndigheder og politikere arbejder sammen om at få flere ELV’er ind i genbrugskæden. Her er et solidt system med digital sporbarhed et vigtigt redskab, som igen kræver tilslutning fra alle parter. Det kan være med til at kick-starte den cirkulære økonomi, som kan disrupte hele industrien. Og virksomhederne kan ikke gøre det alene. Vi har brug for, at der fra politisk hold bliver skubbet i retning af en mere cirkulær og bæredygtig tankegang”, sagde Stig Thorlak.

Læs også: Milliard- og miljøpotentiale i elektrisk shipping

Digitaliseringsindsatsen blev faktisk vedtaget ved lov i 2015, og DPA System er sat i spidsen for at udvikle, implementere og drive programmet. Ifølge Stig Thorlak regner man med, at det vil give et større grad af kontrol over bevægelserne i skrotningskæden, ligesom den digitaliserede kommunikation, herunder udbetalingen af skrotpræmier, vil spare både tid og ressourcer for alle parter.

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C

Dakofa
Konference
ÅRETS SORTERINGSKONFERENCE 2026

Er Danmark på vej i mål med EU’s genanvendelseskrav? Årets Sorteringskonference giver status på de 10 affaldsfraktioner, producentansvar og kommunale løsninger – fra indsamling til borgeradfærd

Dato

09.04.2026

Tid

09:30

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams