Cirkulær bilskrotning kræver bredt samarbejde

Den cirkulære økonomi kan disrupte hele bilskrotningsindustrien, men det kræver at alle sektorens parter er med i vognen. Et vigtigt skridt er sporbarhed, hvilket kan være med til at modvirke det store ressourcetab, der finder sted i dag.

Alt for mange skrotningsmodne biler bliver ikke hugget op ordentligt, hvilket er et kæmpe ressourcespild..

03.04.2017

Anders Kampmann, CSR.dk

Controller Stig Thorlak fra DPA-System gjorde bl.a. rede for den aktuelle situation i Danmark, når det kommer til indsamling af skrotningsmodne biler (End-of-Life vehicles, ELV’er), herunder vores skrotningspræmie på godt 2.100 kr., som en del andre lande er misundelige på, og også selve skrotningsforløbet.

I den forbindelse adresserede han også de mange udfordringer, der er forbundet med de processer, både herhjemme og i et europæisk perspektiv. Såvel i Danmark som i Europa er der således et helt centralt problem i form af en reel mangel på ELV’er – og tendensen er stigende.

Stig Thorlak på talerstolen ved IARC2017. Foto: Anders Kampmann.

Tusindvis af ELV’er ’forsvinder’
I 2016 blev der afregistreret 170.000 biler i Danmark, hvoraf ca. 22.000 blev eksporteret. Det efterlader rundt regnet 148.000 biler, der burde bære blevet skrottet, men det faktiske tal her er kun 93.000. Det vil sige at i omegnen af 55.000 ELV’er groft sagt ’forsvandt’ fra markedet sidste år Det er det dobbelte af 2015 og ca. fire gange så mange som i 2013. Og det er selvsagt problematisk, forklarede Stig Thorlak.

”Hvad skete der med alle de ikke-skrottede biler? Nogle blev selvfølgelig stjålet og sendt ud af landet illegalt, andre måske bare ’gemt af vejen’, men realiteten er, at langt størstedelen, ca. 25 procent, af ELV’erne, bliver skrottet ulovligt. Samlet set udgør det et enormt ressourcetab, og det øger behovet for nye råmaterialer kraftigt, ligesom det sætter miljøet under ekstra pres, fordi et stort flertal af disse biler ikke bliver renset ordentligt inden de bliver hugget op”, sagde han.

Derfor er der brug for en koordineret indsats fra alle parter, til gavn for hele værdikæden, påpegede Stig Thorlak. Her vil en omfattende digitalisering af hele sektoren være en vigtig start, og det skal ske med bred opbakning fra industriens interessenter.

Digitalisering kan give cirkulær kick-start
”Hvis vi skal have vendt den nuværende udvikling, så kræver det et bredt samarbejde. Effekten kommer først, når virksomheder, leverandører, underleverandører, ophuggere, myndigheder og politikere arbejder sammen om at få flere ELV’er ind i genbrugskæden. Her er et solidt system med digital sporbarhed et vigtigt redskab, som igen kræver tilslutning fra alle parter. Det kan være med til at kick-starte den cirkulære økonomi, som kan disrupte hele industrien. Og virksomhederne kan ikke gøre det alene. Vi har brug for, at der fra politisk hold bliver skubbet i retning af en mere cirkulær og bæredygtig tankegang”, sagde Stig Thorlak.

Læs også: Milliard- og miljøpotentiale i elektrisk shipping

Digitaliseringsindsatsen blev faktisk vedtaget ved lov i 2015, og DPA System er sat i spidsen for at udvikle, implementere og drive programmet. Ifølge Stig Thorlak regner man med, at det vil give et større grad af kontrol over bevægelserne i skrotningskæden, ligesom den digitaliserede kommunikation, herunder udbetalingen af skrotpræmier, vil spare både tid og ressourcer for alle parter.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

CSR.dk

Cirkulært byggeri: Flere penge til at få flere byggematerialer tilbage i kredsløb

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DTU
Webinar
Executive Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with an Executive Master in Sustainable Leadership.

Dato

11.05.2026

Tid

16:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Ny og revideret ISO 22002-serie (online)

Bliv opdateret på de seneste ændringer i ISO 22002-serien og forstå de nye krav til Pre-Requisite Programs (PRP)

Dato

12.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart

PwC Danmark
Webinar
Green Taxes and Energy Tax Reimbursement

In this webinar you will get a concise update on the revised rules for reimbursement of energy and excise duties effective from 1 January 2026 and what they mean for companies in practice.

Dato

12.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online