Chr. Hansen melder sig ind i klimavenligt initiativ

Med ambitionen om at bidrage til en grønnere verden er Chr. Hansen blevet en del af ‘Business Ambition for 1.5C’.

Chr. Hansens CEO, Mauricio Graber, mener, at coronapandemien for alvor har bevidst, hvordan samarbejde kan være med til at fremskynde den bæredygtige agenda. Foto: Chr. Hansen..

08.07.2020

CSR.dk

Chr. Hansen har netop meldt sig ind i Business Ambition for 1.5C ledt af en international koalition af en række FN agenturer og virksomheder, som tilpasser sine ambitioner med Parisaftalen om at begrænse den globale temperaturstigning til 1,5 grader. Således forpligter virksomheden sig til at reducere sin CO2-udledning gennem SBTi-initiativet.

Læs også: Chr. Hansen i Danmark kører nu på 100 procent grøn energi

I følge SBTi kræves det, at temperaturen kun skal stige 1,5 grader over præindustrielle niveauer, for at afbøde nogle af de værste klimapåvirkninger, og for at undgå irreversibel skade på samfund, økonomi og naturen. 

“Ved at sætte et videnskabsbaseret mål på linje med en fremtid på 1,5 grader forpligter vi os til at levere løsninger til en mere klimavenlig fremtid”, siger Chr. Hansens administrerende direktør, Mauricio Graber, og fortsætter:

“Det seneste måneder har vist, at når vi handler kollektivt på tværs af industrier, regeringer og samfund kan ting accellerere hurtigt. Hvis der er en ting, som er blevet klart under denne COVID-19 pandemi, er det vores afhængighed af naturen og et stabilt globalt fødevare- og sundhedssystem”. 

Læs også: Stakeholdere vil have debat og høje ambitioner i EU's due diligence-lov

Bæredygtighed er en essentiel del af Chr. Hansens DNA, og i januar blev de blandt andet udnævnt som verdens mest bæredygtige virksomhed inden for fødevareingredienser af Corporate Knights. 

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.10.2026Give Steel A/S

Sponseret

Hvordan træffer man de “rigtige” valg for stålkonstruktionens klimaaftryk?

08.10.2026CSR.dk

Klimarådet anbefaler højere afgifter på flyrejser

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

Klimaskovfonden

Sponseret

Danskerne vil gerne betale mere for mindre CO2

CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer løsning, der moderniserer bygninger uden nye kabler

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 20001 lanceres på International Madspildsdag

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Tre ud af fire mærker klimaforandringer i deres lokalområde

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

08.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online