Chr. Hansen melder sig ind i klimavenligt initiativ

Med ambitionen om at bidrage til en grønnere verden er Chr. Hansen blevet en del af ‘Business Ambition for 1.5C’.

Chr. Hansens CEO, Mauricio Graber, mener, at coronapandemien for alvor har bevidst, hvordan samarbejde kan være med til at fremskynde den bæredygtige agenda. Foto: Chr. Hansen..

08.07.2020

CSR.dk

Chr. Hansen har netop meldt sig ind i Business Ambition for 1.5C ledt af en international koalition af en række FN agenturer og virksomheder, som tilpasser sine ambitioner med Parisaftalen om at begrænse den globale temperaturstigning til 1,5 grader. Således forpligter virksomheden sig til at reducere sin CO2-udledning gennem SBTi-initiativet.

Læs også: Chr. Hansen i Danmark kører nu på 100 procent grøn energi

I følge SBTi kræves det, at temperaturen kun skal stige 1,5 grader over præindustrielle niveauer, for at afbøde nogle af de værste klimapåvirkninger, og for at undgå irreversibel skade på samfund, økonomi og naturen. 

“Ved at sætte et videnskabsbaseret mål på linje med en fremtid på 1,5 grader forpligter vi os til at levere løsninger til en mere klimavenlig fremtid”, siger Chr. Hansens administrerende direktør, Mauricio Graber, og fortsætter:

“Det seneste måneder har vist, at når vi handler kollektivt på tværs af industrier, regeringer og samfund kan ting accellerere hurtigt. Hvis der er en ting, som er blevet klart under denne COVID-19 pandemi, er det vores afhængighed af naturen og et stabilt globalt fødevare- og sundhedssystem”. 

Læs også: Stakeholdere vil have debat og høje ambitioner i EU's due diligence-lov

Bæredygtighed er en essentiel del af Chr. Hansens DNA, og i januar blev de blandt andet udnævnt som verdens mest bæredygtige virksomhed inden for fødevareingredienser af Corporate Knights. 

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

01.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Giv en ged, Den perfekte firmagave til jul!

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

31.10.2025CSR.dk

Cirkulær betonløsning vinder pris på Building Green

30.10.2025CSR.dk

Ny bydel i Billund skal sætte ny standard for klimavenligt byggeri

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København