Chokoladeproducent arbejder for sporbar og skovrydningsfri forsyningskæde

Mars Wrigley Confectionery vil i 2025 have en fuldt sporbar og skovrydningfri forsyningskæde for kakao. Derfor lancerer selskabet en række initiativer, i form af bl.a. GPS-mapping, øget transparens og brug af tredjeparter, der skal realisere målet.

Mars vil stoppe den skovrydning, der skal i forbindelse med kakaoproduktionen, og samtidig vil de gøre forsyningskæden sporbar..

29.03.2019

CSR.dk

Det er dog ikke første gang, at Mars lancerer strategier på området. De nye forpligtelser kommer således i kølvandet på ’Cocao for Generations’-strategien fra september 2018, hvori Mads forpligter sig til at drive virksomhed med en bæredygtig og fuldt sporbar forsyningskæde for kakao i 2025.

”Vores ’Cocoa for Generations’-plan rummer en strategi for at anvende bæredygtig kakao, og den har beskyttelse af mennesker og vores planet i fokus”, siger global vicepræsident for kakao hos Mars wrigley Confectionery, John Ament, og fortsætter:

”Det er allerede lykkedes at opspore en fjerdedel af vores globale forsyningskæde, men for at nå vores ambition om i 2025 at have en skovrydningsfri forsyningskæde vil vi opnå 100 procent sporbarhed, ligesom at vi vil samarbejde med de partnere i forsyningskæden, der lever op til vores ansvarlighedsmål. Vi er stolte af at kunne dele vores handlinger, fordi den verden, som vi vil have i morgen, starter ved, hvordan vi driver virksomhed i dag”, siger han.

Nye mål for at bevare skovene
Siden lanceringen af ‘Cocoa for Generations’-planen er det lykkedes for Mars at kortlægge 24 procent af sin globale kakaoforsyningskæde via GPS. Derfor har man nu sat sig yderligere mål for at bevare skovene:

  • En skovrydningsfri forsyningskæde i 2025
  • 100 procent GPS-kortlægning af den kakao, som høstes fra gårde i 2025
  • Som del af selskabets 'promise of transparency' vil Mars offentliggøre kakaoens leverandører, landmandsgrupper og specifikke bønder.
  • Eksklusive indkøb fra leverandører, der opfylder Mars’ Responsible Cocoa-specifikation af sporbarhed til direkte indkøb inden 2019 og indirekte indkøb inden 2022 i Elfenbenskysten og Ghana
  • Detaljerede handlingsplaner for Elfenbenskysten og Ghana, som en del af ’Cocoa and Forests’-initiativet
  • I 2019 udfyldes risikovurderinger for Indonesien, Brasilien og Cameroun, til offentliggørelse i 2020
  • Afslutning af risikovurderinger for Ecuador og de øvrige lande, man sourcer fra, i 2020.
  • Brug af tredjeparter til at overvåge og verificere Mars’ fremskridt.

Læs også: Undersøgelse: Kakaoproduktion medfører udbredt skovfældning

I dag kan Mars opspore 95 procent af kakaoen til dets oprindelsesland. Næsten 40 procent af kakaoens forsyningskæde kan blive fulgt til grupper af bønder, mens 24 procent af forsyningskæden kan blive sporet til den enkelte bonde. 

Mars siger yderligere, at de hvert år vil rapportere om de fremskridt, som de har gjort i forhold til at opnå målene for ’Cocoa for Generations’-planen.

- JMA

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Miljøledelse i værdikæden: Fra konkurrencefordel til forudsætning

09.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Nyt digitalt kort skal bygge bro mellem civilsamfundets viden og virksomheders ansvar

CSR.dk

Bæredygtighedsarbejdet i forsyningskæden trodser politisk modvind

Etisk Handel Danmark

Sponseret

EU forbyder produkter fremstillet med tvangsarbejde fra 2027 - sådan forbereder du dig

CSR.dk

Ud med fossile råvarer i gulve, ind med sojaolie

CSR.dk

Emballage er en kernefaktor i højt dansk plastforbrug

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Konference
HELLO! AI + Sustainability

At this HELLO! networking event, we once again bring together UN Global Compact participants, this time to explore how digital technologies, particularly AI, are beginning to shape the way companies work with sustainability in practice.

Dato

16.09.2026

Tid

08:30

Sted

Bryghusgade 8, 1473 København, Denmark

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

Hvordan arbejder man struktureret med miljøledelse? Hvordan bruger man ISO 14001 som et praktisk værktøj - ikke bare som dokumentation, men som et fundament for grøn drift, compliance og mindre risiko? På ISO 14001 Inspirationsseminar får du et klart overblik over standardens krav og muligheder, så du kan vurdere, hvor jeres organisation står i dag, og hvad der skal til for at komme videre.

Dato

17.09.2026

Sted

Fredericia

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Supply chain og AI - kom hurtigere fra data til værdiskabende handling

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I kan styrke jeres supply chain og skabe bedre beslutninger, smartere processer, hurtigere eksekvering og øget konkurrencekraft – også i et usikkert marked.

Dato

17.09.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Webinar
CoP Food: Deep Dive Supplier dialogue workshop on South African Fruits

South Africa is a dominant fruit exporter in the global market, with the EU among its key export destinations. In Denmark, buyers of fresh and processed fruits are aware that fruit production is increasingly vulnerable to climate fluctuations, with less predictable harvests, droughts, floods and negative impacts on nature. Furthermore, food supply chains are often characterized by socio-economic challenges such as poverty and precarious conditions for workers.

Dato

17.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online