Chokoladeproducent arbejder for sporbar og skovrydningsfri forsyningskæde

Mars Wrigley Confectionery vil i 2025 have en fuldt sporbar og skovrydningfri forsyningskæde for kakao. Derfor lancerer selskabet en række initiativer, i form af bl.a. GPS-mapping, øget transparens og brug af tredjeparter, der skal realisere målet.

Mars vil stoppe den skovrydning, der skal i forbindelse med kakaoproduktionen, og samtidig vil de gøre forsyningskæden sporbar..

29.03.2019

CSR.dk

Det er dog ikke første gang, at Mars lancerer strategier på området. De nye forpligtelser kommer således i kølvandet på ’Cocao for Generations’-strategien fra september 2018, hvori Mads forpligter sig til at drive virksomhed med en bæredygtig og fuldt sporbar forsyningskæde for kakao i 2025.

”Vores ’Cocoa for Generations’-plan rummer en strategi for at anvende bæredygtig kakao, og den har beskyttelse af mennesker og vores planet i fokus”, siger global vicepræsident for kakao hos Mars wrigley Confectionery, John Ament, og fortsætter:

”Det er allerede lykkedes at opspore en fjerdedel af vores globale forsyningskæde, men for at nå vores ambition om i 2025 at have en skovrydningsfri forsyningskæde vil vi opnå 100 procent sporbarhed, ligesom at vi vil samarbejde med de partnere i forsyningskæden, der lever op til vores ansvarlighedsmål. Vi er stolte af at kunne dele vores handlinger, fordi den verden, som vi vil have i morgen, starter ved, hvordan vi driver virksomhed i dag”, siger han.

Nye mål for at bevare skovene
Siden lanceringen af ‘Cocoa for Generations’-planen er det lykkedes for Mars at kortlægge 24 procent af sin globale kakaoforsyningskæde via GPS. Derfor har man nu sat sig yderligere mål for at bevare skovene:

  • En skovrydningsfri forsyningskæde i 2025
  • 100 procent GPS-kortlægning af den kakao, som høstes fra gårde i 2025
  • Som del af selskabets 'promise of transparency' vil Mars offentliggøre kakaoens leverandører, landmandsgrupper og specifikke bønder.
  • Eksklusive indkøb fra leverandører, der opfylder Mars’ Responsible Cocoa-specifikation af sporbarhed til direkte indkøb inden 2019 og indirekte indkøb inden 2022 i Elfenbenskysten og Ghana
  • Detaljerede handlingsplaner for Elfenbenskysten og Ghana, som en del af ’Cocoa and Forests’-initiativet
  • I 2019 udfyldes risikovurderinger for Indonesien, Brasilien og Cameroun, til offentliggørelse i 2020
  • Afslutning af risikovurderinger for Ecuador og de øvrige lande, man sourcer fra, i 2020.
  • Brug af tredjeparter til at overvåge og verificere Mars’ fremskridt.

Læs også: Undersøgelse: Kakaoproduktion medfører udbredt skovfældning

I dag kan Mars opspore 95 procent af kakaoen til dets oprindelsesland. Næsten 40 procent af kakaoens forsyningskæde kan blive fulgt til grupper af bønder, mens 24 procent af forsyningskæden kan blive sporet til den enkelte bonde. 

Mars siger yderligere, at de hvert år vil rapportere om de fremskridt, som de har gjort i forhold til at opnå målene for ’Cocoa for Generations’-planen.

- JMA

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.09.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen skal håndhæve EU’s forbud mod produkter fremstillet ved tvangsarbejde

17.09.2026CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

Dansk Standard

Sponseret

Miljøledelse i værdikæden: Fra konkurrencefordel til forudsætning

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

Webinar: Oplev den nye StackMate – enkel og fleksibel robotpalletering

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Hvem er Danmarks mest ansvarlige offentlige indkøber?

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Industri
Workshop
Kom godt i gang med klimaregnskabet

Er I i tvivl om, hvor I skal starte med klimaregnskabet? Kom med til workshop, og få styr på de første skridt, hvilke data I skal bruge, og hvordan I kommer godt i gang med klimaregnskabet i jeres virksomhed.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Bredgade 44,1, 4400 Kalundborg

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Mini MBA – Lederuddannelse

Aros Mini MBA er Danmarks mest ambitiøse Mini MBA – udviklet i tæt samarbejde med landets førende ledelsesekspert, professor Steen Hildebrandt. Lederuddannelsen indfører dig i de klassiske MBA-fag og giver dig samtidig det mest aktuelle inden for ledelse.

Dato

07.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dakofa
Seminar
Registrering, analyser og anmeldelser ved jordflytninger

Hvornår skal en jordflytning anmeldes, hvilke analyser er nødvendige, og hvem har ansvaret undervejs? Få overblik over regler og praksis for jordflytninger – fra jorddata og analyser til digital registrering, kommunal sagsbehandling og de nye initiativer, der skal styrke sporbarhed og kontrol.

Dato

07.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

08.10.2026

Sted

Vejle