Cementvirksomhed skruer helt op for grøn omstilling

På fem år har Aalborg Portland spyttet godt en kvart milliard i grønne investeringer, og i 2017 brugte virksomheden næsten dobbelt så meget på investeringer i miljøteknologiske forbedringer på fabrikken i Aalborg som året før.

Aalborg Portland bruger alternative brændsler i form af blandt andet kød til produktionen af cement. Foto: Aalborg Portland. .

13.08.2018

CSR.dk

Aalborg Portland har i perioden 2013-2017 investeret mere end 263 millioner kroner i miljøteknologiske forbedringer på fabrikken i Aalborg.

Læs også: Flere klimaforskere slår alarm 

En stor del af de grønne investeringer faldt i 2017, hvor cementvirksomheden brugte 76,6 millioner, hvilket er en stigning på over 87 procent sammenlignet med 2016. Det fremgår af Aalborg Portlands miljøredegørelse for 2017.

”Som energitung virksomhed betragter vi det som en del af vores ansvar at investere i grønne løsninger samt bidrage til udviklingen og implementeringen af dem. Det har vi gjort siden 1970’erne, og indsatsen er kun blevet intensiveret med årene gennem øgede investeringer samt indgåelse af diverse samarbejder med andre virksomheder og forskningsmiljøet i Danmark, heriblandt Aalborg Universitet og Teknologisk Institut”, fortæller direktør Michael Lundgaard Thomsen.

Han fortæller desuden, at markedets udvikling har gjort, at kunderne nu stiller højere og højere miljøkrav til deres underleverandører.

”Det kommer blandt andet til udtryk ved, at både håndværkeren og entreprenøren samt arkitekten og bygherren interesserer sig for materialers klima- og miljøpåvirkning og efterspørger miljødeklarationer på produkterne. Forretningsgrundlaget for grønne investeringer har derfor aldrig været mere solidt”, siger han.

Alternative investeringer
I miljøredegørelsen fremhæver virksomheden en række investeringsprojekter, der har bidraget til den grønne omstilling.

Det største investeringsbeløb er gået til at færdiggøre designet af de såkaldte kalcinatorer på Ovn 87, der er fabrikkens største produktionslinje.

Opgraderingen har ifølge Aalborg Portland sikret en mere stabil ovndrift og giver samtidig mulighed for at reducere CO2-udledningen ved at øge brugen af alternative brændsler i ovnen.

I 2017 udgjorde anvendelsen af alternativ brændsel 44 procent af ovnens samlede brændselsenergi, fremgår det.

”Ambitionen er, at alternative brændsler skal udgøre henholdsvis 60 og 20 procent af brændselsenergien til produktionen af grå og hvid cement, mens vi fortsat skal udvide mulighederne for at substituere naturlige råmaterialer i cementblandingen med gode alternativer”, siger Michael Lundgaard Thomsen.

Aalborg Portland har i 2017 nyttiggjort mere end 465.000 tons alternative råmaterialer og næsten 165.000 tons alternative brændsler i cementproduktionen.

Læs også: Hybridløsninger kan give mere bæredygtighed i byggeriet

Det drejer sig blandt andet om råmaterialer som flyveaske, bundaske og afsvovlingsgips fra kraftværker samt sand fra oprensning af Limfjorden.

Af alternative brændsler genanvendes affald og homogene biprodukter fra industrien i form af blandt andet kød- og benmel samt tørret spildevandsslam fra Aalborg Kommune.

- JJK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

08.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

"Vi er klar til mere grøn handling": Klimakampen skaber motivation på tværs af virksomheder

03.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Firmajulegaven har betydning for klimaet - Sådan gør du dem mere bæredygtige

03.12.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Kreativ forhandler viser vejen for grøn omstilling: En inspiration for branchen

02.12.2025Klimaklar

Sponseret

Nordicco vil ikke bruge alle ressourcerne på et klimaregnskab - men i stedet på faktiske reduktioner

02.12.2025SustainImpact ApS

Sponseret

National ESG undersøgelse

01.12.2025CSR.dk

Kinas udledninger er fladet ud: Måske for altid?

28.11.2025Schur International Holding a/s

Sponseret

Bæredygtige løsninger til plantedyrkning

27.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service investerer i nordisk klimaskov for at balancere CO₂-udledningen frem til 2030

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Introduktion til retningslinjer for FN’s verdensmål

På dette 1-dags kursus lærer du, hvordan din organisation kan arbejde målrettet med FN’s verdensmål. Du lærer at forstå, hvordan verdensmålene kan omsættes til konkret handling, fra strategisk planlægning og bæredygtighedsstrategi til implementering og måling af resultater.

Dato

09.12.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
Svanemærket Byggeri Diplomkursus - 2 dage

På dette diplomkursus får du redskaberne til at varetage processen fra projektering til aflevering af et svanemærket byggeri.

Dato

09.12.2025

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Practitioner Masterclass: ESG-kommunikation med forretningseffekt - December 2025

Gør din ESG-indsats til mere end kommunikation – lær at skabe autentiske brandfortællinger, der driver forretningseffekt, styrker din troværdighed og engagerer både medarbejdere og kunder.

Dato

09.12.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol/KBH + Online

PwC Danmark
Webinar
CSRD Reporting and the Omnibus package – What’s Changing and What to Watch

Join us for this webinar to get a clear overview of the proposed simplifications to the ESRS framework that was proposed by EFRAG in October 2023 - and what is expected from the ongoing Omnibus process. You will gain practical advice on how to move forward with your reporting in a smart and practical way.

Dato

09.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Cabi
Webinar
Praksis hos vinderen af CSR People Prize 2025

I webinarrækken ”Praksis hos...” deler virksomheder ud af deres gode erfaringer med at drive en socialt ansvarlig forretning og finde værdifuld arbejdskraft – selv i en tid med historisk lav ledighed. På dette webinar møder du en af vinderne af CSR People Prize 2025, som fortæller, hvordan de gennem social ansvarlighed formår at tiltrække og fastholde arbejdskraft.

Dato

09.12.2025

Tid

10:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Cirkulært produktdesign og cirkulære forretningsmodeller i praksis

Få inspiration til at komme i gang med cirkulært produktdesign og omlægning til cirkularitet i din virksomhed. Få indblik i udvalgte dele af standarden DS/EN 45560:2024, ’Metode til at opnå cirkulært produktdesign’, som netop er udkommet på dansk.

Dato

09.12.2025

Tid

10:30

Sted

Online