CDM-projekter i udviklingslande

Danske CDM-projekter har gode betingelser for at blive realiseret i Mexico, Der som det første udviklingsland har en klimastrategi.

09.04.2008

CSR.dk

Danske virksomheder har noget at komme efter i Mexico indenfor miljøforbedringer herunder projekter om CO2-kvoter. Mexico er et "emerging market" og i øjeblikket det eneste udviklingsland med en national klimastrategi. De store mexicanske virksomheder indgår løbende samarbejde med udenlandske firmaer indenfor miljøteknologi og knowhow. Mexicos miljøstrategi blev grundlagt i 2007 og har blandt andet ført til samarbejde mellem det statslige olieselskab Pemex og det norske Statoil.

Økonomi- og erhvervsminister Bendt Bendtsen (K) var i Mexico 18.-22. februar som led i et dansk erhvervsfremstød.

Dansk - Mexicansk samarbejdsaftale
I kølvandet på den mexicanske præsident, Felipe Calderóns Danmarks-besøg i juli 2007 indgik Danmark og Mexico i 2007 en aftale om øget samarbejde inden for energisektoren. Mexico har i dag energiaftaler med ni lande - herunder Storbritanien, Japan og Danmark.

Danmark indgik i sommeren 2007 lignende aftaler med Argentina og Brasilien og har afsat statsmidler til CDM-projekter (Clean Development Mechanism).

Mexicos viceminister indenfor klimastrategi, Sandra Herrera, siger, at den mexicanske ambition på klimaområdet ikke kun er betinget af ønsket om et lavere CO2-udslip, men i høj grad præventivt i forhold til at holde sammen på et geografisk og socialt fragmenteret land. Dermed siger hun også, at danske CDM-projekter har en god chance for at falde i god jord i Mexico.

”Den nationale klimastrategi er et tidligt skridt for at ændre på en udvikling, der truer Mexicos og den tredje verdens økosystemer og dermed landenes sociale og økonomiske kurs. Klimaforbedringerne i Mexico er interessante for danske virksomheder, fordi vi har oprettet en fond for projekter. Mexico er i forhold til udviklingslande verdensledende indenfor CO2-projekter og såkaldte CDM-projekter, og vores ingeniører rådgiver ved lignende projekter i Kina, Indien, Brasilien, Fillipinerne og senest Israel. Det betyder, at mange af vores klimaprojekter i dag er såkaldte CER – Certified Emission Reductions,” siger Sandra Herrera.

”At Mexico som det første udviklingsland har en national klimastrategi er et bevis på, at udviklingslande også kan engagere sig i kampen mod klimaforandringer uden at nedprioritere deres økonomiske og sociale ambitioner”.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

30.09.2026CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

29.09.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer løsning, der moderniserer bygninger uden nye kabler

CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Tre ud af fire mærker klimaforandringer i deres lokalområde

Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

05.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Netværksarrangement for fødevaresektoren: Bæredygtighed som konkurrencekraft

Dette netværks arrangement er særligt relevant for dig, der arbejder med bæredygtighed, eksport, salg, marketing, kommunikation eller forretningsudvikling - og som ønsker konkrete perspektiver på, hvordan disse områder kan spille bedre sammen og styrke virksomhedens position på internationale markeder.

Dato

05.10.2026

Tid

10:00

Sted

Vesterbrogade 1L, 4th 1620 København Danmark

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

06.10.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

06.10.2026

Sted

Kgs Lyngby

Dansk Industri
Workshop
Kom godt i gang med klimaregnskabet

Er I i tvivl om, hvor I skal starte med klimaregnskabet? Kom med til workshop, og få styr på de første skridt, hvilke data I skal bruge, og hvordan I kommer godt i gang med klimaregnskabet i jeres virksomhed.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Bredgade 44,1, 4400 Kalundborg