CBS stopper fremtidigt samarbejde med Danske Bank

Efter bankens store hvidvasksag, mener CBS’s direktion ikke, at Danske Bank er det rigtige forbillede for de studerende.

CBS vil ikke lave fremtidige samarbejdsaftaler med Danske Bank før de ansætter ny ledelse og får genetableret deres troværdighed..

09.10.2018

CSR.dk

Danske Bank har efterhånden et så plettet ry, at Copenhagen Business School, CBS, ikke vil arbejde sammen med banken i fremtiden.

”Direktionen på CBS har på baggrund af sagen om hvidvaskning i Danske Bank besluttet at bremse for nye samarbejder med banken. Der bliver for nuværende ikke indgået nye samarbejder mellem CBS og Danske Bank. Det er besluttet efter sagen om hvidvask for muligvis langt over en billion danske kroner via bankens estiske filial,” skriver direktionen på CBS’ intranet.

Læs også: Diktatur har hvidvasket 18 mia. kr. gennem Danske Bank

CBS får støtte til forskningsprojekter af banken, og så er Danske Bank også universitetets egen bank. Derudover er Danske Banks bestyrelsesformand, Ole Andersen, også ansat som adjungeret professor på uddannelsesinstitutionen.

Beslutningen kommer efter flere henvendelser til CBS-direktionen i lyset af bankens hvidvaskskandale.

”Vi har brugt de seneste dage på at få et overblik over vores samarbejder med Danske Bank og vores handlemuligheder,” konstaterer CBS’s direktion.

CBS vil have ansvarlige forbilleder
Direktionen understreger i forbindelse med udmeldingen, at det også handler om, at CBS vil promovere- og udvikle ansvarlighed, også i ledelse, hos de studerende.

”Det er en meget alvorlig sag om hvidvask af enorme summer og ledelsessvigt i den forbindelse, som er kommet frem i lyset. Der er ingen tvivl om, at Danske Banks topledelse har svigtet sit ledelsesansvar, sine medarbejdere og det danske samfund. Det er også åbenlyst, at topledelsens ageren ikke er et forbillede for vores studerende,” skriver CBS’ rektor Per Holten-Andersen i meddelelsen på intranettet og fortsætter:

Læs også: CBS kåreer Lise Kingo til årets Æresalumne 2018

”Vi har derfor besluttet, at CBS ikke vil indgå nye samarbejder med Danske Bank, før der udpeges en ny topledelse, og denne har vist, at den gennem en kritisk dialog med omverdenen vil søge at genskabe den tabte tillid til banken.”

De samarbejder som CBS på nuværende tidspunkt har med banken vil fortsætte. Universitetet er nemlig som offentlig institution ”nødt til at overholde sine nuværende kontraktlige forpligtelser,” som det fremgår af meddelelsen på intranettet.

- SN

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.07.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Nye retningslinjer giver virksomheder klarere rammer for reglerne om forbud mod tvangsarbejde – her er 4 ting, du skal vide som virksomhed

17.06.2026JUC SERVICE ApS

Sponseret

Miljøret, vandmiljø og naturgenopretning stiller nye krav til ansvar og gennemførelse

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - aften

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle