CBI Danmark valgt til innovativt og bæredygtigt byggeri

Små 50 kilometer syd for København sker der store forandringer. I den lille by Karise er et bæredygtigt og selvforsynende økosamfund ved at skyde op af jorden. Permatopia er navnet. Her vil 90 åndbare og økologiske rækkehuse stå klar i slutningen af 2017.

Permatopia.

21.06.2017

CSR.dk

Det store fokus på bæredygtighed har medført en stigende interesse blandt danske boligejere for at energioptimere deres hjem med det formål at udnytte varmen på bedst mulig vis – og samtidig skabe et bedre indeklima. Det er en udvikling, der passer til CBI Danmarks grønne profil.

Derfor er det heller ikke tilfældigt, at vi blev valgt til opgaven, forklarer Martin H. Green, konstruktør og teknisk rådgiver hos CBI Danmark:

"At det lige blev os, der blev valgt til at stå for opgaven, skyldes nok vores troværdighed og den generelle tillid til vores produkt i markedet. Vi er Nordeuropas største leverandør af papirisolering og har gennem årene opsparet et meget stort vidensniveau på dette område.”

Åndbare, holdbare og fremtidssikrede boliger

Permatopia afspejler fremtidens måde at bygge huse på. Det er miljøvenlige træhuse med et sundt indeklima – bygget af bæredygtige materialer og med ambitionen om at genbruge, hvor det er muligt. Her passer Isocell papirisolering fra CBI Danmark lige ind. Det består af 90% genbrugsmateriale og er kendetegnet ved at være fantastisk til at modvirke fugt og skabe et godt indeklima.

De bæredygtige tanker, der ligger bag Permatopia, stemmer godt overens med CBI Danmarks tilgang til isolering og energioptimering. Derfor var virksomheden fra starten meget interesseret i at bidrage:

"Projektet Permatopia er som skabt til os. Moderne åndbare boliger. Det er vores hjemmebane. Og så er vi specialister i denne type træbyggeri. Så ingen tvivl - det ligger lige til højrebenet for os”, siger Martin H. Green. 

På grund af projektets specielle karakter er det en lærerig proces for CBI Danmark at være involveret i, fortæller Martin H. Green:

”I dette projekt kommer vi helt ind til kernen i det, vi kan - nemlig at bygge åndbare boliger. Processen giver os en masse viden og erfaring, som vi kan tage med os videre. Vi er blevet klogere på os selv og de kvaliteter, vi besidder.”

En øjenåbner inden for grønt boligbyggeri

Foruden rådgivning om isolering bidrager CBI Danmark til Permatopia med materialer i form af papirisolering, træfibermåtter og dampbremser til alle husene i projektet. Det sikrer energioptimerede huse med et minimalt varmespild og et optimalt indeklima.

Resultatet bliver en række åndbare og holdbare boliger, der giver et innovativt bud på fremtidens byggeri:

"Permatopia er et epokegørende projekt og kan blive en øjenåbner for både bygherrer og investorer i forhold til at skabe bæredygtige boliger, som folk gerne vil bo i. Det er et benchmark inden for grønt boligbyggeri og repræsenterer fremtidens byggeri. Hos CBI Danmark er vi naturligvis glade og stolte over at blive valgt til denne opgave”, afslutter Martin H. Green.

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Ny rapport: Forbedret træfsikkerhed kan gøre e-mails mere klimavenlige

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i København: Idealer i en kynisk tid

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

04.11.2026

Tid

19:00

Sted

Vartov, Farvergade 27. 1463, København K

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig digital transformation

Vil du sætte gang i eller drive virksomhedens digitale udvikling i en bæredygtighed retning? Så er dette 4-dages kursus det rette sted at starte.

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn