Carlsberg Group og WWF Verdensnaturfonden vil sammen beskytte vådområder i Kina og Laos

Op mod to milliarder mennesker lever i områder, der er i fare for alvorlig vandmangel. Med udgangspunkt i en risikoanalyse af vandressourcerne omkring Carlsberg Groups lokale bryggerifaciliteter sigter et nyt partnerskab mod at genoprette ferskvandsøkosystemer og øge vandforsyningen i fire udsatte områder i Kina og Laos.

Foto: WWF

22.04.2024

CSR.dk

Verdens vandressourcer er under stigende pres fra overforbrug, forurening, klimaforandringer og det fortsatte hurtige tab af ferskvandsøkosystemer og biodiversitet. Situationen er alvorlig: 83 procent af verdens ferskvandsbestande er gået tilbage siden 1970, hvilket er væsentligt mere end arter på land og i hav.

Carlsberg Group og WWF Verdensnaturfonden indgik i 2023 et partnerskab med et formål om at genoprette vitale økosystemer i vådområder og samtidig sikre vandforsyningen i fire vådområder i Kina og Laos.

”Vand er en essentiel del af vores produkter, og det er afgørende for os som virksomhed at engagere os i en bredere sammenhæng som en del af vores rejse mod at sikre vandressourcer. Udfordringerne med at genopbygge lokale vandressourcer bliver mere og mere fremtrædende som klimaforandringerne træder i kraft. Dette partnerskab kommer til at spille en afgørende rolle i at beskytte og genoprette vandressourcer, sårbare økosystemer samt at bevare biodiversiteten,” siger Simon Boas Hoffmeyer, Head of Sustainability & ESG ved Carlsberg Group.

De udvalgte projektområder er strategisk vigtige for Carlsberg Group, da de fire bryggerier i områderne er udfordrede af faldende vandkvalitet og forringede økosystemer. Samtidigt er projektområderne af særlig interesse for WWF, da de befinder sig i to af organisationens prioritetsområder i henholdsvis Yangtze- og Mekongfloden, der er hjem for hundredvis af millioner af mennesker og har en rig biodiversitet.

“Økosystemerne omkring Yangtze- og Mekong-floderne har enorm betydning for lokalbefolkningen og dyre- og plantelivet i området. Presset på vandressourcerne stiger. Ved at genskabe naturen i området, er det muligt at sikre mere vand til lokalbefolkningen, den truede natur og virksomhederne. Situationen er kritisk lige nu. Derfor er det vigtigt, at virksomhederne støtter op om naturens egne løsninger,” siger generalsekretær i WWF Verdensnaturfonden, Bo Øksnebjerg.

Et partnerskab med fokus på vådområder og vandressource

Partnerskabets tre første projekter implementeres omkring Yangtze-floden i Kina. Et af projekterne skal forbedre landskabet i et vådområde, der er hjemsted for den sorthalsede trane (Grus nigricollis), verdens eneste traneart, der lever i højtliggende (alpine) vådområder. Et andet projekt skal etablere et nyt vådområde for at fjerne nærigstoffeer fra spildevand og det tredje projekt skal forbedre biodiversitet og rense spildevand fra akuakultur omkring vådområdet. Partnerskabets fjerde projekt implementeres nær Mekongfloden omkring hovedstaden i Laos, Vientiane. Projektet skal forbedre vandstanden og forholdet for flora i det bynære vådområde Nong Kham Sen.

Partnerskabet baseres på resultaterne fra WWF’s Water Risk Filter, et online redskab, der giver virksomheder mulighed for at udforske, analysere og imødegå vandrelaterede risici i deres produktion og forsyningskæder.

”Naturen er i problemer. Derfor bør alle virksomheder kortlægge og mindske deres påvirkning på naturen. Vi er meget glade for, at Carlsberg Group går foran med genopretningen af unikke vådområder i Kina og Laos. Partnerskabet vil beskytte og genoprette floder og vådområder til gavn for både lokalbefolkning og naturen,” siger Bo Øksnebjerg. 

De fire ferskvandsprojekter vil også bidrage til at tilbageføre 100 procent af vandforbruget på de fire Carlsberg Group-bryggerier, der er omfattet af partnerskabet. Dette følger også Carlsberg Groups overordnede strategi om at opnå 100 procent genopfyldning af vandforbruget på bryggerierne i højrisikoområder inden 2030.

“Vi er glade for at have indgået et partnerskab med WWF Verdensnaturfonden, da vi er opsatte på at håndtere de udfordringer, der er med at beskytte dyrebare ferskvandsressourcer internationalt. Hos Carlsberg Group har vi forpligtet os til at opnå zero vandspild, som en del af vores Together Towards ZERO and Beyond program,” siger Simon Boas Hoffmeyer.

Partnerskabet startede med et helt års arbejde for at udvælge de mest relevante projektområder og designe de mest virkningsfulde interventioner. Projektet løber frem til udgangen af 2025, og i de kommende to år vil Carlsberg Group og WWF Verdensnaturfonden implementere aktiviteter på den fire projektsteder i Laos og Kina. Implementeringen vil ske i tæt samarbejde med WWF-Kina og WWF-Laos, der er ansvarlige for at udføre projekterne med støtte fra lokale regeringssamarbejdspartnere og andre interessenter. 

- EHS

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.06.2026CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

08.06.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Flere dåser og flasker med pant bliver designet, så de kan genanvendes til nye igen

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

CSR.dk

Blinde og kørestolsbrugere fravælges allerede før jobsamtalen

CSR.dk

Nu skal kapacitetsproblemerne løses

Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Systematiseret risikoledelse efter DS/ISO 31000

Et væsentligt krav i ISO ledelsessystemstandarderne er, at man som certificeret virksomhed skal etablere en systematisk tilgang til at arbejde med risici i ledelsessystemet – også kaldet Risk Thinking.

Dato

10.06.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

10.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Sådan forstår, opnår og forbedrer du din EcoVadis-vurdering

EcoVadis er i dag en af de mest anvendte platforme til vurdering af virksomheders bæredygtighedsindsats og anvendes bredt på tværs af brancher verden over.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Etisk Handel Danmark
Kursus
Briefing: Navigating biodiversity in global supply chains

Navigating biodiversity in global supply chains – but how?

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

11.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

11.06.2026

Sted

Online