Carlsberg Group og WWF Verdensnaturfonden vil sammen beskytte vådområder i Kina og Laos

Op mod to milliarder mennesker lever i områder, der er i fare for alvorlig vandmangel. Med udgangspunkt i en risikoanalyse af vandressourcerne omkring Carlsberg Groups lokale bryggerifaciliteter sigter et nyt partnerskab mod at genoprette ferskvandsøkosystemer og øge vandforsyningen i fire udsatte områder i Kina og Laos.

Foto: WWF

22.04.2024

CSR.dk

Verdens vandressourcer er under stigende pres fra overforbrug, forurening, klimaforandringer og det fortsatte hurtige tab af ferskvandsøkosystemer og biodiversitet. Situationen er alvorlig: 83 procent af verdens ferskvandsbestande er gået tilbage siden 1970, hvilket er væsentligt mere end arter på land og i hav.

Carlsberg Group og WWF Verdensnaturfonden indgik i 2023 et partnerskab med et formål om at genoprette vitale økosystemer i vådområder og samtidig sikre vandforsyningen i fire vådområder i Kina og Laos.

”Vand er en essentiel del af vores produkter, og det er afgørende for os som virksomhed at engagere os i en bredere sammenhæng som en del af vores rejse mod at sikre vandressourcer. Udfordringerne med at genopbygge lokale vandressourcer bliver mere og mere fremtrædende som klimaforandringerne træder i kraft. Dette partnerskab kommer til at spille en afgørende rolle i at beskytte og genoprette vandressourcer, sårbare økosystemer samt at bevare biodiversiteten,” siger Simon Boas Hoffmeyer, Head of Sustainability & ESG ved Carlsberg Group.

De udvalgte projektområder er strategisk vigtige for Carlsberg Group, da de fire bryggerier i områderne er udfordrede af faldende vandkvalitet og forringede økosystemer. Samtidigt er projektområderne af særlig interesse for WWF, da de befinder sig i to af organisationens prioritetsområder i henholdsvis Yangtze- og Mekongfloden, der er hjem for hundredvis af millioner af mennesker og har en rig biodiversitet.

“Økosystemerne omkring Yangtze- og Mekong-floderne har enorm betydning for lokalbefolkningen og dyre- og plantelivet i området. Presset på vandressourcerne stiger. Ved at genskabe naturen i området, er det muligt at sikre mere vand til lokalbefolkningen, den truede natur og virksomhederne. Situationen er kritisk lige nu. Derfor er det vigtigt, at virksomhederne støtter op om naturens egne løsninger,” siger generalsekretær i WWF Verdensnaturfonden, Bo Øksnebjerg.

Et partnerskab med fokus på vådområder og vandressource

Partnerskabets tre første projekter implementeres omkring Yangtze-floden i Kina. Et af projekterne skal forbedre landskabet i et vådområde, der er hjemsted for den sorthalsede trane (Grus nigricollis), verdens eneste traneart, der lever i højtliggende (alpine) vådområder. Et andet projekt skal etablere et nyt vådområde for at fjerne nærigstoffeer fra spildevand og det tredje projekt skal forbedre biodiversitet og rense spildevand fra akuakultur omkring vådområdet. Partnerskabets fjerde projekt implementeres nær Mekongfloden omkring hovedstaden i Laos, Vientiane. Projektet skal forbedre vandstanden og forholdet for flora i det bynære vådområde Nong Kham Sen.

Partnerskabet baseres på resultaterne fra WWF’s Water Risk Filter, et online redskab, der giver virksomheder mulighed for at udforske, analysere og imødegå vandrelaterede risici i deres produktion og forsyningskæder.

”Naturen er i problemer. Derfor bør alle virksomheder kortlægge og mindske deres påvirkning på naturen. Vi er meget glade for, at Carlsberg Group går foran med genopretningen af unikke vådområder i Kina og Laos. Partnerskabet vil beskytte og genoprette floder og vådområder til gavn for både lokalbefolkning og naturen,” siger Bo Øksnebjerg. 

De fire ferskvandsprojekter vil også bidrage til at tilbageføre 100 procent af vandforbruget på de fire Carlsberg Group-bryggerier, der er omfattet af partnerskabet. Dette følger også Carlsberg Groups overordnede strategi om at opnå 100 procent genopfyldning af vandforbruget på bryggerierne i højrisikoområder inden 2030.

“Vi er glade for at have indgået et partnerskab med WWF Verdensnaturfonden, da vi er opsatte på at håndtere de udfordringer, der er med at beskytte dyrebare ferskvandsressourcer internationalt. Hos Carlsberg Group har vi forpligtet os til at opnå zero vandspild, som en del af vores Together Towards ZERO and Beyond program,” siger Simon Boas Hoffmeyer.

Partnerskabet startede med et helt års arbejde for at udvælge de mest relevante projektområder og designe de mest virkningsfulde interventioner. Projektet løber frem til udgangen af 2025, og i de kommende to år vil Carlsberg Group og WWF Verdensnaturfonden implementere aktiviteter på den fire projektsteder i Laos og Kina. Implementeringen vil ske i tæt samarbejde med WWF-Kina og WWF-Laos, der er ansvarlige for at udføre projekterne med støtte fra lokale regeringssamarbejdspartnere og andre interessenter. 

- EHS

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

22.10.2026CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense