Byggeriets påvirkning af biodiversitet skal sættes på standard

For at sætte skub i indsatsen er tre tunge aktører gået sammen i et nyt partnerskab for at opstille målemetoder for byggeriets påvirkning af biodiversiteten med særlig fokus på værdikæden. Målet er at skabe en fælles standard til byggebranchen.

Foto: AP Ejendomme

06.12.2024

CSR.dk

AP Ejendomme, PensionDanmark Ejendomme og Planetary Responsibility Foundation har netop modtaget en bevilling på 1,1, mio. kr. fra den filantropiske forening Realdania. De tre aktører kaster selv et tilsvarende beløb i puljen. 

Pengene skal bruges til et ambitiøst projekt om biodiversitet i byggebranchen. I dag mangler der både viden og værktøjer på området, og der eksisterer ikke nogen fælles rammer og metoder. Derfor er det vidt forskelligt, hvordan bygherrer, entreprenører og leverandører monitorerer og måler på deres påvirkning.

Projektet har derfor til hensigt at opstille en målemetode for byggeriets samlede påvirkning på biodiversiteten, som hele branchen kan bruge.   

Behov for fart og ensartethed

Direktør i AP Ejendomme, Peter Olsson, mener, at projektet kan være med til at skabe et fælles referencepunkt, der kan bidrage til, at hele byggesektoren bevæger sig hurtigere fremad i arbejdet med at reducere den negative påvirkning på biodiversiteten:

”For os som bygherre vil en branchestandard være et værdifuldt værktøj i arbejdet med at måle, reducere og kommunikere om vores påvirkning af biodiversiteten. Samtidig tror jeg, at en fælles model kan være med til at løfte både tempoet og ambitionsniveauet i hele byggebranchen. Vi kan komme langt af frivillighedens vej, men jeg mener også, at det vil virke som en yderligere katalysator, hvis der kommer nogle politiske krav og rammer, så det sikres, at vi konkurrerer på ensartede vilkår.”

"Det er afgørende for naturen men også for branchen at indtænke biodiversitet i byggeriet. Mange er allerede godt i gang med arbejdet, men som branche har vi behov for nogle fælles rammer, hvis vi skal sikre en betydelig positiv effekt for biodiversiteten i hele værdikæden, samtidig med at vi skaber værdi for vores forretning og medlemmer.” siger Mia Manghezi, projektudviklingsdirektør i PensionDanmark Ejendomme.

Hele værdikædens påvirkning skal med

Foreløbige beregninger viser, at op mod 90 procent af byggeriets totale biodiversitetspåvirkning ligger i værdikæden. Derfor har byggebranchen brug for konkrete målemetoder, som kan bidrage til, at centrale aktører kan tage ansvar og reducere ikke kun egen påvirkning men også blandt deres leverandører og samarbejdspartnere.

”I arbejdet med biodiversitet i byggeri og byudvikling har fokus hidtil været på projekters lokale påvirkning af natur, hvor bygherrer mange steder i dag arbejder aktivt med at øge naturkvaliteten af grønne områder. Men påvirkninger af biodiversitet i værdikæden fra produktion af byggematerialer samt energi til drift af byggeriet har været overset. Det giver ikke mening, når bygge- og anlægsbranchen spiller en nøglerolle i de globale biodiversitetspåvirkninger med et stort ressourceforbrug,” siger Jens Böhme, CEO i Planetary Responsibility Foundation.

Tilgængeligt for alle

Den primære målgruppe for projektet er danske professionelle bygherrer og investorer, som står i første række til at stille krav til de fremtidige byggeriers design og påvirkning på biodiversiteten.

Projektet har til hensigt at skabe et fundament og sætte retningslinjer for, hvordan organisationer og virksomheder implementerer indsatser for biodiversitet, så det reducerer den globale påvirkning.

Med en fælles branchestandard bliver det lettere at opsætte mål og stille krav og derigennem løfte branchens ansvar.

Slutresultatets rapporter vil være offentligt tilgængelige digitalt, så de kan bruges i fremtidige udviklings- og forskningsprojekter.

Projektet kan ligeledes danne inspiration og viden til politikere og interesseorganisationer, der arbejder med regulering og lovgivning indenfor byggeri.

Partnerskabet forventer at kunne præsentere resultaterne inden for det kommende år. 

I løbet af projektet trækker partnerskabet på viden og rådgivning fra en række samarbejdspartnere herunder Sweco, Oiko, Concito, Aaen Engineering og Upstream Partners.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Biodiversitet og natur

Biodiversitet og ødelæggelse af natur er mindst lige så stor en risiko som klimaforandringer. Men de fleste virksomheder kender ikke deres afhængighed og påvirkning af naturen. Temaet peger i retning af hvordan, den opgave skal løses og viser eksempler fra udvalgte virksomheder.

Relateret indhold

20.04.2026CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Mød den nye Privacy standard ISO 27701

Nu kommer ISO 27701 som en selvstændig standard en certificering I et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse, og dermed et certifikat der dokumenterer at I har styr på de processer der sikrer at bl.a. GDPR overholdes.

Dato

24.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

27.04.2026

Sted

København

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom