Byggeleverandør vil samle og genanvende 100 tons plastik

Davidsens Tømmerhandel vil med ny take-back løsning sikre at emballageplast bliver til nye byggematerialer og emballage.

Foto: Davidsen Tømmerhandel

02.09.2024

CSR.dk

Der bliver leveret massevis af paller med byggematerialer til landets byggepladser, og mange er pakket ind i beskyttende emballage, som hurtigt kasseres og – med de nuværende løsninger – ofte blandes med andet affald. 

Det besværliggør genanvendelsen, og i stedet ender store dele af plastikken på forbrændingsanlæg, hvilket er stik imod folketingets målsætning om at genanvende 75 procent af al plastikaffald i bygge- og anlægssektoren i 2030.

Nu vil Davidsen sammen med BetaPack A/S gøre det nemmere at frasortere emballagefolie, der er produceret af såkaldt PE-plast, så plasten i modsætning til løsningerne på markedet i dag forringes mindst muligt, og dermed kan genanvendes til nye produkter flere gange.

Fremadrettet kan Davidsen nemlig tage plastikaffald med retur fra alle landets byggepladser, store som små, når lastbilerne afleverer materialer på byggepladsen, eller kunderne kan selv indlevere deres anvendte plastik i Davidsens forretninger, hvorfra det sendes til genanvendelse. Den nye løsning er netop blevet lanceret, og det er muligt at købe returposer i Davidsen-afdelinger i hele landet:

"Den nye take-back løsning er en landsdækkende service, hvor entreprenørerne køber retursække i en af vores afdelinger, som fyldes op med emballageaffald på byggepladsen. Når vores lastbiler leverer nye materialer, tager de affaldsressourcen med retur til genanvendelse. For byggeplastemballage har en høj kvalitet med stort genanvendelsespotentiale, hvis det holdes separat fra andet plastikaffald,” siger Mikkel Bang Hedelund, bæredygtighedschef i Davidsens Tømmerhandel, og fortsætter:

"Med indsamlingen kan vi genanvende minimum 90 procent af plastikken, og vi genanvender der, hvor vi kan erstatte mest muligt jomfrueligt materiale. I Davidsen undersøger vi hele tiden, hvordan vi og vores kunder kan trække byggebranchen i en mere bæredygtig retning med fokus på den cirkulære økonomi, og vi mener, at vi med den nye løsning tilbyder den bedste genanvendelsesmulighed, ellers havde vi ikke lanceret den. Vores mål i 2024 er at indsamle 100 tons emballagefolie, og vi håber, at flere leverandører vil tilbyde lignende løsningen i fremtiden, så vi kan genanvende mest muligt." 

Indleveret plast skal recirkuleres højest muligt i affaldshierarkiet 
BetaPack sender den indsamlede emballagefolie videre til deres samarbejdspartner Conkret i Polen, som er en af Europas førende aktører inden for genanvendelse af PE-plast, og deres højtspecialiserede anlæg vasker og inddeler plasten i fraktioner alt efter kvaliteten af plastikken. Og selvom køreturen til Polen er lang, giver det god mening ifølge BetaPacks administrerende direktør Jens Thomsen:

"Som leverandør af plastmaterialer har vi et ansvar for at sikre den størst mulige recirkulering, og det betyder, at vi skal sende plasten derhen, hvor de bedste kompetencer er. For PE-plast kan genanvendes igen og igen, hvis det sorteres ordentligt, og det er noget som vores samarbejdspartner Conkret har mange års erfaring med. Endnu bedre er det, at det PE-plast, vi returnerer, bliver genanvendt til at producere nye byggematerialer for BetaPack som dampspærre, afdækningsfolier, murfolier og grundmursplader," fortæller Jens Thomsen og fortsætter:

“Det kræver stærke partnerskaber, hvis det skal lykkedes at frasortere plasten ude på byggepladserne, og her er samarbejdet med Davidsen en gylden mulighed for at udbrede mere sortering og sikre en opbakning fra entreprenørerne og håndværkerne, så vi kan begynde at recirkulere mere plast så højt oppe i værdikæden som muligt, for at bevare plastens værdi.”

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.01.2026CSR.dk

Mere af det eksisterende byggeri skal bevares i København

26.01.2026CSR.dk

Kun Aalborg Portland er tilbage i CCS-puljen

22.01.2026CSR.dk

Danske gulerødder bliver presset af varmen

22.01.2026Daka Denmark A/S

Sponseret

Daka fortsætter som central aktør i Danmarks veterinære beredskab

20.01.2026CSR.dk

Rekordmeget grøn energi presser kulkraften ned i Indien

20.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Den nye OOhh Jug forener funktion, ansvarlighed og æstetik

16.01.2026CSR.dk

Arla når milepæl: Alle europæiske mejerier dækkes nu 100 procent af vedvarende energi

16.01.2026CSR.dk

Ny landsdækkende undersøgelse: Over halvdelen af unge forbinder intensivt dyrkede marker med natur

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Business & Human Rights Accelerator

The Business & Human Rights Accelerator is a six-month programme activating companies participating in the UN Global Compact across industries and regions. The objective is to help businesses swiftly move from commitment to action on human rights and labour rights through establishing an ongoing human rights due diligence process in line with the UN Guiding Principles on Business and Human Rights.

Dato

29.01.2026

Sted

A combination of webinars and in-person sessions

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

29.01.2026

Sted

Fredericia

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk mini MBA med certificering - Hybrid - Forår 2026

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Holdstart oktober 2025.

Dato

29.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol/KBH + Online

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtighed og digitalisering

Styrk dine færdigheder inden for forbedring af bæredygtighed, bæredygtighedsrapportering og digitalisering med dette kursus.

Dato

29.01.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

SustainImpact ApS
Webinar
Bæredygtige Bundlinjer

Dilemmaerne står i kø: Hvordan får topledelser og bestyrelser truffet de rigtige beslutninger i det bredest mulige perspektiv?

Dato

29.01.2026

Tid

11:00

Sted

Teams