Byggeleverandør vil samle og genanvende 100 tons plastik

Davidsens Tømmerhandel vil med ny take-back løsning sikre at emballageplast bliver til nye byggematerialer og emballage.

Foto: Davidsen Tømmerhandel

02.09.2024

CSR.dk

Der bliver leveret massevis af paller med byggematerialer til landets byggepladser, og mange er pakket ind i beskyttende emballage, som hurtigt kasseres og – med de nuværende løsninger – ofte blandes med andet affald. 

Det besværliggør genanvendelsen, og i stedet ender store dele af plastikken på forbrændingsanlæg, hvilket er stik imod folketingets målsætning om at genanvende 75 procent af al plastikaffald i bygge- og anlægssektoren i 2030.

Nu vil Davidsen sammen med BetaPack A/S gøre det nemmere at frasortere emballagefolie, der er produceret af såkaldt PE-plast, så plasten i modsætning til løsningerne på markedet i dag forringes mindst muligt, og dermed kan genanvendes til nye produkter flere gange.

Fremadrettet kan Davidsen nemlig tage plastikaffald med retur fra alle landets byggepladser, store som små, når lastbilerne afleverer materialer på byggepladsen, eller kunderne kan selv indlevere deres anvendte plastik i Davidsens forretninger, hvorfra det sendes til genanvendelse. Den nye løsning er netop blevet lanceret, og det er muligt at købe returposer i Davidsen-afdelinger i hele landet:

"Den nye take-back løsning er en landsdækkende service, hvor entreprenørerne køber retursække i en af vores afdelinger, som fyldes op med emballageaffald på byggepladsen. Når vores lastbiler leverer nye materialer, tager de affaldsressourcen med retur til genanvendelse. For byggeplastemballage har en høj kvalitet med stort genanvendelsespotentiale, hvis det holdes separat fra andet plastikaffald,” siger Mikkel Bang Hedelund, bæredygtighedschef i Davidsens Tømmerhandel, og fortsætter:

"Med indsamlingen kan vi genanvende minimum 90 procent af plastikken, og vi genanvender der, hvor vi kan erstatte mest muligt jomfrueligt materiale. I Davidsen undersøger vi hele tiden, hvordan vi og vores kunder kan trække byggebranchen i en mere bæredygtig retning med fokus på den cirkulære økonomi, og vi mener, at vi med den nye løsning tilbyder den bedste genanvendelsesmulighed, ellers havde vi ikke lanceret den. Vores mål i 2024 er at indsamle 100 tons emballagefolie, og vi håber, at flere leverandører vil tilbyde lignende løsningen i fremtiden, så vi kan genanvende mest muligt." 

Indleveret plast skal recirkuleres højest muligt i affaldshierarkiet 
BetaPack sender den indsamlede emballagefolie videre til deres samarbejdspartner Conkret i Polen, som er en af Europas førende aktører inden for genanvendelse af PE-plast, og deres højtspecialiserede anlæg vasker og inddeler plasten i fraktioner alt efter kvaliteten af plastikken. Og selvom køreturen til Polen er lang, giver det god mening ifølge BetaPacks administrerende direktør Jens Thomsen:

"Som leverandør af plastmaterialer har vi et ansvar for at sikre den størst mulige recirkulering, og det betyder, at vi skal sende plasten derhen, hvor de bedste kompetencer er. For PE-plast kan genanvendes igen og igen, hvis det sorteres ordentligt, og det er noget som vores samarbejdspartner Conkret har mange års erfaring med. Endnu bedre er det, at det PE-plast, vi returnerer, bliver genanvendt til at producere nye byggematerialer for BetaPack som dampspærre, afdækningsfolier, murfolier og grundmursplader," fortæller Jens Thomsen og fortsætter:

“Det kræver stærke partnerskaber, hvis det skal lykkedes at frasortere plasten ude på byggepladserne, og her er samarbejdet med Davidsen en gylden mulighed for at udbrede mere sortering og sikre en opbakning fra entreprenørerne og håndværkerne, så vi kan begynde at recirkulere mere plast så højt oppe i værdikæden som muligt, for at bevare plastens værdi.”

- EHS

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

03.06.2026CSR.dk

Nu skal kapacitetsproblemerne løses

02.06.2026Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

CSR.dk

JYSK har brug for mere bæredygtighed fra leverandører fra Asien

CSR.dk

Grønnere shipping kræver motiverende regulering

Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

MeetDenmark hjælper branchen med at navigere i de nye emballageregler

Dansk Retursystem

Sponseret

Antallet af pant- og retursystemer i EU mere end fordobles frem mod 2030

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

08.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

08.06.2026

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark

PwC Danmark
Webinar
Sustainability Strategy in the Boardroom

Sign up and gain insights into how boards and executive leadership teams work with sustainability strategy and reporting, featuring perspectives from Professor Andreas Rasche (CBS) and board members Mads Nipper and Jeanette Løgstrup, alongside PwC experts.

Dato

08.06.2026

Tid

15:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
TNFD webinar: How TNFD can support ESRS reporting

This webinar will explore how companies can use TNFD as a practical tool to prepare for ESRS reporting.

Dato

09.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Systematiseret risikoledelse efter DS/ISO 31000

Et væsentligt krav i ISO ledelsessystemstandarderne er, at man som certificeret virksomhed skal etablere en systematisk tilgang til at arbejde med risici i ledelsessystemet – også kaldet Risk Thinking.

Dato

10.06.2026

Sted

Odense