Byggebranchen sætter ind mod klimaforandringerne

Energieffektivitet i byggeriet skal højere op på klimadagsordenen. Med det mål er Dansk Byggeri gået med i et internationalt samarbejde, der skal bidrage til at nå temperaturmålsætningen fra COP21.

Isolering med papiruld er en af de løsninger, der kan forbedre energieffektiviteten i specielt gamle bygninger. Foto: Ulrik Samsøe Figen/Dansk Byggeri.

07.01.2016

CSR.dk

For en lille måneds tid siden sluttede COP21 i Paris med en klimaftale, hvor mere eller mindre hele verden er blevet enige om, at temperaturstigningen som følge af klimaforandringerne skal begrænses til højst 2 grader Celcius, og meget gerne ikke mere end 1,5 grader.

Læs også: Dansk Byggeri frygter for konsekvenserne af lavere klimamål

Hvis det mål skal nås, så skal CO2-udslippet på verdensplan bremses gevaldigt op, og en af de direkte veje til det handler om at mindske energiforbruget, ikke mindst i den vestlige verden. Her spiller byggeriet en vigtig rolle, idet 40 procent af den europæiske energi forbruges i tilknytning til bygninger. 

Derfor er Dansk Byggeri gået ind i et internationalt samarbejde, hvis mål er at bringe energieffektivitet i byggeriet højere op på klimadagsordenen. Det drejer sig om den FN-etablerede organisation Global Alliance for Buildings and Construction, som Dansk Byggeri har tilsluttet sig sammen med den europæiske brancheorganisation FIEC (Fédération de l’Industrie Européenne de la Construction).

Den langsigtede løsning
”Det nye samarbejde er et vigtigt skridt i den rigtige retning, for vi tror på, at vi kan opnå mere ved at arbejde sammen i stedet for hver for sig. Hvis vi skal indfri målene, skal der gøres op med den ”stop-go” politik, som der bliver ført i dag. Den nye handlingsplan er et vigtigt skridt på vejen mod et tættere politisk samarbejde, som ikke fokuserer på den laveste pris her og nu, men i stedet har den bedste langsigtede løsning for øje”, siger direktør i Dansk Byggeri, Michael H. Nielsen, i en pressemeddelelse.

Handlingsplanen han hentyder til er en del af det nye samarbejde, og skal være med til at målrette arbejdet i retning af opfyldelsen af COP21-målene, via en minimering af energiforbruget i bygninger. I den forbindelse har FIEC identificeret 10 delmål, som man vil sigte efter i de kommende år:

  1. Promovere energieffektivitet i det europæiske byggeri 
  2. Styrke byer og områders modstand mod klimaforandringer 
  3. Fremme klimasikret byggeri og anlæg med mindst mulig CO2-udslip 
  4. Tilskynde til innovation i kontrakterne 
  5. Understøtte teknisk og digital innovation 
  6. Fokusere finansiering på bæredygtige projekter 
  7. Styrke koblingsmuligheder mellem eksisterende netværk 
  8. Fremme uddannelse og videreudvikling af kompetencer 
  9. Tilskynde til brug af lavemissions- og genbrugsprodukter 
  10. Tage del den i cirkulære økonomi.

Her ser Michael H. Nielsen gode muligheder for, at danske virksomheder kan bruge deres viden og ekspertise i internationale opgaver.

Læs også: Flere investerer i grøn teknologi

”Det er vigtigt, at der i fremtiden bliver tænkt i helhedsløsninger og ikke kun på enkelte komponenter. Og netop i den sammenhæng har den danske byggebranche meget at byde på, da vi har arbejdet med ambitiøse mål for energieffektivisering af vores bygninger, ligesom vi med vores lange kyststrækning har udfordringerne med fx vandstandsstigninger tæt inde på vores hverdag”, siger han.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.03.2026CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

17.03.2026SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

CSR.dk

Ny WMO-rapport: Jordens energibalance udgør massiv klimatrussel

CSR.dk

Globaliseringen er i højt gear - og Europa ligger forrest

Schneider Electric

Sponseret

Kom til webinar: Oplev den nye StackMate - enkel og fleksibel robotpalletering

CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar March 27, 2026: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

27.03.2026

Tid

14:00

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S