Bygge- og boliginspiration fra Danmark til Vestafrika

En gruppe erhvervsfolk fra Ghana og Elfenbenskysten var i Danmark i slutningen af oktober for at få inspiration til bæredygtigt byggeri. Besøget sluttede på Building Green i Forum.

Flere ghanesiske boligbyggerier - nye og eksisterende - kan måske se frem til danske løsninger. Foto: Flickr/Carsten ten Brink.

01.12.2015

Anders Kampmann, CSR.dk

Miljøvenlighed og energieffektivitet er kvaliteter, der bliver mere og mere efterspurgte i byggebranchen – ikke kun i Danmark, men også ude i den store verden. Herhjemme har vi efterhånden udviklet en vis ekspertise på området, og derfor var en stor delegation erhvervsfolk fra Ghana og Elfenbenskysten i slutningen af oktober på et firedages besøg her i landet, der som afslutning inkluderede et visit på Building Green-messen i Forum.

Læs også: Danske boligløsninger under vestafrikansk lup

Netop her mødte Erhvervsmagasinet en af turens deltagere, Nana Yaw Kwakye, der er Senior Investment Manager på den danske organisation Investeringsfonden for Udviklingslandes (IFU) kontor i Ghanas hovedstad, Accra. Ligesom resten af delegationen var han meget tilfreds med besøgets forløb.

”"Vi har haft en god og meget inspirerende tur med mange indtryk, og der skal også nok komme noget konkret ud af de mange kontakter vi har skabt med de virksomheder, vi har besøgt undervejs",” sagde han.

Efter hjemkosten til Ghana har han i en mail uddybet de videre perspektiver omkring samarbejde og investeringer:

"”Vi er begyndt at diskutere et projekt omkring bæredygtige boliger med et dansk arkitektfirma og en ghanesisk ejendomsudvikler. Det er stadig i sin indledende fase, men begge parter er seriøse og forhandlingerne fortsætter. Vi i IFU er fuldt involverede for at få det til at blive til virkelighed, og vi håber på at have et veldefineret projekt snart – forhåbentlig i løbet af første kvartal i 2016. Hvis vi kan få den første case til at virke, så tror vi på, at andre vil blive inspireret til at følge eksemplet",” siger Nana Yaw Kwakye.

Optimisme, interesse og samarbejde
Fra den danske ambassade i Accra bakker Jonas Hoffmann fra Team Business & Green Growth op om de positive indtryk af oktober-besøget i Danmark, der bragte de i alt 43 deltagere forbi virksomheder som Rockwool, Danfoss og Tvilum, og indeholdt møder med både Udenrigsministeriet og Dansk Industri, foruden altså dagen på Building Green.

”"I vores evalueringsskemaer for turen, har næsten alle svaret at de er meget optimistiske, hvad angår fremtidige samarbejder, og vi er overbevist om at delegationer, såsom den netop overståede, kan fremme samhandlen mellem Danmark og Ghana/Elfenbenskysten",” siger han.

Byggebranchen er i kraftig vækst i Vestafrika, og behovet for smarte og effektive boligløsninger vokser i takt med befolkningerne. Her tjente besøget til, at de mange forretningsfolk dels kunne søge dansk inspiration, samtidig med at man – med Jonas Hoffmanns ord – kan ”tale sammen face-to-face og nedbryde nogle fordomme omkring doing business” landene imellem.

Læs også: Børnefonden: Gode vækstmuligheder i Afrika for danske virksomheder

Dette fokus fra ambassadens side har ført til ”en mærkbar stigning i samarbejder”, ligesom han understreger, at de "... kender til en del interessere fra begge sider, og ikke [er] i tvivl om, at besøget i Danmark nok skal resultere i aftaler mellem de ivorianske/ghanesiske virksomheder og de danske virksomheder.”"

Den samlede værdi af import og eksport mellem Danmark og Ghana/Elfenbenskysten beløb sig i 2014 til omkring 520 mio. kr., heraf langt størstedelen koncentreret i import fra (300 mio.) og eksport til (150 mio.) Ghana.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.03.2026CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

16.03.2026CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Annonce

CSR.dk

Ekspert advarer om at sammenblande ESG og bæredygtighed

CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

19.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til retningslinjer for FN’s verdensmål

På dette 1-dags kursus lærer du, hvordan din organisation kan arbejde målrettet med FN’s verdensmål. Du lærer at forstå, hvordan verdensmålene kan omsættes til konkret handling, fra strategisk planlægning og bæredygtighedsstrategi til implementering og måling af resultater.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Valified
Webinar
Webinar for konsulenter, rådgivere og konsulenthuse

Sådan bruger du ESG-benchmark som salgs- og analyseprodukt i din rådgivning

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

JUC SERVICE ApS
Kursus
Bæredygtigt byggeri

Dette kursus giver en dybdegående introduktion til bæredygtighed byggeri med særligt fokus på krav og retningslinjer, der er relevante for offentlige bygherrer.

Dato

19.03.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Cabi
Webinar
Fra tal til handling – knæk koden til sygefravær

Data om sygefravær kan gøre en stor forskel, når du skal nedbringe sygefraværet. Men hvordan arbejder du som leder konkret og systematisk med tallene, så du opnår mærkbare resultater? Det får du inspiration og værktøjer til på dette webinar.

Dato

19.03.2026

Tid

10:15

Sted

Online

Dakofa
Seminar
Cirkulære møbler og nye markedspladser

Hvordan skaber private virksomheder og organisationer værdi med mere cirkulære møbler?

Dato

19.03.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V