Bygge- og boliginspiration fra Danmark til Vestafrika

En gruppe erhvervsfolk fra Ghana og Elfenbenskysten var i Danmark i slutningen af oktober for at få inspiration til bæredygtigt byggeri. Besøget sluttede på Building Green i Forum.

Flere ghanesiske boligbyggerier - nye og eksisterende - kan måske se frem til danske løsninger. Foto: Flickr/Carsten ten Brink.

01.12.2015

Anders Kampmann, CSR.dk

Miljøvenlighed og energieffektivitet er kvaliteter, der bliver mere og mere efterspurgte i byggebranchen – ikke kun i Danmark, men også ude i den store verden. Herhjemme har vi efterhånden udviklet en vis ekspertise på området, og derfor var en stor delegation erhvervsfolk fra Ghana og Elfenbenskysten i slutningen af oktober på et firedages besøg her i landet, der som afslutning inkluderede et visit på Building Green-messen i Forum.

Læs også: Danske boligløsninger under vestafrikansk lup

Netop her mødte Erhvervsmagasinet en af turens deltagere, Nana Yaw Kwakye, der er Senior Investment Manager på den danske organisation Investeringsfonden for Udviklingslandes (IFU) kontor i Ghanas hovedstad, Accra. Ligesom resten af delegationen var han meget tilfreds med besøgets forløb.

”"Vi har haft en god og meget inspirerende tur med mange indtryk, og der skal også nok komme noget konkret ud af de mange kontakter vi har skabt med de virksomheder, vi har besøgt undervejs",” sagde han.

Efter hjemkosten til Ghana har han i en mail uddybet de videre perspektiver omkring samarbejde og investeringer:

"”Vi er begyndt at diskutere et projekt omkring bæredygtige boliger med et dansk arkitektfirma og en ghanesisk ejendomsudvikler. Det er stadig i sin indledende fase, men begge parter er seriøse og forhandlingerne fortsætter. Vi i IFU er fuldt involverede for at få det til at blive til virkelighed, og vi håber på at have et veldefineret projekt snart – forhåbentlig i løbet af første kvartal i 2016. Hvis vi kan få den første case til at virke, så tror vi på, at andre vil blive inspireret til at følge eksemplet",” siger Nana Yaw Kwakye.

Optimisme, interesse og samarbejde
Fra den danske ambassade i Accra bakker Jonas Hoffmann fra Team Business & Green Growth op om de positive indtryk af oktober-besøget i Danmark, der bragte de i alt 43 deltagere forbi virksomheder som Rockwool, Danfoss og Tvilum, og indeholdt møder med både Udenrigsministeriet og Dansk Industri, foruden altså dagen på Building Green.

”"I vores evalueringsskemaer for turen, har næsten alle svaret at de er meget optimistiske, hvad angår fremtidige samarbejder, og vi er overbevist om at delegationer, såsom den netop overståede, kan fremme samhandlen mellem Danmark og Ghana/Elfenbenskysten",” siger han.

Byggebranchen er i kraftig vækst i Vestafrika, og behovet for smarte og effektive boligløsninger vokser i takt med befolkningerne. Her tjente besøget til, at de mange forretningsfolk dels kunne søge dansk inspiration, samtidig med at man – med Jonas Hoffmanns ord – kan ”tale sammen face-to-face og nedbryde nogle fordomme omkring doing business” landene imellem.

Læs også: Børnefonden: Gode vækstmuligheder i Afrika for danske virksomheder

Dette fokus fra ambassadens side har ført til ”en mærkbar stigning i samarbejder”, ligesom han understreger, at de "... kender til en del interessere fra begge sider, og ikke [er] i tvivl om, at besøget i Danmark nok skal resultere i aftaler mellem de ivorianske/ghanesiske virksomheder og de danske virksomheder.”"

Den samlede værdi af import og eksport mellem Danmark og Ghana/Elfenbenskysten beløb sig i 2014 til omkring 520 mio. kr., heraf langt størstedelen koncentreret i import fra (300 mio.) og eksport til (150 mio.) Ghana.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

01.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Giv en ged, Den perfekte firmagave til jul!

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

31.10.2025CSR.dk

Cirkulær betonløsning vinder pris på Building Green

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

13.11.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

17.11.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle