Bygge- og boliginspiration fra Danmark til Vestafrika

En gruppe erhvervsfolk fra Ghana og Elfenbenskysten var i Danmark i slutningen af oktober for at få inspiration til bæredygtigt byggeri. Besøget sluttede på Building Green i Forum.

Flere ghanesiske boligbyggerier - nye og eksisterende - kan måske se frem til danske løsninger. Foto: Flickr/Carsten ten Brink.

01.12.2015

Anders Kampmann, CSR.dk

Miljøvenlighed og energieffektivitet er kvaliteter, der bliver mere og mere efterspurgte i byggebranchen – ikke kun i Danmark, men også ude i den store verden. Herhjemme har vi efterhånden udviklet en vis ekspertise på området, og derfor var en stor delegation erhvervsfolk fra Ghana og Elfenbenskysten i slutningen af oktober på et firedages besøg her i landet, der som afslutning inkluderede et visit på Building Green-messen i Forum.

Læs også: Danske boligløsninger under vestafrikansk lup

Netop her mødte Erhvervsmagasinet en af turens deltagere, Nana Yaw Kwakye, der er Senior Investment Manager på den danske organisation Investeringsfonden for Udviklingslandes (IFU) kontor i Ghanas hovedstad, Accra. Ligesom resten af delegationen var han meget tilfreds med besøgets forløb.

”"Vi har haft en god og meget inspirerende tur med mange indtryk, og der skal også nok komme noget konkret ud af de mange kontakter vi har skabt med de virksomheder, vi har besøgt undervejs",” sagde han.

Efter hjemkosten til Ghana har han i en mail uddybet de videre perspektiver omkring samarbejde og investeringer:

"”Vi er begyndt at diskutere et projekt omkring bæredygtige boliger med et dansk arkitektfirma og en ghanesisk ejendomsudvikler. Det er stadig i sin indledende fase, men begge parter er seriøse og forhandlingerne fortsætter. Vi i IFU er fuldt involverede for at få det til at blive til virkelighed, og vi håber på at have et veldefineret projekt snart – forhåbentlig i løbet af første kvartal i 2016. Hvis vi kan få den første case til at virke, så tror vi på, at andre vil blive inspireret til at følge eksemplet",” siger Nana Yaw Kwakye.

Optimisme, interesse og samarbejde
Fra den danske ambassade i Accra bakker Jonas Hoffmann fra Team Business & Green Growth op om de positive indtryk af oktober-besøget i Danmark, der bragte de i alt 43 deltagere forbi virksomheder som Rockwool, Danfoss og Tvilum, og indeholdt møder med både Udenrigsministeriet og Dansk Industri, foruden altså dagen på Building Green.

”"I vores evalueringsskemaer for turen, har næsten alle svaret at de er meget optimistiske, hvad angår fremtidige samarbejder, og vi er overbevist om at delegationer, såsom den netop overståede, kan fremme samhandlen mellem Danmark og Ghana/Elfenbenskysten",” siger han.

Byggebranchen er i kraftig vækst i Vestafrika, og behovet for smarte og effektive boligløsninger vokser i takt med befolkningerne. Her tjente besøget til, at de mange forretningsfolk dels kunne søge dansk inspiration, samtidig med at man – med Jonas Hoffmanns ord – kan ”tale sammen face-to-face og nedbryde nogle fordomme omkring doing business” landene imellem.

Læs også: Børnefonden: Gode vækstmuligheder i Afrika for danske virksomheder

Dette fokus fra ambassadens side har ført til ”en mærkbar stigning i samarbejder”, ligesom han understreger, at de "... kender til en del interessere fra begge sider, og ikke [er] i tvivl om, at besøget i Danmark nok skal resultere i aftaler mellem de ivorianske/ghanesiske virksomheder og de danske virksomheder.”"

Den samlede værdi af import og eksport mellem Danmark og Ghana/Elfenbenskysten beløb sig i 2014 til omkring 520 mio. kr., heraf langt størstedelen koncentreret i import fra (300 mio.) og eksport til (150 mio.) Ghana.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

16.04.2026Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Moving Every Stone: How Lessebo Paper Aligns Craft, Chemistry and Continuous Improvement

CSR.dk

Behovet for klimadata stiger stadig

CSR.dk

Bygge- og anlægsbranchen råber på national råstofstrategi

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Forår 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Det betyder, at du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

21.04.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Etisk Handel Danmark
Kursus
Briefing: Sådan navigerer du i greenwashing-reglerne

Sådan navigerer du i greenwashing-reglerne og sikrer troværdig kommunikation

Dato

21.04.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dakofa
Seminar
EU's nye bioøkonomistrategi og de danske muligheder

EU har netop lanceret den nye bioøkonomistrategi "Strategic Framework for a Competitive and Sustainable Bioeconomy", der sætter kursen mod en grønnere, mere konkurrencedygtig og selvforsynende økonomi ved at fremme bæredygtig brug af biologiske ressourcer og bio-baserede løsninger.

Dato

21.04.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle