Budgetudspil: Virksomheder skal levere Københavns Kommunes varer i elbiler

Varer til Københavns Kommune skal leveres i brint- og elbiler. Det foreslår overborgmester Frank Jensen i et udspil til de kommende budgetforhandlinger. Fint, så længe kommunen er klar på at betale mere, mener Dansk Erhverv.

Hvis det står til Frank Jensen (S), så kommer der snart til at køre flere el-varebiler som fx denne Nissan rundt i Københavns gader..

03.09.2018

CSR.dk

Der kan være nye tider på vej for virksomheder, der gerne vil have Københavns Kommune stående i sit kundekartotek og levere varer og tjenesteydelser i hovedstaden. Hvis det står til overborgmester Frank Jensen (S) må de fremover indstille sig på, at en del af vognparken skal bestå af el- og brintbiler, skriver Berlingske.

Læs også: Københavns Kommune er længere fra sine 2025-klimamål end først antaget

I forbindelse med de budgetforhandlinger, som partierne på Københavns Rådhus indleder på fredag, foreslår overborgmesteren kravet til leverandører om miljøvenlige biler som et af i alt fem grønne initiativer.

”Når vi selv skifter biler ud i kommunen, skal det være til brint eller el, så vi tager vores egen medicin på rådhuset. Derfor synes jeg, at det er et fair vilkår også at stille til vores egne leverandører”, siger Frank Jensen til Berlingske og fortsætter:

”Hvis man vil have så stor en kunde som Københavns Kommune, må man også bidrage til renere luft”, siger overborgmesteren, der også glæder sig over, at to københavnske buslinjer snart bliver 100 procent elektriske.

Inspirationen til forslaget har han hentet i Stockholm, som indført el-kravet på blandt andet flytning af møbler og materiale, passagertransport og indkøb af dagligvarer.

Dansk Erhverv er positivt indstillet
Dansk Erhverv repræsenterer en stor del af de leverandører, der skal på udkig efter nye grønne modeller hos bilforhandleren, hvis ordningen bliver indført.

”Helt overordnet er det en udmærket tanke. Det er jo fremtiden, og derfor giver det mening at kigge på sådan nogle ting, så det er vi positive over for”, siger Jesper Højte Stenbæk, der er fagchef for transport og infrastruktur i Dansk Erhverv.

Der udestår dog stadig en række praktikaliteter, som Jesper Højte Stenbæk mener, skal afklares, og så skal man være opmærksom på, at der er en regning, der skal betales.

”Kommunen skal være beredte på at betale den merpris, det koster at bruge 'grønnere' biler. Hvis den er det, så er vi i gang”, siger han.

En evaluering fra Stockholm i 2016 viser, at kravene til mere miljøvenlige leverancer ikke har været en merudgift for den svenske by. Om det samme bliver tilfældet i København, må tiden vise.

Mange bække små
Seniorrådgiver ved Det Økologiske Råd Kåre Press-Kristensen kalder i Berlingske forslaget et spændende skridt i den grønne retning. Han hæfter sig især ved forslagets potentiale.

”En elbil, der kører fra Hillerød til København med varer, kører jo igennem en hel masse forskellige byer på sin vej til hovedstaden. Derfor gavner det hele strækningen, og det er et eksempel på, hvordan én kommune kan have en relativt stor virkning”, siger han og tilføjer:

”Det kunne pludselig brede sig til flere kommuner og virksomheder, hvis nogen beviser, at man kan få leveret varer med emissionsfri køretøjer. Så det er enormt spændende, at København prøver.”

Læs også: Omstilling til elbiler i Helsingør Kommune

Det er endnu ikke besluttet, hvordan en eventuel model skal se ud, men overborgmesteren lægger ifølge Berlingske op til, at kravet skal stilles i forbindelse med, at kommunen sender sine opgaver i udbud. Derefter vil kravet til virksomhederne variere alt efter deres volumen, og det er kun køretøjer op til 3,5 ton, der vil blive omfattet af kravene.

I 2017 købte København varer og ydelser for 12,3 mia. kr., og heraf skønner man, at omkring to tredjedele af det beløb på længere sigt kan blive omfattet af de nye krav.

-JM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.05.2026Elis Danmark A/S

Sponseret

Bæredygtighedsredegørelse 2025: Stabilt ressourceforbrug og positiv fremgang i cirkulære løsninger

12.05.2026CSR.dk

Halvdelen af danskerne kan mærke tabet af natur

CSR.dk

SMV’er får hjælp til at udnytte AI til bæredygtige løsninger

CSR.dk

Rema 1000 bliver første kæde i Danish Crowns nye klimaprogram

CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

CSR.dk

Trænørder har fundet på en giftfri løsning til bygge- og anlæg

BESTSELLER

Sponseret

BESTSELLER støtter naturfond med 19 millioner kroner

CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

13.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed.

Dato

18.05.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

18.05.2026

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Cabi
Webinar
Er arbejdspladsen gearet til hele mennesker – også når livet rammer?

Flere arbejdspladser oplever, at medarbejderes private udfordringer påvirker deres trivsel og arbejdsevne. Det kan være som pårørende til en syg, forælder til et barn i mistrivsel, en skilsmisse eller en sen diagnose med ADHD eller autisme. Men er arbejdspladsen bygget til at rumme det hele menneske – også når livet rammer? Det får du viden om og inspiration til på dette gratis webinar.

Dato

18.05.2026

Tid

10:15

Sted

Online