Brosbøl: Dansk teknologi kan løse verdens vandproblemer

Miljøminister Kirsten Brosbøl vil på World Water Forum i Sydkorea skabe opmærksomhed om dansk vandteknologi og arbejde for, at konferencen sender et stærkt signal til FN om at vedtage ambitiøse bæredygtighedsmål for vand.

15.04.2015

CSR.dk

750 millioner mennesker lever i dag uden adgang til rent drikkevand, og om ti år vil det være steget til 1,8 mia. mennesker. Alligevel bliver op mod halvdelen af vandet i dag spildt, før det når frem til dem, der skal drikke det.

Med de fakta i baghovedet er miljøminister Kirsten Brosbøl draget til Sydkorea for at deltage i World Water Forum, som er verdens største vandkonference og afholdes hver tredje år.

”Det er med en blanding af stolthed og frustration, jeg tager til World Water Forum. Stolthed over den danske vandsektor der er i verdensklasse, og som stort set kan løse ethvert problem, der omhandler vand og spildevand. Men samtidig frustration over at så mange mennesker stadig ikke har adgang til rent drikkevand eller ordenlige toiletforhold”, siger Kirsten Brosbøl.

Tidligere på året meldte World Economic Forum ud, at begrænset adgang til vand bliver den største globale trussel mod økonomisk udvikling og menneskers velbefindende de kommende ti år.

40 til 60 vand- og miljøministre mødes
I efteråret skal FN vedtage en række bæredygtighedsmål blandt andet for vand - de såkaldte Sustainable Development Goals. Miljøministeren vil bruge vandkonferencen, hvor 40 til 60 vand- og miljøministre fra hele verden mødes, til at presse på for, at vand kommer øverst på FN’s dagsorden.

Hun skal blandt andet mødes med FN's vicegeneralsekretær Jan Eliasson og FN’s rådgivende organ (UNSGAB) for at drøfte, hvordan bæredygtighedsmålene kan få størst mulig reel indvirkning på vandområdet.

”Jeg vil arbejde for, at vi ender med en stærk deklaration, som viser FN, at vand er et af verdens største problemer og samtidig skabe fokus om de mange danske løsninger, som allerede eksisterer. Verdens fokus på behovet for at genanvende, rense og spare på vand kan få stor betydning for Danmark og danske, grønne arbejdspladser”, siger Kirsten Brosbøl i en pressemeddelelse.

Eksport af vandteknologi skal fordobles
For at styrke eksporten af dansk vandteknologi, blev miljøministeren i sidste måned enig med en samlet vandbranche om ny vision for eksport af vandteknologi: Den skal være fordoblet senest i 2025. Potentielt vil det kunne skabe 3-4.000 danske arbejdspladser.

30.000 virksomheder vil være repræsenteret på World Water Forum, ligesom der ud over vand- og miljøministrene vil være forskere, investorer og deltagere fra vandforsyninger.

Ud over møder med ministre og regeringsledere skal miljøministeren besøge den danske stand i byen Daegu, hvor Danfoss, Grundfos, DHI, AVK, Danish Water Forum og DTU udstiller.

- JKK 

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

22.10.2026CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense