Brosbøl: Dansk teknologi kan løse verdens vandproblemer

Miljøminister Kirsten Brosbøl vil på World Water Forum i Sydkorea skabe opmærksomhed om dansk vandteknologi og arbejde for, at konferencen sender et stærkt signal til FN om at vedtage ambitiøse bæredygtighedsmål for vand.

15.04.2015

CSR.dk

750 millioner mennesker lever i dag uden adgang til rent drikkevand, og om ti år vil det være steget til 1,8 mia. mennesker. Alligevel bliver op mod halvdelen af vandet i dag spildt, før det når frem til dem, der skal drikke det.

Med de fakta i baghovedet er miljøminister Kirsten Brosbøl draget til Sydkorea for at deltage i World Water Forum, som er verdens største vandkonference og afholdes hver tredje år.

”Det er med en blanding af stolthed og frustration, jeg tager til World Water Forum. Stolthed over den danske vandsektor der er i verdensklasse, og som stort set kan løse ethvert problem, der omhandler vand og spildevand. Men samtidig frustration over at så mange mennesker stadig ikke har adgang til rent drikkevand eller ordenlige toiletforhold”, siger Kirsten Brosbøl.

Tidligere på året meldte World Economic Forum ud, at begrænset adgang til vand bliver den største globale trussel mod økonomisk udvikling og menneskers velbefindende de kommende ti år.

40 til 60 vand- og miljøministre mødes
I efteråret skal FN vedtage en række bæredygtighedsmål blandt andet for vand - de såkaldte Sustainable Development Goals. Miljøministeren vil bruge vandkonferencen, hvor 40 til 60 vand- og miljøministre fra hele verden mødes, til at presse på for, at vand kommer øverst på FN’s dagsorden.

Hun skal blandt andet mødes med FN's vicegeneralsekretær Jan Eliasson og FN’s rådgivende organ (UNSGAB) for at drøfte, hvordan bæredygtighedsmålene kan få størst mulig reel indvirkning på vandområdet.

”Jeg vil arbejde for, at vi ender med en stærk deklaration, som viser FN, at vand er et af verdens største problemer og samtidig skabe fokus om de mange danske løsninger, som allerede eksisterer. Verdens fokus på behovet for at genanvende, rense og spare på vand kan få stor betydning for Danmark og danske, grønne arbejdspladser”, siger Kirsten Brosbøl i en pressemeddelelse.

Eksport af vandteknologi skal fordobles
For at styrke eksporten af dansk vandteknologi, blev miljøministeren i sidste måned enig med en samlet vandbranche om ny vision for eksport af vandteknologi: Den skal være fordoblet senest i 2025. Potentielt vil det kunne skabe 3-4.000 danske arbejdspladser.

30.000 virksomheder vil være repræsenteret på World Water Forum, ligesom der ud over vand- og miljøministrene vil være forskere, investorer og deltagere fra vandforsyninger.

Ud over møder med ministre og regeringsledere skal miljøministeren besøge den danske stand i byen Daegu, hvor Danfoss, Grundfos, DHI, AVK, Danish Water Forum og DTU udstiller.

- JKK 

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

10.12.2025CSR.dk

Otte frontløbere skal bygge med biobaserede løsninger og inspirere byggebranchen

09.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

LIFA skaber grønne vaner med Klimakampen

09.12.2025CSR.dk

EU Ecolabel slår rekord

08.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

"Vi er klar til mere grøn handling": Klimakampen skaber motivation på tværs af virksomheder

03.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Firmajulegaven har betydning for klimaet - Sådan gør du dem mere bæredygtige

03.12.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Kreativ forhandler viser vejen for grøn omstilling: En inspiration for branchen

02.12.2025Klimaklar

Sponseret

Nordicco vil ikke bruge alle ressourcerne på et klimaregnskab - men i stedet på faktiske reduktioner

02.12.2025SustainImpact ApS

Sponseret

National ESG undersøgelse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

SustainImpact ApS
Webinar
Drop-in webinar om National ESG undersøgelse - få hjælp

Har du et spørgsmål du har brug for at få afklaret om privatlivspolitik eller hvordan dine data bliver brugt, eller hvilke typer af svar undersøgelsen kan give så dropper du bare ind i det åbne webinar på fredag.

Dato

12.12.2025

Tid

11:30

Sted

Virtuelt Teams Møde

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 12. december: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

12.12.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Fra strategi til handling - ESG Masterclass (2,5-dage) December 2025

Er din organisation klar til at tage de næste skridt mod større bæredygtighed? Med stigende krav fra kunder, medarbejdere og lovgivning bliver det stadig vigtigere at integrere bæredygtighed i hjertet af forretningen. På dette kursus lærer du, hvordan du kan skabe en konkret og målrettet bæredygtighedsstrategi, der omsætter ambitioner til handling.

Dato

15.12.2025

Tid

09:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Briefing on Regulatory Trends in the European Union and at the International Level

A joint initiative of the Global Compact Country Networks in Europe and the USA.

Dato

15.12.2025

Tid

14:00

Sted

Online via Zoom

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

17.12.2025

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense