Brosbøl: Dansk teknologi kan løse verdens vandproblemer

Miljøminister Kirsten Brosbøl vil på World Water Forum i Sydkorea skabe opmærksomhed om dansk vandteknologi og arbejde for, at konferencen sender et stærkt signal til FN om at vedtage ambitiøse bæredygtighedsmål for vand.

15.04.2015

CSR.dk

750 millioner mennesker lever i dag uden adgang til rent drikkevand, og om ti år vil det være steget til 1,8 mia. mennesker. Alligevel bliver op mod halvdelen af vandet i dag spildt, før det når frem til dem, der skal drikke det.

Med de fakta i baghovedet er miljøminister Kirsten Brosbøl draget til Sydkorea for at deltage i World Water Forum, som er verdens største vandkonference og afholdes hver tredje år.

”Det er med en blanding af stolthed og frustration, jeg tager til World Water Forum. Stolthed over den danske vandsektor der er i verdensklasse, og som stort set kan løse ethvert problem, der omhandler vand og spildevand. Men samtidig frustration over at så mange mennesker stadig ikke har adgang til rent drikkevand eller ordenlige toiletforhold”, siger Kirsten Brosbøl.

Tidligere på året meldte World Economic Forum ud, at begrænset adgang til vand bliver den største globale trussel mod økonomisk udvikling og menneskers velbefindende de kommende ti år.

40 til 60 vand- og miljøministre mødes
I efteråret skal FN vedtage en række bæredygtighedsmål blandt andet for vand - de såkaldte Sustainable Development Goals. Miljøministeren vil bruge vandkonferencen, hvor 40 til 60 vand- og miljøministre fra hele verden mødes, til at presse på for, at vand kommer øverst på FN’s dagsorden.

Hun skal blandt andet mødes med FN's vicegeneralsekretær Jan Eliasson og FN’s rådgivende organ (UNSGAB) for at drøfte, hvordan bæredygtighedsmålene kan få størst mulig reel indvirkning på vandområdet.

”Jeg vil arbejde for, at vi ender med en stærk deklaration, som viser FN, at vand er et af verdens største problemer og samtidig skabe fokus om de mange danske løsninger, som allerede eksisterer. Verdens fokus på behovet for at genanvende, rense og spare på vand kan få stor betydning for Danmark og danske, grønne arbejdspladser”, siger Kirsten Brosbøl i en pressemeddelelse.

Eksport af vandteknologi skal fordobles
For at styrke eksporten af dansk vandteknologi, blev miljøministeren i sidste måned enig med en samlet vandbranche om ny vision for eksport af vandteknologi: Den skal være fordoblet senest i 2025. Potentielt vil det kunne skabe 3-4.000 danske arbejdspladser.

30.000 virksomheder vil være repræsenteret på World Water Forum, ligesom der ud over vand- og miljøministrene vil være forskere, investorer og deltagere fra vandforsyninger.

Ud over møder med ministre og regeringsledere skal miljøministeren besøge den danske stand i byen Daegu, hvor Danfoss, Grundfos, DHI, AVK, Danish Water Forum og DTU udstiller.

- JKK 

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

29.09.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer løsning, der moderniserer bygninger uden nye kabler

29.09.2026CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem kommuner og entreprenører. Bemærk, at kurset foregår i Aarhus.

Dato

30.09.2026

Tid

10:00

Sted

Bech-Bruun, Værkmestergade 2, 8000 Aarhus C

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

01.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

01.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

01.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online