Britiske sundhedsprofessionelle vil have afgift på kød

En sammenslutning af britiske sundhedsprofessionelle har opfordret til en afgift på kødprodukter med stor miljøpåvirkning.

17.11.2020

CSR.dk

Husdyr tegner sig for 14,5 procent af de globale drivhusgas-udledninger, hvilket fører til jordforringelse, vand- og luftforurening og et fald i biodiversiteten. Det kædes ligeledes direkte sammen afskovning af regnskoven i Amazonas.

En rapport udgivet af sammenslutningen opfordrer nu til en generel reduktion i kødforbruget. Man ønsker en lovpligtig afgift på kød og mælkeprodukter og ser det som den eneste måde, hvorpå man effektivt kan kontrollere både de klimamæssige og sundhedsmæssige udfordringer forbundet med indtaget af animalske produkter.

Læs også: Forskere fra Aarhus Universitet vil styrke Norden i produktion af grønne kødalternativer

”Vi kan ikke nå vores mål uden at tage fat på vores fødevaresystem. Klimakrisen er ikke noget, vi skal tro ligger langt ude i fremtiden. Det er tid til at tage problemerne alvorligt nu," siger Kristin Bash, formand for UKHACC (The UK Health Alliance on Climate Change) og medforfatter til rapporten.

I Storbritannien spiser kun en ud af tre mennesker den anbefalede mængde af frugt og grøntsager.

NHS (det offentlige sygehusvæsen) offentliggjorde i 2019 i en rapport at indtagelse af kød potentielt er forbundet med kortere levetid. Rapporten konkluderer, at det at spise større mængder frugt og grøntsager er nøglen til at leve et længere og sundere liv.

I oktober satte NHS et mål om CO2-neutralitet inden 2040, og fødevareproduktion er en vigtig brik i denne proces, idet at madlevering alene tegner sig for seks procent af deres samlede CO2-udledninger.

Målene skal nås i gennem et skift til flere lokale fødevarer, hvor der både kan opgraderes på sundhed og på nedbringelse af CO2.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.08.2026CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

20.08.2026CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

Økologer vil have mere handling fra politisk hold

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 27. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

27.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup