Britiske sundhedsprofessionelle vil have afgift på kød

En sammenslutning af britiske sundhedsprofessionelle har opfordret til en afgift på kødprodukter med stor miljøpåvirkning.

17.11.2020

CSR.dk

Husdyr tegner sig for 14,5 procent af de globale drivhusgas-udledninger, hvilket fører til jordforringelse, vand- og luftforurening og et fald i biodiversiteten. Det kædes ligeledes direkte sammen afskovning af regnskoven i Amazonas.

En rapport udgivet af sammenslutningen opfordrer nu til en generel reduktion i kødforbruget. Man ønsker en lovpligtig afgift på kød og mælkeprodukter og ser det som den eneste måde, hvorpå man effektivt kan kontrollere både de klimamæssige og sundhedsmæssige udfordringer forbundet med indtaget af animalske produkter.

Læs også: Forskere fra Aarhus Universitet vil styrke Norden i produktion af grønne kødalternativer

”Vi kan ikke nå vores mål uden at tage fat på vores fødevaresystem. Klimakrisen er ikke noget, vi skal tro ligger langt ude i fremtiden. Det er tid til at tage problemerne alvorligt nu," siger Kristin Bash, formand for UKHACC (The UK Health Alliance on Climate Change) og medforfatter til rapporten.

I Storbritannien spiser kun en ud af tre mennesker den anbefalede mængde af frugt og grøntsager.

NHS (det offentlige sygehusvæsen) offentliggjorde i 2019 i en rapport at indtagelse af kød potentielt er forbundet med kortere levetid. Rapporten konkluderer, at det at spise større mængder frugt og grøntsager er nøglen til at leve et længere og sundere liv.

I oktober satte NHS et mål om CO2-neutralitet inden 2040, og fødevareproduktion er en vigtig brik i denne proces, idet at madlevering alene tegner sig for seks procent af deres samlede CO2-udledninger.

Målene skal nås i gennem et skift til flere lokale fødevarer, hvor der både kan opgraderes på sundhed og på nedbringelse af CO2.

- MTN

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.10.2026CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

15.10.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

CSR.dk

Natur på dagsordenen: Sådan hænger TNFD, ISSB og EU's regler sammen

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

CSR.dk

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

Give Steel A/S

Sponseret

Hvordan træffer man de “rigtige” valg for stålkonstruktionens klimaaftryk?

CSR.dk

Klimarådet anbefaler højere afgifter på flyrejser

Schneider Electric

Sponseret

Når overskudsvarme skal skabe reel værdi

CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

Klimaskovfonden

Sponseret

Danskerne vil gerne betale mere for mindre CO2

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense

JUC SERVICE ApS
Konference
Miljøkonferencen

Miljøretten og miljøprocesserne i centrum for udvikling af klimaprojekter, vandmiljø, jordforurening, naturbeskyttelse og biodiversitet.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Marriott Copenhagen Hotel, Kalvebod Brygge 5, 1560 København V

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig finans

Lær at koble bæredygtighed og økonomi, så du kan rådgive om investeringer og finansielle løsninger, der skaber værdi på flere bundlinjer. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J