Britiske banker er årsag til flere CO2-udledninger end Tyskland

En ny rapport fra de britiske afdelinger af Greenpeace og WWF hvor meget udledte CO2 den britiske finanssektor er knyttet til. Konklusionen er, at sektoren er det 9. største land i verden målt på udledninger.

25.05.2021

CSR.dk

Der var engang, hvor finanssektoren kunne forklare sin tilknytning til klimaforandringer og CO2-udledninger med deres forbrug af strøm i kontorerne. Og det næsten uden opfølgende spørgsmål.

De tider er ovre. Med noget der minder om et scope-3 perspektiv, er Greenpeace UK og WWF UK nået frem til at Storbritanniens finansielle virksomheder gennem lån og investeringer er knyttet til udledninger af hele 805 millioner tons CO2 i 2019. Det betyder, at hvis sektoren var et land, ville det være den 9. største udleder af CO2 i verden. Analysen er baseret på et repræsentativt udsnit af sektoren bestående af  15 banker og 10 porteføljemanagers.

Læs også: Aktivister blokerer bankfilialer i Storbritannien i klimaprotest

Baggrunden for rapporten er, at der i Storbritannien ikke stilles krav til netop denne sektor om at reducere sine udledninger på linje med den britiske regerings og Paris-aftalens mål – som det ellers er tilfældet for de fleste andre sektorer. Greenpeace og WWF efterspørger nu, at det bliver lovpligtigt for alle finansinstitutioner, der er reguleret af britisk lov, at beslutte og implementere en omstillingsplan tilpasset et 1,5-graders scenarie.

En officiel talsmand fra den britiske banklobbygruppe, UK Finance, sagde i et svar på rapportens konklusioner, at långivere tog deres ”ansvar over for det bredere samfund meget seriøst” og at de ”havde taget rollen som en ledende aktør i skiftet til net zero-finansiering på sig”.

I udtalelsen henvistes desuden til at Storbritanniens seks største långivere i april måned i fællesskab forpligtede sig til at have netto nul udledninger fra deres porteføljer i 2050 eller før. Et fællesskab som bærer navnet ’Net Zero Banking Alliance’.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.07.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Nye retningslinjer giver virksomheder klarere rammer for reglerne om forbud mod tvangsarbejde – her er 4 ting, du skal vide som virksomhed

17.06.2026JUC SERVICE ApS

Sponseret

Miljøret, vandmiljø og naturgenopretning stiller nye krav til ansvar og gennemførelse

CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup