Brancheforening: Træmangel skaber klimaproblemer

Tilvæksten af bæredygtig skov til bygninger og møbler går for langsomt i forhold til efterspørgslen. Træ- og Møbelindustrien kræver derfor politisk handling, der skal udvide de danske skovarealer med mere en 100.000 hektar.

TMI mener, at Danmark skal have markant mere skov, hvis udbuddet af bygger og træprodukter skal kunne følge med efterspørgslen. Arkivfoto..

02.09.2022

CSR.dk

Danmark mangler bæredygtigt træ, og det er et stort klimaproblem.

Sådan lyder det fra brancheforeningen Træ- og Møbelindustrien (TMI), der opfordrer politikerne til at udarbejde en ny handlingsplan, som skal etablere 125.000 hektar ny skov frem mod 2030.

Ifølge TMI er bæredygtigt træ nemlig det bedste klimaråstof, vi har, til at fortrænge CO2-tunge materialer i bygninger, boliger og møbler.

Læs også: Bæredygtigt byggeri kræver meget mere dialog - og mod

”Træmanglen er en stor udfordring for klimakampen, og problemet kan vokse sig endnu større i fremtiden, fordi vi skal bygge mange flere klimavenlige boliger og vælge bæredygtige materialer og møbler i træ. Vi har brug for politisk handling, der øger udbuddet af træ på både kort og lang sigt”, siger branchedirektør hos TMI, Lærke Flader.

En branche under pres
Ifølge brancheforeningen er Danmarks adgang til bæredygtigt træ under pres, da vi kun producerer nok til at dække en femtedel af forbruget.

Dertil er verdensmarkedet under pres, blandt andet på grund af krigen i Ukraine, og at Kina opkøber store mængder af træ på det internationale marked.

”Vores selvforsyningsgrad er alt for lille, og det gør Danmark for afhængig af import af et så vigtigt råstof som træ. Det er på tide, at vi begynder at investere i Danmarks egen træproduktion. Det kræver en ny, ambitiøs skovplan, der har som målsætning at fordoble Danmarks selvforsyningsgrad af træ og accelererer skovrejsningen”, siger Lærke Flader.

En rundspørge blandt TMI’s medlemmer viser også, at 45 procent allerede har måttet sige nej til nye ordrer og kunder på grund af træmangel, og 45 procent forventer at sige nej i nærmeste fremtid.

Politiske aftaler har forværret træmanglen
TMI mener, at en af årsagerne til træmanglen skal findes i de seneste års politiske aftaler inden for skovområdet, hvor målet om 75.000 hektar urørt skov i de statslige skove betyder, at produktionen af løvtræ herfra vil være udfaset i 2027.

Læs også: Undersøgelse: Få butikker og forhandlere har bæredygtige produkter

Derudover besluttede man i landbrugsaftalen fra efteråret 2021 at reducere statens træproduktion – for områder, der ikke er udlagt til urørt skov – med en femtedel i perioden 2026-2031.
”Det er dårlig timing at lukke ned for den danske træproduktion, da det forværrer forsynings- og klimakrisen. Vi skal absolut have mere biodiversitet, men det skal og kan forenes med, at statens skove fortsat kan producere noget af det bedste gavntræ, vi har i Danmark. Vi skal jo både løse klimakrisen og biodiversitetskrisen”, siger branchedirektøren.

Derfor foreslår brancheforeningen, at alle skovarealer over 50 hektar skal være certificeret bæredygtige i 2030.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.03.2026CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

16.03.2026CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Annonce

CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

CSR.dk

Ny undersøgelse: ESG-kommunikation er slet ikke død

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Intern Auditor

På ISO 27001 Intern Auditor bliver du ekspert i, hvordan du udfører interne audits med planlægning, udførelse og rapportering i henhold til kravelementerne i ISO 27001 standarden og Annex A kravskema samt den generiske auditstandard, ISO 19011.

Dato

18.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

18.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

19.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til retningslinjer for FN’s verdensmål

På dette 1-dags kursus lærer du, hvordan din organisation kan arbejde målrettet med FN’s verdensmål. Du lærer at forstå, hvordan verdensmålene kan omsættes til konkret handling, fra strategisk planlægning og bæredygtighedsstrategi til implementering og måling af resultater.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Valified
Webinar
Webinar for konsulenter, rådgivere og konsulenthuse

Sådan bruger du ESG-benchmark som salgs- og analyseprodukt i din rådgivning

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

JUC SERVICE ApS
Kursus
Bæredygtigt byggeri

Dette kursus giver en dybdegående introduktion til bæredygtighed byggeri med særligt fokus på krav og retningslinjer, der er relevante for offentlige bygherrer.

Dato

19.03.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V