Brancheforening lancerer betaversion af beregner for klimaaftryk på reklamemarkedet

Foreningen Carbon Footprint Initiative løfter i dag sløret for betaversionen af det værktøj, der skal gøre det simpelt for aktørerne på det danske reklamemarked at måle klimaaftrykket fra indrykning af reklamer.

Foto: Via Ritzau

28.10.2024

CSR.dk

Lanceringen er resultatet af mange måneders arbejde i brancheforeningen Carbon Footprint Initiative, når foreningen i dag kan præsentere en betaversion af en beregner, der skal bruges til at måle CO2-aftrykket fra reklamer i Danmark.

Ifølge Marianne Bugge Zederkof, der er formand for Carbon Footprint Initiative, markerer lanceringen en milepæl i forhold til at skabe åbenhed om reklamers klimaaftryk i den danske mediebranche.

”På tværs af sektorer og brancher skal man tage et ansvar for den bæredygtige omstilling og bidrage til at bremse klimaforandringer. Derfor er jeg glad for, at vi som branche er gået sammen om Carbon Footprint Initiative, der skal bidrage til en entydig og troværdig måde at opgøre klimaaftrykket for reklamer, og jeg er stolt af, at vi i dag kan præsentere resultatet af mange måneders hårdt arbejde. Det er en milepæl i forhold til, at medier, annoncører og bureauer i nærmeste fremtid skal kunne arbejde effektivt og målrettet med at nedbringe klimaaftrykket,” siger Marianne Bugge Zederkof.

Godt på vej mod en færdig emissionsberegner

Formanden fortæller, at der fortsat venter et vigtigt stykke arbejde, inden branchen kan tage værktøjet i brug.

”Det er en kompleks opgave at beregne reklamers klimaaftryk, da mange forskellige aktører er involveret - lige fra annoncøren, der igangsætter en kampagne til forbrugeren, der bliver eksponeret for den. Derfor markerer lanceringen af den første betaversion også, at vi endnu ikke er endeligt i mål. Men vi er godt på vej, og vi arbejder ufortrødent videre mod at etablere et troværdigt og gennemsigtigt grundlag, som gør annoncørerne i stand til at inddrage klimapåvirkningen i valget af mediestrategi,” lyder det fra Marianne Bugge Zederkof.

Medlemmer af Carbon Footprint Initiative får med lanceringen adgang til betaversionen af såvel data og beregner som den bagvedliggende metoderapport. Metodegrundlaget er udviklet sammen med repræsentanter fra både medier og mediebureauer med udgangspunkt i internationale standarder.  Derudover er Carbon Footprint Initiatives metode udviklet i en løbende dialog med IAB Europe, Ad Net Zero og andre internationale organisationer om at udvikle og forfine metodegrundlaget.

- EHS

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Fra ambition til action – succes med miljømærkede indkøb

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

03.09.2025CSR.dk

Der er råstoffer for milliarder i europæernes skuffer

03.09.2025Schneider Electric

Sponseret

Nyt podcastafsnit: Kan vindindustrien blive CO₂-neutral – og hvordan?

01.09.2025CSR.dk

Ny forskning advarer om mulig kollaps af afgørende havstrøm

29.08.2025CSR.dk

Ministerens nationalfisk-kampagne møder hård kritik: "Greenwashing"

28.08.2025CSR.dk

DTU og Topsoes tætte samarbejde om fremtidens brintteknologi

28.08.2025Schur International Holding a/s

Sponseret

Grow Up Farm

27.08.2025CSR.dk

Danske forskere gør genbrug af beton muligt

26.08.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Mål klimaaftrykket på din IT-Løsning

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Efteruddannelse
Nordic Programme on Non-Discrimination

The Nordic Programme on Non-Discrimination is an online programme designed to support Nordic businesses in advancing equality and inclusion across their operations. If your company is ready to take meaningful steps to identify, assess, and address discrimination-related risks, this programme will guide you through the process with practical tools and expert insights. Sign up before 16 June.

Dato

29.08.2025

Tid

09:30

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

01.09.2025

Tid

08:30

Sted

Middelfart

Valified
Webinar
Webinar: Gratis introduktion til ESG rapporteringen

Gratis webinar med fokus på at hjælpe din virksomhed i gang med ESG-rapporteringsarbejdet

Dato

05.09.2025

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

08.09.2025

Sted

Copenhagen

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

08.09.2025

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Det betyder, at du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

08.09.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol v. DEA, Fiolstræde 44, 1171 København K