Brændeovnsleverandører danner ny organisation

Samtlige danske producenter og leverandører af pejse og brændeovne samler sig nu i én brancheforening: Foreningen af Danske Leverandører af Pejse og Brændeovne (DAPO).

15.09.2008

CSR.dk

Samtlige danske producenter og leverandører af pejse og brændeovne samler sig nu i én brancheforening: Foreningen af Danske Leverandører af Pejse og Brændeovne (DAPO). Efter flere fyringssæsoner plaget af myter om brændeovnenes bidrag til partikelforureningen ønsker branchen blandt andet at kunne lægge større vægt bag oplysningsindsatsen til danskerne. Målet er at kommunikere fakta om brændefyring til en endnu bredere kreds af både brugere og kritikere.
”Der er blevet malet et billede af forureningen fra brændeovne, der er helt ude af trit med udviklingen. Det er klart, at hvis man fyrer forkert, eller hvis man bruger en utidssvarende ovn, så giver det naturligvis ikke et retvisende billede af partikelforureningen fra brændeovne. Så udover nogle bedre muligheder for at skille myter fra fakta i den offentlige debat, giver udvidelsen af medlemskredsen os også bedre muligheder for at kommunikere til brugerne om, hvordan de fyrer på den mest miljørigtige og økonomiske måde”, fortæller DAPOs formand, administrerende direktør i Morsø Jernstøberi, Peter Jessen Hansen.
Brancheforeningen for danske leverandører af pejse og brændeovne er en nyoprettet forening, der bevarer forkortelsen DAPO fra den tidligere producentforening. Sammenlægningen af de to tidligere foreninger betyder, at den nye forening repræsenterer 16 virksomheder på det danske marked for brændeovne med en samlet årlig omsætning på mere end 400 millioner kroner.

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

23.02.2026CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

20.02.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

20.02.2026KLS PurePrint A/S

Sponseret

Kom med til boglanceringen af Hvidbog om Cirkulær Emballage 2.0

19.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Offentlige indkøb svigter den grønne omstilling

18.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Udendørsdesign i fokus: Mere end blot en sæsontrend

18.02.2026CSR.dk

Nye beregninger: Hejre-felt kan føre til 10.700 dødsfald

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden, og hvad det vil sige at være certificeret efter standarden.

Dato

02.03.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til ISO 20121 - Bæredygtighed i møde-, event-, sport-, kultur- og oplevelsesbranchen.

På kurset Introduktion til bæredygtighed i møde-, event-, sport-, kultur- og oplevelsesbranchen får du en grundlæggende forståelse for ISO 20121. Vi gennemgår udvalgte kapitler i standarden og drøfter betydningen af de enkelte krav. For at øge forståelsen indeholder kurset eksempler på, hvordan du omsætter kravene til praksis.

Dato

02.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

02.03.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

03.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

03.03.2026

Sted

Aarhus DK

UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Circularity

Welcome to our next HELLO! networking event, where we bring UN Global Compact participant companies together to explore circularity and the circular economy from a business perspective.

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15, 1700 København V, Denmark