Bornholms virksomheder skal gøres bæredygtige

Bornholmske virksomheder skal være mere bæredygtige, men det skal ske med høj fokus på bundlinjen. Derfor er projektet Bæredygtig Bundlinje Bornholm blevet til.

I fremtiden er det ikke kun naturen - men også virksomhederne - på Bornholm, der skal være grønne. Arkivfoto.

30.01.2019

CSR.dk

I sidste uge kunne vi fortælle, at alt affald op Bornholm vil være afskaffet i 2032, men solskinsøens grønne ambitioner slutter slet ikke der.

Med det nystartede projekt Bæredygtig Bundlinje Bornholm, er der nu også hjælp på vej til de bornholmske virksomheder, så de kan reducere deres CO2-udslip.

Læs også: Frederikshavn: 150 virksomheder arbejder på det bæredygtige marked

Det skriver TV2 Bornholm.

”Der er to ting i det. Den ene ting er, at kommunen har en bæredygtighedsplan ('Bright Green Island'. red.). Og for vores vedkommende i Business Center, så er vi jo altid interesseret i at hjælpe virksomhederne, så de kan tjene flere penge”, siger John Noer, seniorkonsulent i Business Center Bornholm, der er en af flere partnere, der er med i projektet.

Der er to måder, virksomhederne kan involvere sig. Den mest omfattende er som individuel deltager. Her lægger virksomheden selv mindst 100 arbejdstimer i projektet, til gengæld kan de få hjælp til CO2-reducerende tiltag for 70.000 kroner. Ved den anden model lægger firmaet 25 arbejdstimer i det.

Hjælp til bæredygtig profil
Formålet er dels at reducere Bornholms CO2-udslip, men også at hjælpe virksomhederne på vej til at kunne profilere sig som bæredygtige virksomheder, og for nogles vedkommende at spare penge på energiforbruget.

Der har allerede været to energikonsulenter på besøg hos fem af de femten deltagende virksomheder for at rådgive dem om, hvordan de kan reducere deres udslip.

”Det er forskellige fra virksomhed til virksomhed, hvor meget de kan spare på energiforbruget. Nogle kan spare 30-40 procent, men så skal man kigge på, hvad der kan betale sig. Men generelt vil jeg sige, de fleste virksomheder på Bornholm kan spare 10-20 procent, hvis man vil tjene pengene hjem på er par år”, lyder det fra Peter Maagøe Petersen, der er rådgiver og partner i energi, klima og bæredygtigheds rådgivningsfirmaet, ViegandMaagøe til TV2 Bornholm.

Læs også: Carlsberg CEO: Fremtidens virksomheder skal være bæredygtige

Bæredygtig Bundlinje Bornholm er finansieret af Bornholms Vækstforum og EU’s Regionalfond med 16 millioner kroner.

- JMA

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

26.08.2026CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar

DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København