Bornholms virksomheder skal gøres bæredygtige

Bornholmske virksomheder skal være mere bæredygtige, men det skal ske med høj fokus på bundlinjen. Derfor er projektet Bæredygtig Bundlinje Bornholm blevet til.

I fremtiden er det ikke kun naturen - men også virksomhederne - på Bornholm, der skal være grønne. Arkivfoto.

30.01.2019

CSR.dk

I sidste uge kunne vi fortælle, at alt affald op Bornholm vil være afskaffet i 2032, men solskinsøens grønne ambitioner slutter slet ikke der.

Med det nystartede projekt Bæredygtig Bundlinje Bornholm, er der nu også hjælp på vej til de bornholmske virksomheder, så de kan reducere deres CO2-udslip.

Læs også: Frederikshavn: 150 virksomheder arbejder på det bæredygtige marked

Det skriver TV2 Bornholm.

”Der er to ting i det. Den ene ting er, at kommunen har en bæredygtighedsplan ('Bright Green Island'. red.). Og for vores vedkommende i Business Center, så er vi jo altid interesseret i at hjælpe virksomhederne, så de kan tjene flere penge”, siger John Noer, seniorkonsulent i Business Center Bornholm, der er en af flere partnere, der er med i projektet.

Der er to måder, virksomhederne kan involvere sig. Den mest omfattende er som individuel deltager. Her lægger virksomheden selv mindst 100 arbejdstimer i projektet, til gengæld kan de få hjælp til CO2-reducerende tiltag for 70.000 kroner. Ved den anden model lægger firmaet 25 arbejdstimer i det.

Hjælp til bæredygtig profil
Formålet er dels at reducere Bornholms CO2-udslip, men også at hjælpe virksomhederne på vej til at kunne profilere sig som bæredygtige virksomheder, og for nogles vedkommende at spare penge på energiforbruget.

Der har allerede været to energikonsulenter på besøg hos fem af de femten deltagende virksomheder for at rådgive dem om, hvordan de kan reducere deres udslip.

”Det er forskellige fra virksomhed til virksomhed, hvor meget de kan spare på energiforbruget. Nogle kan spare 30-40 procent, men så skal man kigge på, hvad der kan betale sig. Men generelt vil jeg sige, de fleste virksomheder på Bornholm kan spare 10-20 procent, hvis man vil tjene pengene hjem på er par år”, lyder det fra Peter Maagøe Petersen, der er rådgiver og partner i energi, klima og bæredygtigheds rådgivningsfirmaet, ViegandMaagøe til TV2 Bornholm.

Læs også: Carlsberg CEO: Fremtidens virksomheder skal være bæredygtige

Bæredygtig Bundlinje Bornholm er finansieret af Bornholms Vækstforum og EU’s Regionalfond med 16 millioner kroner.

- JMA

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

27.04.2026

Sted

København

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

28.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online