Bornholms virksomheder skal gøres bæredygtige

Bornholmske virksomheder skal være mere bæredygtige, men det skal ske med høj fokus på bundlinjen. Derfor er projektet Bæredygtig Bundlinje Bornholm blevet til.

I fremtiden er det ikke kun naturen - men også virksomhederne - på Bornholm, der skal være grønne. Arkivfoto.

30.01.2019

CSR.dk

I sidste uge kunne vi fortælle, at alt affald op Bornholm vil være afskaffet i 2032, men solskinsøens grønne ambitioner slutter slet ikke der.

Med det nystartede projekt Bæredygtig Bundlinje Bornholm, er der nu også hjælp på vej til de bornholmske virksomheder, så de kan reducere deres CO2-udslip.

Læs også: Frederikshavn: 150 virksomheder arbejder på det bæredygtige marked

Det skriver TV2 Bornholm.

”Der er to ting i det. Den ene ting er, at kommunen har en bæredygtighedsplan ('Bright Green Island'. red.). Og for vores vedkommende i Business Center, så er vi jo altid interesseret i at hjælpe virksomhederne, så de kan tjene flere penge”, siger John Noer, seniorkonsulent i Business Center Bornholm, der er en af flere partnere, der er med i projektet.

Der er to måder, virksomhederne kan involvere sig. Den mest omfattende er som individuel deltager. Her lægger virksomheden selv mindst 100 arbejdstimer i projektet, til gengæld kan de få hjælp til CO2-reducerende tiltag for 70.000 kroner. Ved den anden model lægger firmaet 25 arbejdstimer i det.

Hjælp til bæredygtig profil
Formålet er dels at reducere Bornholms CO2-udslip, men også at hjælpe virksomhederne på vej til at kunne profilere sig som bæredygtige virksomheder, og for nogles vedkommende at spare penge på energiforbruget.

Der har allerede været to energikonsulenter på besøg hos fem af de femten deltagende virksomheder for at rådgive dem om, hvordan de kan reducere deres udslip.

”Det er forskellige fra virksomhed til virksomhed, hvor meget de kan spare på energiforbruget. Nogle kan spare 30-40 procent, men så skal man kigge på, hvad der kan betale sig. Men generelt vil jeg sige, de fleste virksomheder på Bornholm kan spare 10-20 procent, hvis man vil tjene pengene hjem på er par år”, lyder det fra Peter Maagøe Petersen, der er rådgiver og partner i energi, klima og bæredygtigheds rådgivningsfirmaet, ViegandMaagøe til TV2 Bornholm.

Læs også: Carlsberg CEO: Fremtidens virksomheder skal være bæredygtige

Bæredygtig Bundlinje Bornholm er finansieret af Bornholms Vækstforum og EU’s Regionalfond med 16 millioner kroner.

- JMA

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

13.06.2025CSR.dk

Grønnere telefoner på vej med nye EU-regler

10.06.2025CSR.dk

Nyt center skal hjælpe virksomheder med at forvandle slidte produkter til ny forretning

09.06.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Middelfart Erhverv inviterede til digital Klimakamp

06.06.2025Brdr. Dahl A/S

Sponseret

Brødrene Dahl sætter CO2-tal på 70.000 varer

05.06.2025CSR.dk

Regningen stiger: Klimaskader har allerede kostet samfundet milliarder

04.06.2025CSR.dk

Klimarådet i nyt notat om klimafremskrivningen: Regeringen skal følge implementeringen tæt

03.06.2025CSR.dk

Nyt partnerskab vil bygge grønne mikronet og øge elektrificeringen

03.06.2025NRGreen ApS

Sponseret

NRGreen bygger 11 MW solcellepark med 5 MW batteri i Sorø

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Webinar
Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with a Master in Sustainable Leadership.

Dato

11.06.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Access2innovation
Konference
Strengthening Nordic-Southern African Business Partnerships and Investment

Ahead of the Nordic-Africa Foreign Ministers’ Meeting hosted in Zimbabwe in October 2025, this half-day event, organised by Afrika Consultancy in collaboration with Access2innovation (A2i) and supported by EIFO, will spotlight high-potential business and investment opportunities in Southern & Eastern Africa, focusing on green innovation, tech, agriculture, health, and tourism.

Dato

12.06.2025

Tid

08:30

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.06.2025

Sted

Copenhagen

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 42001: 2023 Artificial Intelligence Management System Foundation

This two-day course provides an overview of the ISO/IEC 42001 standard and essential knowledge required for the establishment, implementation, maintenance, and continuous improvement of a responsible Artificial Intelligence Management System (AIMS).

Dato

16.06.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

16.06.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.06.2025

Sted

Odense