Bornholms virksomheder skal gøres bæredygtige

Bornholmske virksomheder skal være mere bæredygtige, men det skal ske med høj fokus på bundlinjen. Derfor er projektet Bæredygtig Bundlinje Bornholm blevet til.

I fremtiden er det ikke kun naturen - men også virksomhederne - på Bornholm, der skal være grønne. Arkivfoto.

30.01.2019

CSR.dk

I sidste uge kunne vi fortælle, at alt affald op Bornholm vil være afskaffet i 2032, men solskinsøens grønne ambitioner slutter slet ikke der.

Med det nystartede projekt Bæredygtig Bundlinje Bornholm, er der nu også hjælp på vej til de bornholmske virksomheder, så de kan reducere deres CO2-udslip.

Læs også: Frederikshavn: 150 virksomheder arbejder på det bæredygtige marked

Det skriver TV2 Bornholm.

”Der er to ting i det. Den ene ting er, at kommunen har en bæredygtighedsplan ('Bright Green Island'. red.). Og for vores vedkommende i Business Center, så er vi jo altid interesseret i at hjælpe virksomhederne, så de kan tjene flere penge”, siger John Noer, seniorkonsulent i Business Center Bornholm, der er en af flere partnere, der er med i projektet.

Der er to måder, virksomhederne kan involvere sig. Den mest omfattende er som individuel deltager. Her lægger virksomheden selv mindst 100 arbejdstimer i projektet, til gengæld kan de få hjælp til CO2-reducerende tiltag for 70.000 kroner. Ved den anden model lægger firmaet 25 arbejdstimer i det.

Hjælp til bæredygtig profil
Formålet er dels at reducere Bornholms CO2-udslip, men også at hjælpe virksomhederne på vej til at kunne profilere sig som bæredygtige virksomheder, og for nogles vedkommende at spare penge på energiforbruget.

Der har allerede været to energikonsulenter på besøg hos fem af de femten deltagende virksomheder for at rådgive dem om, hvordan de kan reducere deres udslip.

”Det er forskellige fra virksomhed til virksomhed, hvor meget de kan spare på energiforbruget. Nogle kan spare 30-40 procent, men så skal man kigge på, hvad der kan betale sig. Men generelt vil jeg sige, de fleste virksomheder på Bornholm kan spare 10-20 procent, hvis man vil tjene pengene hjem på er par år”, lyder det fra Peter Maagøe Petersen, der er rådgiver og partner i energi, klima og bæredygtigheds rådgivningsfirmaet, ViegandMaagøe til TV2 Bornholm.

Læs også: Carlsberg CEO: Fremtidens virksomheder skal være bæredygtige

Bæredygtig Bundlinje Bornholm er finansieret af Bornholms Vækstforum og EU’s Regionalfond med 16 millioner kroner.

- JMA

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.09.2026Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

24.09.2026FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

CSR.dk
Launch
Mobiliseringsradaren® lancering

Den 25. september lancerer Hansen Agenda og Epinion Mobiliseringsradaren® – en ny undersøgelse af danskernes ansvarlige hverdagshandlinger og en ny metode til adfærdsdesign.

Dato

25.09.2026

Tid

13:30

Sted

Ewaldsgade 3, 2200 København N

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe