Bloomberg: 60 procent vedvarende energi i 2040

I sin seneste rapport om fremtidens energimarked, forudser Bloomberg at 60 procent af verdens energiforbrug vil blive dækket af vedvarende, fornybare kilder i 2040. Der er dog stadig behov for yderligere investeringer.

Prisen på en MWh fra en vindmølle på land vil falde 41 procent frem mod 2040, forudser Bloomberg i ny rapport. Foto: Flickr/Ian Dick.

01.08.2016

CSR.dk

Selvom priserne på olie og gas formentlig vil blive ved med at være lave, så vil de ikke kunne forhindre omstillingen af verdens energiproduktion i en mere bæredygtig retning i takt med at priserne på vedvarende energi også falder. Specielt vind og sol bliver nemlig endnu billigere.

Læs også: Indien vil følge konkret plan for at nå ambitiøst mål for solenergi

Sådan lyder den centrale forudsigelse i den seneste rapport om langtidsperspektiverne for fremtidens energiproduktion fra amerikanske Bloomberg New Energy Finance (BNEF), kaldet New Energy Outlook 2016, der på den baggrund vurderer, at 60 procent af verdens energiforbrug vil blive dækket af vedvarende, fornybare kilder i 2040.

Fremtiden for de fossile brændstoffer er blandet. I Europa vinder vedvarende energi således kraftigt frem (her vil andelen hedde 70 procent i 2040 sammenlignet med 32 procent sidste år), og i Kina vil den sænkede vækstrate betyde at drivhusgasudledningen vil toppe allerede i 2025. Til gengæld stiger energiforbruget i eksempelvis Indien kraftigt, og her forlader man sig i høj grad på kulkraft som kilde, hvorfor Bloomberg forudser, at den samlede globale udledning vil være omkring 5 procent højere i 2040 end i dag.

Derfor efterlyser man også yderligere investeringer i sektoren, hvis ambitionen omkring at bremse verdens temperaturstigning skal være realistisk.

Billioner mere nødvendige
”Der vil blive investeret omkring 7,8 billioner dollars (ca. 520 bio. kr., red.) i vedvarende energi mellem 2016 og 2040, to tredjedele af alle investeringer i energiproduktionskapacitet, men det vil kræve yderligere billioner at få verdens udledninger ned på niveau i forhold til FNs 2-graders klimamål”, siger head of Europe, Middle East and Africa for BNEF, Seb Henbest, der er hovedforfatter til NEO 2016.

Mere præcist forudser Bloomberg, at gennemsnitsprisen for at generere en MWh med vindmøller på land vil falde 41 procent frem mod 2040, mens fotovoltaiske paneler til at omdanne solenergi til el vil 60 procent billigere, hvilket vil gøre disse to teknologier til de mest omkostningseffektive til elproduktion i mange lande i løbet af 2020erne og de fleste lande i 2030erne.

Selvom der stadig bliver postet penge i olie og gas – primært i verdens udviklingslande – så er de 2,1 billioner dollars, Bloomberg forudser vil gå denne vej, en del mindre end de $7,8 bio. Seb Henbest nævner. Ikke desto mindre mener Bloomberg, at der skal yderligere $5,3 bio. til for at holde niveauet på CO2 i atmosfæren inden for IPCCs ’sikre’ grænse.

Læs også: Dansk-tysk solcelleaftale underskrevet

Endelig ser Bloomberg også lyst på fremtiden når det kommer til elbiler. I 2040 vil de således udgøre 35 procent af nysalget på verdensplan, svarende til 41 mio. biler eller omtrent 90 gange så mange, som i dag. Den udvikling vil samtidig også presse prisen på lithium-ion-batterier ned og gøre dem attraktive som tilføjelse til både private og kommercielle solpanelanlæg. Bloomberg regner således med, at den samlede kapacitet vil stige markant fra omkring 400 MWh til næsten 760 GWh i 2040.

-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

20.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Velkommen til podcasten The Great Switch

19.11.2025Lemvigh-Müller

Sponseret

Energioptimering er en investering i fremtiden

19.11.2025CSR.dk

Greenpeace vinder sager i både Danmark og Norge og bremser ny oliejagt i Nordsøen

17.11.2025Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Hold dig et skridt foran med vores TechTalks

17.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service bidrager til produktion af solenergi i nyt partnerskab

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Kursus
Få styr på ‘G’ i ESG

Der er et stigende behov for, at byggeriets virksomheder har styr på, hvordan de arbejder med økonomiske, etiske og ledelsesmæssige aspekter, der indgår i bæredygtighedsarbejdet under G’et i ESG. På dette seminar får du redskaber til at håndtere dine processer på en ansvarlig måde, herunder en dybere indsigt i principperne i Due Dilligence, også kaldet rettidig omhu for virksomhedsledelse. Seminaret udbydes i samarbejde med Bygherreforeningen.

Dato

24.11.2025

Tid

09:00

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

25.11.2025

Tid

08:30

Sted

Kgs Lyngby