Biogasanlæg kan gøre Give næsten CO2-neutral

30 landmænd afgør fremtiden for planerne om at bygge et biogasanlæg, der blandt andet kan gøre Give by næsten CO2-neutral.

14.10.2009

CSR.dk

Der var en klar forretningsmæssig tilgang til tingene, da omkring 30 landmænd for nylig mødtes for at beslutte fremtiden for planerne om at bygge et biogasanlæg. De skulle beslutte, om de hver især ville smide 10.000 kroner ind i projektet for at få det konkretiseret fra at være et skitseforslag til at være et egentligt projekt, der blandt andet kan gøre Give by næsten CO2-neutral, skriver Vejle Amts Folkeblad. Når planerne er konkretiseret nærmere, skal de så afgøre, om de i fællesskab vil smide yderligere mindst 20 millioner kroner i projektet. Hvis planerne bliver realiseret, er det ifølge landmændene, fordi der er en forretning i det. At få et grønt image vil blot være en sidegevinst.
-JR

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

03.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Firmajulegaven har betydning for klimaet - Sådan gør du dem mere bæredygtige

03.12.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Kreativ forhandler viser vejen for grøn omstilling: En inspiration for branchen

02.12.2025Klimaklar

Sponseret

Nordicco vil ikke bruge alle ressourcerne på et klimaregnskab - men i stedet på faktiske reduktioner

02.12.2025SustainImpact ApS

Sponseret

National ESG undersøgelse

01.12.2025CSR.dk

Kinas udledninger er fladet ud: Måske for altid?

28.11.2025Schur International Holding a/s

Sponseret

Bæredygtige løsninger til plantedyrkning

27.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service investerer i nordisk klimaskov for at balancere CO₂-udledningen frem til 2030

26.11.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

85 % af HimmerLands medarbejdere er stolte af at arbejde et sted, der er svanemærket

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle