Biodiversitetsrådet anbefaler stop for bundtrawl i beskyttede havområder

Biodiversitetsrådet anbefaler, at fiskeri med bundslæbende redskaber ikke bør finde sted i beskyttede havområder. I dag er det kun tilfældet i en lille del af områderne.

Foto: Biodiversitetsrådet

23.10.2024

CSR.dk

Biodiversitetsrådet, et ekspertorgan nedsat for at rådgive regering og Folketinget, har i dag udgivet et notat om fiskeri med det, man populært kalder bundtrawl. 

Biodiversitetsrådet vil med sit nye notat uddybe, hvorfor “fiskeri med bundslæbende redskaber” (bundtrawl), ikke er foreneligt med en effektiv beskyttelse af den marine biodiversitet.

Der findes flere varianter af bundtrawl, men generelt betyder det at man slæber et stort fangstnet hen over havets bund. Omkring 42 procent af det danske havareal og cirka en tredjedel af det beskyttede areal bliver fisket aktivt med bundtrawl. Og på trods af at 31,7 procent af det danske havareal er under beskyttelsesordninger, er kun 1,9 procentpoint retlig beskyttet mod fiskeri med bundslæbende redskaber.

Dette underminerer den reelle beskyttelse af havbundens biodiversitet.  Beskyttede områder skal være fri for fysiske forstyrrelser som bundtrawl for at opfylde målene i EU's biodiversitetsstrategi, herunder at 30 procent af havarealet skal beskyttes effektivt. Desuden anbefaler Biodiversitetsrådet et stop for fiskeri med bundslæbende redskaber i beskyttede områder, for at beskyttede områder skal bidrage effektivt til forbedring af den marine biodiversitet.  

Der skal lovgivning til - og det kan lade sig gøre

Det er ikke umulige beslutninger at tage. Tidligere i år vedtog det græske parlament et forbud mod bundtrawling i deres nationale havparker som det første EU-land. Loven vil blive implementeret inden for de næste to år, og inden 2030 vil det samme gøre sig gældende i alle deres beskyttede havområder.

Biodiversitetsrådet opfordrer til en styrket indsats for at sikre, at de beskyttede havområder også reelt er beskyttede mod de største trusler mod biodiversiteten, herunder fiskeri med bundtrawl.

Ud over den direkte skade på havbundens liv frigøres den CO2, havbunden har lagret, også ved bundtrawling.  Et konservativ estimat gengivet i Ingeniøren tidligere i år er, at den samlede frigivelse af CO2 fra bundtrawling hvert år er på 370 millioner tons.

- EHS

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.09.2026Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

24.09.2026FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)