Biodiversitet var hovedtema på klimatopmødet ’One Planet Summit'

Klimatopmødet ’One Planet Summit for Biodiversity’ blev for nyligt afholdt i Frankrig, hvor der i samme forbindelse blev indsamlet omkring 86 milliarder danske kroner til klimaprojektet ’The Great Green Wall Initiative’.

20.01.2021

CSR.dk

Frankrig var den 11. Januar 2021, sammen med FN og Verdensbanken, vært for klima-topmødet ’One Planet Summit for Biodiversity’. Blandt deltagerne var blandt andet den franske præsident Emmanuel Macron, den britiske premierminister Boris Johnson, den tyske kansler Angela Merkel og De Forenede Nationers generalsekretær Antonio Guterres.

Topmødet giver politiske ledere, repræsentanter fra den private sektor, fonde, NGOer og græsrodsbevægelser mulighed for at mødes og accelerere finansiering af initiativer til fordel for klima, biodiversitet og natur.

Den måde, menneskeheden producerer mad, energi og varer på, ødelægger levestederne for tusinder af vilde dyrearter, forårsager faldende befolkningstal og bidrage til forekomsten af sygdomme som COVID-19, hævder WWF's Living Planet Report 2020.

”Det er åbenbart rigtigt at fokusere på klimaforandringerne. Men vi opnår ikke en reel balance med vores planet, medmindre vi også beskytter naturen,” udtalte den britiske premierminister Boris Johnson under mødet.

Læs også: Klima- og biodiversitetskrisen kan vendes, viser rapport

I forbindelse med mødet blev der indsamlet omkring 86 milliarder danske kroner til klimaprojektet ’The Great Green Wall Initiative’.

’The Great Green Wall Initiative’ er et ambitiøst projekt om at gro træer og dyrke fertilt land i et 8.000 km langt bælte, der strækker sig fra Senegal i det vestlige Afrika til Djibouti i øst.

”Genopbygningen efter pandemien er vores chance for at ændre kurs. Med kløgtig politik og de rette investeringer kan vi tegne en fremtid, der bringer sundhed for all, genopliver økonomier og som opbygger modstandsdygtighed. Nytænkning inden for energi- og transportsektoren kan drive en bæredygtig genopretning sammen med økonomisk og social transformation. Naturbaserede løsninger – så som Afrikas Store Grønne Mur – er særligt lovende,” sagde FN-generalsekretær, António Guterres.

Topmødet blev også brugt af Europa-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen, til at bekræfte Kommissionens tilsagn om at fremsætte en ny EU-lov om skovrydning i år for at begrænse "risikoen for, at produkter, der er knyttet til global skovrydning, bringes på det europæiske marked", noget, som WWF længe har været for og kæmper for gennem sin #Together4Forests-kampagne.

WWF hilser topmødets resultater velkommen som et vigtigt globalt momentum for naturen forud for vedtagelsen af en ny global biodiversitetsaftale i Kunming, Kina, og kritiske klimaforhandlinger i Glasgow, Storbritannien, som begge skal finde sted senere på året.

- MTN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.06.2026CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

28.05.2026CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

CSR.dk

Nyt projekt engagerer unge mænd i kampen mod grov tone og chikane

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

MeetDenmark hjælper branchen med at navigere i de nye emballageregler

Dansk Retursystem

Sponseret

Antallet af pant- og retursystemer i EU mere end fordobles frem mod 2030

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Morgenmøde
Breakfast Club: Diversitet og inklusion – hvorfor, hvordan og hvad nu

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan diversitet og inklusion kan blive en styrke i din organisation.

Dato

03.06.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: EUDR Essentials

EUDR Essentials – learn the what and how of EUDR requirements with expert guidance.

Dato

03.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Så tilmeld dig vores kommende webinar.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Lær at bruge ISO 27002

Hvis du åbner en standard og straks begynder at tænke på kaffe og slik, får lidt tunge øjenlåg og overvejer om det er tid til at male postkassen, så er dette webinar til dig.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark