Biodiversitet og bundlinje går hånd i hånd i østjysk boligforening

Det behøver ikke altid være dyrt og besværligt at gøre det bedste for naturen. Faktisk kan det gøres overskueligt og med økonomisk gevinst.

Horsens borgmester, Peter Sørensen (S), og Odinsgaards bestyrelse fik æren af at kaste de første blomsterfrø på det, der en dag bliver til en blomstereng. Foto: Let it bee.

18.06.2021

CSR.dk

I boligområdet Sundparken i Horsens har boligforeningen Odinsgaard fundet en af løsningerne på den skrantende biodiversitet på verdensplan. Løsningen er at transformere en stor græsskråning på 4.500 m2 til smuk urte- og blomstereng, så vilde bestøvere, sommerfugle og andre insekter kan se frem til en tiltrængt håndsrækning.

Med i projektet er biodiversitetsaktøren Let it bee, som er specialister i at lave grønne plænegræsarealer om til biodiversitetsunderstøttende urte- og blomsterenge. Og i Sundparken kan de med Let it bee's hjælp se frem til intet mindre end 15 forskellige blomster og urter. Heriblandt kornblomst og en lang række andre planter, som har til formål at hjælpe insekter og fugle med at overleve.

Fra uoverskuelig proces til nemt koncept
Ifølge Verdensnaturfonden (WWF) er godt 70 pct. af verdens økosystemer ødelagt, og dyrearter uddør i et unaturligt højt tempo. Derfor er der i den grad brug for konkret handling. Og hellere i dag end i morgen.

Men at give sig i kast med at lave plænegræs om til blomstereng kan for mange virksomheder, kommuner og foreninger virke som en uoverskuelig proces, hvor både etablering og vedligeholdelse kræver specifik faglig viden og systematik.

”I bestyrelsen havde vi gennem længere tid overvejet idéen om vildere arealer til at højne kvaliteten af vores udenomsarealer, men vores første bekymringer gik på hvordan processen skulle gribes an, på økonomien, og på hvorvidt vi kunne være sikre på et resultat, som rent faktisk ender med at understøtte lokal biodiversitet,” fortæller driftschef i Odinsgaard, Kenneth Frederiksen.

Da Let it bee, et knopskud af anlægsgartnerfirmaet Winther & Trolle, meldte sig på banen med et nyt koncept, som skal gøre det lettere for virksomheder, kommuner og foreninger at arbejde med biodiversitet på grønne arealer, blev bestyrelsen dog nysgerrig efter at høre mere.

”Let it bee kunne ikke alene bidrage til beslutningsprocessen ved at visualisere idéen for os med 3D-tegninger over området, de kunne også håndtere både etablering og vedligeholdelse for os og sørge for udarbejdelse af skilte, certifikat og information til vores beboere. Deres frøblandinger er samtidig sammensat i samarbejde med Naturhistorisk Museum Aarhus, så vi er sikre på, at vi med indsatsen understøtter danske hjemmehørende arter”, fortæller driftschefen videre.

Tilbagebetalingstid på bare 2,5 år
Så langt så godt. Men hvad med økonomien, ville bestyrelsen for de 2.319 boliger naturligt nok vide. Da bestyrelsen fik fremlagt omkostningerne ved at lade en specialiseret aktør som Let it bee står for etablering deres urte og blomstereng, faldt bekymringsniveuaet. Eftersom Odinsgaard har hvert år en række udgifter til slåning af græsarealer, som reduceres markant med den nye eng, så ville man efter 2,5 år endda begynde at tjene penge på omlægningen. Og så kunne Odinsgaard ikke andet end slå til.

”For os er det ren win-win. Vi hjælper naturen, får et smukkere boligområde og sparer tilmed penge i det lange løb. Derfor har jeg også allerede tænkt mig at foreslå lignende tiltag i nogle af vores andre afdelinger,” slutter Kenneth Frederiksen.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: biodiversitet

Beskyttelse af naturen og dens mangfoldighed er den næste store ting på miljødagsordenen. Vi ser på, hvordan man kan komme i gang eller videre med at arbejde med den dagsorden.

Relateret indhold

04.08.2026CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

30.07.2026CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

CSR.dk

CBAM: Den nye CO2-regning rammer også danske virksomheder

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

CSR.dk

Ny dansk løsning skal gøre asfalt og beton CO₂-fri

CSR.dk

AI-boomet æder Big Techs klimaløfter

CSR.dk

Tre klima-finalister kæmper om to priser

CSR.dk

Bestøverkrise i Europa kan ramme flere erhverv hårdt

CSR.dk

Toiletpapir tæller også med i klimaaftrykket. Tork er klar med data

CSR.dk

VELUX sætter spot på renovering som svar på kriser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 10. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

10.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

12.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

18.08.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

Cabi
Webinar
Træf bedre beslutninger med data på S’et i ESG

Med Cabis nyudviklede ESG-værktøj Socialt Overblik får I et stærkt grundlag for at arbejde struktureret med sociale data i jeres virksomhed. Tilmeld jer webinaret og få gratis adgang til værktøjet samt viden og hjælp til at bruge S'et i ESG i hverdagen.

Dato

18.08.2026

Tid

09:00

Sted

Online