Bill Gates klar med grønne investeringer i milliardklassen

En stribe velhavere med Bill Gates i spidsen har oprettet en investeringsfond, der skal smide 1 mia. dollars efter billig, miljøvenlig energi for at imødekomme verdens voksende behov på CO2-fri vis.

Microsoftstifteren Bill Gates er hovedmanden bag den nye investeringsfond. Foto: flickr/Thomas Hawk.

13.12.2016

CSR.dk

Flere og flere mennesker verden over får brug for endnu mere energi i fremtiden, herunder millioner, der slet ikke har det i dag. Det vil øge deres levestandard, men også øge presset på Jordens ressourcer og ikke mindst klimaet.

Læs også: Danmark med i omfattende satsning på grøn energi

På den baggrund har en gruppe globale investorer i superrig-klassen stiftet en fond, Breakthrough Energy Ventures (BEV), der skal investere 1 mia. dollars (omkring 7 mia. kr.) i energiformer og -teknologier på vej frem, der kan være med til at ”levere billig og stabil energi med målet om at reducere de globale drivhusgasudledninger til tæt på nul”, som det hedder.

BEV er dannet af medlemmer af den såkaldte Breakthrough Energy Coalition (BEC), der blev lanceret i forbindelse med COP21 i Paris sidste år. Hovedmanden bag BEC var og er Microsoft-grundlæggeren Bill Gates, verdens rigeste mand ifølge Forbes, og han sidder da også for bordenden i den nye fond.

Med sig har han bl.a. Amazon-stifteren Jeff Bezos, nr. 5 på Forbes’ liste, Richard Branson, Michael Bloomberg og Alibabas Jack Ma, og sammen vil de i alt 24 partnere ”samarbejde med andre investorer, regeringer, forskningsinstitutioner og erhvervspartnere” for kombinere videnskabelig ekspertise og en lang tidshorisont med både tolerance og forståelse for ”investeringsrisiciene i forbindelse med at transformere energimarkederne”.

Som grundlag for arbejdet, har fonden etableret et innovationslandskab med fem områder – elektricitet, transport, landbrug, produktion og bygninger – der skal ”illustrere det univers af teknologier, som offentlige og private investorer kan støtte” for at lede verden i retning af nul udledninger. For at lykkes med sin målsætning, peger gruppen på, at alle fem områder skal adresseres i forhold til drivhusgasudslip, og det kræver netop den slags ’ud-af-boksen’-tænkning, der er nødvendig.

Læs også: Bill Gates’ fond donerer halv milliard til kvinders ligestilling

”Alt for ofte lader vi det, vi tror, vi ved, definere, hvad der er muligt. Når det kommer til energi siger folk, at man ikke kan tjene penge, møde efterspørgslen og skabe fordele for miljøet samtidig. Men det kan vi, og det vil vi. Det her tiltag vil kombinere teknologisk innovation og videnskabelig viden med den investeringsekspertise der er nødvendig for at transformere energimarkederne”, siger Jack Ma.

-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

19.11.2025Lemvigh-Müller

Sponseret

Energioptimering er en investering i fremtiden

19.11.2025CSR.dk

Greenpeace vinder sager i både Danmark og Norge og bremser ny oliejagt i Nordsøen

17.11.2025Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Hold dig et skridt foran med vores TechTalks

17.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service bidrager til produktion af solenergi i nyt partnerskab

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Kom godt i gang med ESG og arbejdet med bæredygtighed i praksis - Århus

Dette arrangement har til formål at hjælpe små og mellemstore virksomheder, der gerne vil i gang med at lave en ESG-opgørelse eller allerede har taget de første skridt mod bæredygtighed, men har behov for konkrete værktøjer, viden og sparring for at komme videre i praksis.

Dato

19.11.2025

Tid

12:00

Sted

Rytoften 3, 8210 Aarhus, Danmark

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27002:2022 Foundation - Certificeret af PECB

Vores ISO/IEC 27002 Foundation giver dig det nødvendige overblik over de nye sikkerhedsforanstaltninger til beskyttelse af informationer. Kurset afvikles som fysisk klasseundervisning og giver adgang til at tage online-eksamen og opnå den tilhørende ISO/IEC 27002 Foundation certificering hos PECB.

Dato

20.11.2025

Sted

København Ø

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2025 Lead Auditor Refresher

Opdater din viden om ISO 9001:2015

Dato

20.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

20.11.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia