Bilgiganter navngiver ladenetværk med sænkede ambitioner

Tilbage i januar annoncerede en stribe af verdens største bilfabrikanter, at man ville opbygge et netværk af hurtigladere til elbiler i Europa. Nu får netværket et navn – og færre ladere.

Norge er blandt verdens førende lande på elbilscenen og får også glæde af Ionity-netværket som det første land sammen med Østrig og Tyskland..

09.11.2017

CSR.dk

Siden har der været forholdsvis stille omkring projektet, indtil sidste uge, hvor de samme parter fortalte om et joint venture, der nu har fået navnet Ionity og skal være et ”paneuropæisk højspændingsladenetværk, der muliggør e-mobilitet for langdistancerejser”, som det hedder.

Ionitys ledelse består indtil videre af de to Managing Directors COO Dr. Marcus Groll (tv) og CEO Dr. Michael Hajesch. Allerede i starten af 2018 skal de have et hold på 50 mand under sig. Foto: Ionity.

Grundelementerne er de samme som i januarudmeldingen: en ladekapacitet pr. stander på op til 350 kW, der skal sikre sænket ladetid sammenlignet med de fleste nuværende systemer; ladere baseret på Combined Charging System (CCS)-standarden, der vil gøre hver enkelt lader brand-agnostisk, dvs. brugbar for alle typer elbiler; og en kvik start på udrulningen af de første ladere.

Den afgørende forskel ligger i antallet af ladere, det ’nye’ samarbejde vil skabe. Snakken om tusindvis er således væk, og i stedet er målsætningen nu ca. 400 ladestationer i 2020. I første omgang skal der åbnes 20 stationer inden udgangen af 2017, placeret langs store veje i Norge, Østrig og Tyskland. Mod slutningen af 2018 skal man have over 100 stationer.

Læs også: Hydrogen i den tunge trafik

Mere præcist skal laderne opstilles i intervaller på 120 km, med placeringer udvalgt gennem partnerskaber med tankstationoperatørerne Tank & Rast, Circle K og OMV. Hvorvidt Ionity, der har hovedkvarter i München, vil udbrede netværket til andre lande end de tre nævnte, og i så fald hvilke, melder historien indtil videre ikke noget om.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.04.2026Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

27.04.2026Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

CSR.dk

Partnerskab: Mere brugt elektronik skal tilbage i kredsløb

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Moving Every Stone: How Lessebo Paper Aligns Craft, Chemistry and Continuous Improvement

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle