Bilgiganter navngiver ladenetværk med sænkede ambitioner

Tilbage i januar annoncerede en stribe af verdens største bilfabrikanter, at man ville opbygge et netværk af hurtigladere til elbiler i Europa. Nu får netværket et navn – og færre ladere.

Norge er blandt verdens førende lande på elbilscenen og får også glæde af Ionity-netværket som det første land sammen med Østrig og Tyskland..

09.11.2017

CSR.dk

Siden har der været forholdsvis stille omkring projektet, indtil sidste uge, hvor de samme parter fortalte om et joint venture, der nu har fået navnet Ionity og skal være et ”paneuropæisk højspændingsladenetværk, der muliggør e-mobilitet for langdistancerejser”, som det hedder.

Ionitys ledelse består indtil videre af de to Managing Directors COO Dr. Marcus Groll (tv) og CEO Dr. Michael Hajesch. Allerede i starten af 2018 skal de have et hold på 50 mand under sig. Foto: Ionity.

Grundelementerne er de samme som i januarudmeldingen: en ladekapacitet pr. stander på op til 350 kW, der skal sikre sænket ladetid sammenlignet med de fleste nuværende systemer; ladere baseret på Combined Charging System (CCS)-standarden, der vil gøre hver enkelt lader brand-agnostisk, dvs. brugbar for alle typer elbiler; og en kvik start på udrulningen af de første ladere.

Den afgørende forskel ligger i antallet af ladere, det ’nye’ samarbejde vil skabe. Snakken om tusindvis er således væk, og i stedet er målsætningen nu ca. 400 ladestationer i 2020. I første omgang skal der åbnes 20 stationer inden udgangen af 2017, placeret langs store veje i Norge, Østrig og Tyskland. Mod slutningen af 2018 skal man have over 100 stationer.

Læs også: Hydrogen i den tunge trafik

Mere præcist skal laderne opstilles i intervaller på 120 km, med placeringer udvalgt gennem partnerskaber med tankstationoperatørerne Tank & Rast, Circle K og OMV. Hvorvidt Ionity, der har hovedkvarter i München, vil udbrede netværket til andre lande end de tre nævnte, og i så fald hvilke, melder historien indtil videre ikke noget om.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.03.2026SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

17.03.2026CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

Annonce

CSR.dk

Gourmetrestaurant vil transformere fødevarekulturen i Syddjurs

CSR.dk

Europæiske storbyer kopierer dansk succesmodel for bæredygtighed i turisme

CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

26.03.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.03.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København