Big data-virksomhed vinder årets Sustainia Award

Den israelske virksomhed TaKaDu modtog i aftes Mandag Morgens Sustainia Award. Virksomheden belønnes for sin avancerede teknologi, der mindsker vandspild i transporten fra vandværk til forbruger.

08.11.2013

CSR.dk

<p>"Ved hjælp af avanceret teknologi afhjælper de et alvorligt problem, som mange befolkninger rundt om i verden står over for, vandmangel”</p>

Arnold Schwarzenegger om prismodtageren TaKaDu.

80 milliarder kroner. Så mange penge taber vandværker verden over på, at et sted mellem en fjerdedel og en tredjedel af det vand, de producerer, forsvinder undervejs i distributionen frem til kunderne.

Det er grundlaget for den succesrige forretning, som torsdag aften gjorde den israelske big data-virksomhed TaKaDu til vinder af Mandag Morgens globale bæredygtighedspris, Sustainia Award 2013. Prisen blev uddelt i Det Kongelige Teater i København.

500 indstillede projekter
Vinderen er fundet blandt mere end 500 indstillede projekter, hvoraf de 100 bedste er præsenteret i publikationen Sustainia100. Prisoverrækkelsen fandt sted i Det Kongelige Teater i København i overværelse af flere end 1.000 gæster. En priskomité med Californiens tidligere guvernør Arnold Schwarzenegger i spidsen har udvalgt TaKaDu blandt flere end 500 indstillede bæredygtighedsprojekter fra 79 lande.

Læs også: Sustainia-direktør udnævnt til Worldchanger

Den grønne tænketank
Sustainia Award uddeles af Mandag Morgens grønne tænketank, Sustainia, i samarbejde med Arnold Schwarzeneggers klimainitiativ R20, EU-Kommissionen, UN Global Compact og International Federation for Housing and Planning (IFHP). Bag Sustainia står også en lang række virksomheder og fonde, heriblandt: Realdania, Novo Nordisk, DNV, Philips Lighting, Brunata, Rambøll, Microsoft, GE, Cisco og Gehl Architects.

Schwarzenegger og grønne actionhelte
Til mandagmorgen.dk siger Arnold Scharzenegger, at prisvinderen leverer en af de teknologiske løsninger, vi har behov for:

”Ved hjælp af avanceret teknologi afhjælper de et alvorligt problem, som mange befolkninger rundt om i verden står over for, vandmangel,” siger Schwarzenegger, der kalder TaKaDus medarbejdere for ”ægte grønne actionhelte”.

Hollywood-stjernen, der som formand for sammenslutningen af klimavenlige regioner, R20, har gjort grøn omstilling og bæredygtighed til sit centrale budskab, har i priskomitéen selskab af Norges tidligere statsminister Gro Harlem Brundtland, EU’s klimakommissær, Connie Hedegaard, og den indiske formand for FN’s Klimapanel, Rajendra K. Pachauri.

TaKaDus forretningsmodel
TaKaDus forretningsmodel består i at anvende avanceret software til at hjælpe forsyningsselskaberne med at udnytte de store mængder data, som selskaberne i forvejen selv ligger inde med.

TaKaDu-konsulenterne kan på den måde hjælpe med at diagnosticere uregelmæssigheder, lækager og sprængte rør. Hurtig opsporing og udbedring af fejl på ledningsnettene giver store besparelser, både i form af mindre vandspild og mindre komplicerede reparationer, da uopdagede udslip typisk fører til komplicerede skader.

Læs på Mandag Morgens hjemmeside "Årets Sustainia-vinder begrænser vandspild med big data.

OECD anslår, at efterspørgslen efter vand vil stige med 55 procent fra 2000 til 2050, og at 40 pct. af verdens befolkning til den tid vil leve i regioner, hvor adgangen til vand er under pres.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.03.2026CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

17.03.2026SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

CSR.dk

Ny WMO-rapport: Jordens energibalance udgør massiv klimatrussel

CSR.dk

Globaliseringen er i højt gear - og Europa ligger forrest

Schneider Electric

Sponseret

Kom til webinar: Oplev den nye StackMate - enkel og fleksibel robotpalletering

CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar March 27, 2026: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

27.03.2026

Tid

14:00

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S