Bevis fra virkeligheden: CO2-afgift reducerer udledninger

At lade CO2 koste noget er ikke længere blot en teoretisk idé. Men de brancher, der har sværest ved at stille om, kræver det adgang til ekstra kapital at lykkes.

Foto: 123rf.com

19.01.2024

CSR.dk

En pris på CO2 er forklaringen på mindst en tredjedel af reduktionen af emissioner fra 1991-2015 i Sverige. Uden det værktøj ville emissionerne have været 30 procent højere, hvilket understreger vigtigheden af politisk at beslutte indførelsen af CO2-afgifter i den globale kamp mod klimaforandringer.

Fra Europa og USA til Brasilien og Indonesien undersøger lande over hele verden måder at sætte en pris på CO2 for at reducere emissioner. Dog har der hidtil kun været begrænset bevis for, om CO2-afgifter effektivt reducerer f.eks. virksomheders CO2-emissioner.

Nu har tre svenske forskere undersøgt netop dette. Og netop Sverige er det ideelle sted til at lede efter svar på det spørgsmål, da man ifølge forskerne her har den højeste CO2-afgift i verden og har haft den meget længe. Så det har været muligt at se på data fra 1991 til 2015, fra 4.000 virksomheder i 23 forskellige brancher.  

Højere afgift = lavere emissioner

Hovedkonklusionen på undersøgelsen er, at CO2-afgiften har virket i Sverige, og at der er en klar sammenhængen mellem prisen på CO2 og omfanget af emissioner. Når afgifterne er højere, udleder virksomhederne mindre CO2, skriver Stockholm School of Economics på deres hjemmeside. 

Studiet viser også, at adgang til kapital er vigtig for at reducere udledningerne. I perioder med finansiel stress, som under den globale finanskrise, havde CO2-afgifterne mindre indflydelse.

Derudover viser undersøgelsen, at overordnet set ville emissionerne i svensk produktion have været cirka 30 procent højere i 2015, hvis det ikke var for landets afgifter.

Det er et gennemsnitstal, for forskerne kan også ud fra data se, at i brancher som f.eks. produktion af motorkøretøjer og elektrisk udstyr, ville virksomheder have udledt op til 74 procent mere. Inden for sektorer som cement- og stålproduktion, hvor det er sværere og dyrere at reducere emissioner, ville virksomheder dog have haft op til 38 procent højere.

”Vores resultater giver betydelige beviser for, at CO2-prissætning effektivt har reduceret kuldioxidudledningerne og viser vigtigheden af fortsatte bestræbelser på at implementere effektive kuldioxidpriser over hele verden, siger forskerne Gustav Martinsson (Stockholms universitet), Christian Thomann (Kungliga Tekniska Högskolan) og Per Strömberg (Handelshögskolan i Stockholm).

  • EHS

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

18.12.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

Flere miljømærkede kontorartikler i ny SKI aftale

18.12.2025CSR.dk

Danmark vil tage farten af fast fashion

17.12.2025CSR.dk

Velkommen til endnu en omnibus – nu om miljølovgivning

17.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Fra hotel til moderne boliger – med Merten M-Pure europamateriel

15.12.2025Forenede Service

Sponseret

Kokkenes Køkken fordobler økologien i fire kantiner – uden meromkostninger

15.12.2025CSR.dk

Klimaforandringer skaber voksende udfordringer for alt fra Formel 1 til maratonløb

15.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Nyt år, nye grønne rutiner: Tænk klimaet ind i nytårsambitionerne

11.12.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Illusionen om net-zero

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

06.01.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

06.01.2026

Tid

12:30

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J