Betonbranchen vil levere tre procent af regeringens klimamål

Betonbranchen er klar med en ny plan, der skal bringe branchens CO2-udledning ned. Dermed bliver betonindustrien en vigtig brik i regeringens mål om at reducere udledningen af drivhusgasser med 70 procent i 2030.

Betonbranchen er klar med ny, ambitiøs handlingsplan..

14.11.2019

CSR.dk

”Produktion af cement og beton kræver meget energi. Men samfundet kan ikke undvære beton i veje, broer, tunneler, kloakker, fundamenter, bygninger med videre, heller ikke i fremtiden”, siger branchedirektør i Dansk Beton, Dorthe Mathiesen, og fortsætter:

”Derfor er hele branchen gået med i et bredt og forpligtende samarbejde, hvor vi arbejder målrettet på at komme hele vejen rundt med vores anbefalinger og bringe CO2-udledningen markant ned”.

Mindre udledning af CO2 i alle led
Forslagene i Bæredygtigt Betons initiativ og det tilhørende roadmap spænder vidt og dækker bl.a. over indsatser, der begynder allerede, når man planlægger og designer byggerier, ændrede krav til konstruktionerne og til de typer af beton, der anvendes til forskellige opgaver og en ny sammensætning af beton med mindre cement, så den bliver mere CO2-venlig.

Derudover foreslår planen mere genanvendelse og genbrug af beton, flere fleksible bygninger, som nemt kan skilles ad og bruges til andre formål, større lastbiler, der kan fragte mere ad gangen, og køretøjer og maskiner, der kører på el i stedet for diesel.

”Nogle af forslagene kan gennemføres forholdsvis hurtigt, flere kræver lovændringer og nytænkning af den måde, vi griber produktionen og arbejdet an på i dag. Mens andre kræver mere forskning og udvikling, før de kan føres ud i livet”, siger Dorthe Mathiesen.

Engagement og politisk vilje afgørende
Hvis betonbranchen skal komme i mål, forudsætter det et stort engagement og vedholdenhed fra både bygherrer, producenter, entreprenører, arkitekter, ingeniører, rådgivere og andre involverede.

”Men det kræver også dedikerede og fremsynede politikere, der vil arbejde sammen med os, og som er parate til for eksempel at fokusere på totaløkonomi og bæredygtighed, når kommuner, regioner og staten udbyder opgaver, og at inddrage parterne tidligt i processen”, understreger Dorthe Mathiesen.

Læs også: Dansk Luftfart foreslår etablerering af fond for at nå klimamål

Dansk Beton venter, at Bæredygtigt Betons initiativ vil indgå i arbejdet med at udforme de kommende klimahandlingsplaner, der skal bringe udledningen af drivhusgasser ned med 70 procent de næste ti år.

- SMP

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

24.04.2025Mind Energy

Sponseret

Energi Danmark konsoliderer sig på tværs af Norden

23.04.2025CSR.dk

Fra mælkekarton til byggemateriale: Skånsk virksomheder fordobler kapaciteten

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Kan du samle det stærkeste hold klimakæmpere?

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Aktiv transport med 10 virksomheds initiativer

22.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electrics Go Green Competition vender tilbage i 2025 – danske grønne talenter skal i spil

10.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Dit transportvalg har betydning for dit helbred og vores planet

09.04.2025CSR.dk

93,6 millioner sikrer CONCITOs fortsatte indsats

09.04.2025CSR.dk

Vognmænd får mulighed for at søge om støtte til grønne lastbiler

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle