Beton- og byggebranchen vil have politikerne op ad stolen med nye klimaudspil

Brancheorganisationerne FRI og Dansk Byggeri vil have større klimakrav til beton- og byggebranchen. De mener ikke, politikerne har leveret på dette og foreslår derfor nu selv ambitiøse nye mål og regler.

Beton og byggebranchen stiller sig ikke tilfredse med politikernes miljøkrav og foreslår derfor nye ambitiøse mål. Arkivbillede..

24.04.2019

CSR.dk

Folketinget og regeringen har gjort for lidt for at håndtere den store klimaudfordring i byggeriet. Det mener to store brancheorganisationer, der nu foreslår nye tiltag og regler for at sænke klimabelastningen. Det skriver Politiken.

Læs også: Byggebranchen skal gå forrest i grøn omstilling

Der er brug for banebrydende tiltag i byggebranchen, lyder det fra direktørerne fra henholdsvis Foreningen af Rådgivende Ingeniører (FRI) og Dansk Byggeri:

”Ved det seneste energiforlig kiggede man alt for lidt på byggeriet. Man droslede det ned fra politisk side. I hele branchen synes vi, at energieffektivitet og klima skal fylde mere”, siger Thomas Uhd, der er branchedirektør i Dansk Beton, der er et branchefællesskab for betonvirksomheder i Dansk Byggeri, til Politiken.

”Bygninger har ikke fyldt meget i klimadebatten, selv om de er rigtig væsentlige for både bæredygtighed og klimamål«, siger Henrik Garver, der er direktør for FRI, til Politiken.

Byggebranchen står for op mod 40 procent af den globale udledning af drivhusgasser.

Klimaregnskab inden opførelse
Organisationen FRI ser gerne, at der kommer nye regler, som tvinger alle byggeprojekter til at beregne et samlet klimaregnskab for hele en bygnings levetid, før den opføres. Et mål, der allerede er indført i Norge, Holland, Frankrig og Østrig og i forskellige versioner er på vej i Sverige, Finland, Tyskland og Storbritannien.

”En livstidsanalyse kan bruges til at sætte fokus på cirkulær økonomi – hvilke materialer anvender vi, hvad er klimabelastningen, i hvilket omfang kan vi genbruge dem?”, siger Henrik Garver til Politiken og forklarer, at det første skridt kunne være krav om miljødeklarationer på alle byggematerialer. Han tilføjer:

”Når jeg taler med mine medlemsvirksomheder, så siger de, at de gerne leverer de bedst mulige projekter, men det er svært at overbevise nogle kunder. Bygherrer er meget forskellige: Nogle er meget kortsigtede”.

Henrik Garver finder det samtidig uforståeligt, at næsten alle Danmarks nabolande har indført eller er ved at indføre ordninger med livstidsanalyse, mens Danmark intet gør.

Klima- og energiminister Lars Chr. Lilleholt har tidligere betonet, at han foretrækker frivillige initiativer fra branchen frem for statslig regulering, men han er heller ikke afvisende:

”Man kan godt overveje, om der skal stilles krav til nybyggeri og elementers CO2-udledning. I et videre perspektiv kan det også være EU-krav. Jeg ved ikke, om det er offentlige krav, der er løsningen, men lad os se på det”, siger ministeren til Politiken.

Bæredygtig Beton Initiativ
Cement står alene får fem procent af det globale kulstofudslip, og det på trods af at nye cementtyper, der kan spare 18-30 procent af CO2-udslippet, har set dagens lys.

Derfor er 20 aktører i byggebranchen i form af cement- og betonproducenter, arkitekter, forskere og store bygherrer som Pension Danmark og Region Hovedstaden samt branchforeningen Dansk Beton har dannet ’Bæredygtig Beton Initiativ’.

Initiativet har udarbejdet en handlingsplan, hvor CO2-aftrykket fra betonbyggeri skal falde med 45-50 procent frem til 2030.

Det er et tal, der kræver mere end bare vidundercement, lyder det fra Thomas Uhd fra Dansk Beton. For eksempel skal man måske udnytte, at betonarmering ikke behøver at være lige så tyk i 10. etage som i stueetagen. Eller man kan udfordre arkitekterne lidt på de kunstneriske visioner eller materialebrug, mener han.

”Byggeriet er kendetegnet ved at være lidt traditionelt, sådan lidt ”business as usual”, men hvis man nu tænker lidt mere kreativt, kunne bygherren give plads til lidt mere intelligente udbud, bedre samarbejdsformer og bedre beregningsgrundlag”, siger Thomas Uhd til Politiken.

Læs også: Grøn cement kan begrænse byggeriets CO2-udledning

Branchedirektørerne vil gerne have et blidt pres fra politisk hold, selvom branchen kan gøre meget på egen hånd. Derved har branchen klare regler, der skal leves op til, og som er ens for alle, påpeger han.

- SDN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

01.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Giv en ged, Den perfekte firmagave til jul!

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

31.10.2025CSR.dk

Cirkulær betonløsning vinder pris på Building Green

30.10.2025CSR.dk

Ny bydel i Billund skal sætte ny standard for klimavenligt byggeri

30.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Skab stemning med ekstra store lys fra Vance Kitira

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Scope 3 Strategy: Addressing Emissions Through Business Model Adaptation

This webinar will explore how companies are utilising Scope 3 insights to justify more fundamental business model shifts and transformation. It will demonstrate how leading businesses are realising the deepest emissions reductions through reducing their impact on resource use and regenerating nature, as well as exploring how they first uncovered the potential of these strategies through their Scope 3 insights.

Dato

06.11.2025

Tid

15:00

Sted

Online via Zoom

DTU
Efteruddannelse
Jernbaneteknologi, -drift og -kapacitet

Deltag i tre dages spændende kursus, hvor du får en hurtigt og bekvem introduktion til jernbaneteknologi og driftsstyring. Midt i kurset tager vi til Berlin, hvor vi besøger Tekniske Universitet Berlins signal- og driftsstyring laboratorium.

Dato

07.11.2025

Tid

08:30

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Byggebranchen I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i byggebranchen.

Dato

07.11.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Valified
Webinar
Webinar: Gratis introduktion til ESG-rapportering

Gratis webinar med fokus på at hjælpe din virksomhed i gang med ESG-rapporteringsarbejdet

Dato

07.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 7. november: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

07.11.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom