Bestseller-kæde vil undgå giftigt bomuld

I et samarbejde med Better Cotton Initiative har Bestseller-kæden Only en ambition om at gøre alle bomuldsprodukter miljøvenlige inden 2020.

Fra efteråret 2017 vil kunder i Bestseller-kæden Only kunne købe varer i miljøvenligt og bæredygtigt bomuld. Arkivfoto..

01.08.2017

CSR.dk

I efterårskollektionen, som lige nu er på vej på markedet fra tøjmærket Only, er 20 procent af bomuldsprodukterne fremstillet i Better Cotton, der er et miljøvenligt og bæredygtigt bomuld, der er godkendt af den internationale non-profitorganisation Better Cotton Initiative.

Samtidig er Only, der er en af Bestsellers butikskæder, i fuld gang med at informere samtlige leverandører om kravene til 100 procent Better Cotton, som alle i fremtiden skal leve op til.

Det sker som en del af de strategiske ambitioner i forhold til bæredygtighed, skriver Ikast Avis.

Læs også: Endnu en undersøgelse efterlyser transparens i tøjindustrien

Vi har en forpligtigelse
Udover de modemæssige nyheder vil 20 procent af bomuldsprodukterne i den nye kollektion ligeledes være mærket med en helt ny label med ordene ’Better Cotton’:

”Jeg glæder mig over, at vores organisation bevæger os i den retning. Med vores størrelse har vi også en forpligtigelse”, siger Finn Poulsen, der er direktør i Only og ceo og partner i Only Stores, til Ikast Avis.

Better Cotton Initiative er en international non-profitorganisation, som siden 2005 har arbejdet for at forbedre den globale bomuldsproduktion.

Det gælder både medarbejdere, der producerer bomulden, og miljøet, som bomulden vokser i. På den måde er det endvidere muligt at gøre bomuld til en bæredygtig råvare.

Læs også: Mode og tekstil: Vil det nogensinde lykkes?

Bæredygtighed vil ikke svække konkurrenceevne
Selvom Only har sat sig nogle ambitiøse mål i forhold til bæredygtighed, betyder det imidlertid ikke, at kædens konkurrenceevne vil svækkes.

Ifølge Jesper Rasmussen, der er international produkt- og indkøbschef i Only, har Better Cotton Initiative nemlig investeret globalt i at uddanne bomuldsbønderne og effektivisere deres produktion:

”For eksempel uden brug af pestiider og ved at kontrollere og minimere forbruget af vand i produktionen. For bønderne har det derfor ikke krævet store tekniske investeringer at blive Better Cotton-godkendt. Det betyder, at de kan sælge bomulden til samme pris som konventionelt produceret bomuld”, siger han til Ikast Avis.

Senest i 2020 skal samtlige af Only’s bomuldsleverandører kunne levere op til 100 procent-kravet til Better Cotton-bomuld.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

15.05.2025Elis Danmark A/S

Sponseret

"Bæredygtighed i Elis 2024" er netop offentliggjort

13.05.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Fra gamle jeans til sneakers: Samarbejde mellem VAER og Folkekirkens Nødhjælp forener mode og miljø

13.05.2025Freehand Coffee Company A/S

Sponseret

Moral er godt, Dobbeltmoral er ikke dobbelt så godt!

13.05.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Fra kollegieværelse til global cirkularitet

09.05.2025ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektivisering og bæredygtighed med ista

09.05.2025Compass Group Danmark A/S

Sponseret

Fra startup til storkøkkener: FÆRM vinder Mavens Hule og sikrer foodservice-samarbejde

08.05.2025SustainBusiness

Sponseret

Økonom og forsker: normalisér degrowth

08.05.2025SustainBusiness

Sponseret

Udfordringer og løsninger med Kasper Benjamin Reimer Bjørkskov

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Bag om billederne fra verdens brændpunkter med Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

13.10.2024

Sted

København, Odense og Århus

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Invest in Women: En aften for forandring i verden ~ Folkekirkens Nødhjælp

Gå ikke glip af årets mest inspirerende aften! Deltag i velgørenhedsarrangementet Invest in Women i Moltkes Palæ. En spændende aften om kvinders økonomiske empowerment og ligestilling – med stærke keynote-speakers og netværk.

Dato

06.02.2025

Sted

Moltkes Palæ, Dronningens Tværgade 2, 1302 København K

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 16. maj: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

16.05.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

19.05.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

19.05.2025

Tid

08:30

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015. EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkurset afsluttes med en 2-timers eksamen, og du vil også blive evalueret for din fremgang under kurset. Når du består både eksamen og forløbet, vil du modtage et anerkendt CQI and IRCA-certifikat.

Dato

19.05.2025

Tid

08:30

Sted

Sinatur Hotel Frederiksdal Sjælland, Frederiksdalsvej 360, 2800 Kongens Lyngby