Berlin vil feste sig forrest i klimakampen

Myndigheder og natklubber i Berlin går sammen om at gøre festerne mere bæredygtige via bl.a. LED-lys, moderne klimaanlæg og bedre affaldssortering. Den tyske hovedstad vil være CO2-neutral i 2050.

Berlins natteliv skal gå forrest i kampen for at få gjort byen CO2-neutral i 2050. .

18.02.2019

CSR.dk

Berlin har i mange år været en af verdens førende festbyer og kan bryste sig af, at hundredtusindvis af turister hvert år valfarter til byen for at feste på nogle af verdens mest legendariske natklubber.

Nu vil den tyske hovedstad også i front i forhold til at sænke CO2-udslippet og har sat sig et mål om at være CO2-neutral i 2050 – og ifølge mediet Deutsche Welle vil de bruge deres position som festby til at nå dette mål, skriver DR.

Læs også: Berlin opnår CO2-mål tre år tidligere end planlagt

”Jeg mener, at klubberne i Berlin er trendsættere, ikke bare i forhold til musik, men også i forhold til livsstil. Når folk for eksempel ser, at klubberne ikke bruger plastiksugerør, så tænker folk måske, at de vil starte med at gøre det samme derhjemme”, siger Georg Kössler, der er partiet De Grønnes talsmand, når det kommer til klimabeskyttelse og klubkultur.

Som det er i dag, er natklubberne i Berlin ellers ikke ligefrem forrest i kampen om at sænke CO2-udslippet. Ifølge den tyske NGO Friends of the Earth bruger en natklub den samme mængde elektricitet på en weekend, som en husholdning gør på et år.

Derfor har Friends of the Earth sammen med klima- og klubforeningen Clubliebe e.V. lavet et projekt, der skal hjælpe klubberne med at blive mere klimavenlige.

Projektet, der er støttet af senatet i Berlin, sender eksperter ud til natklubberne for at rådgive dem til bedre og mere klimavenlige løsninger.

Dansegulv kan generere energi
Én af klubberne, der har takket ja til tilbuddet, er Schwuz, der er en af Berlins mest kendte klubber for homoseksuelle.

”Hvis man ser på, hvor meget spild vi producerer, så står det helt klart, at bæredygtighed er et vigtigt emne”, fortæller direktør for Schwuz, Marcel Weber, til DR.

Schwuz bruger allerede LED-lys, men man håber, at projektet kan hjælpe dem med, hvordan de for eksempel kan gøre køleelementer digitale, så de ikke behøver at køre i døgndrift.

Af andre mulige tiltag som natklubberne i Berlin kan tage fat i tæller at installere mere moderne klimaanlæg, reducere vandforbruget og blive bedre til at sortere skrald.

Det er dog ikke kun i Tyskland, at det skal være mere kllimavenligt at feste. I den hollandske havneby Rotterdam gør natklubben Club Watt brug af en noget usædvanlig metode. Dansegulvet er nemlig ikke bare et gulv. Når gæsterne danser generer det energi, som bruges til lyssætningen og dj-pulten.

Og det er den vilje og innovation, som skal bruges endnu mere i det tyske natteliv, mener Georg Kössler fra De Grønne – for pengene ligger bare og venter på de rigtige projekter.

”Vi har lavet en fond med flere millioner til klimabeskyttelse i Berlin, og der er stadig masser af penge tilbage, så hvis der er nogen med en god idé, så er det bare med at søge”, siger han til DR.

Læs også: Festival spredte budskabet om verdensmålene

Georg Kössler håber, at projektet kan skabe samme forandring for klima, som begivenheder som Love Parade har gjort for homoseksuelles rettigheder tidligere.

- JMA

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.06.2026CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

28.05.2026CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

CSR.dk

Nyt projekt engagerer unge mænd i kampen mod grov tone og chikane

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

MeetDenmark hjælper branchen med at navigere i de nye emballageregler

Dansk Retursystem

Sponseret

Antallet af pant- og retursystemer i EU mere end fordobles frem mod 2030

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Morgenmøde
Breakfast Club: Diversitet og inklusion – hvorfor, hvordan og hvad nu

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan diversitet og inklusion kan blive en styrke i din organisation.

Dato

03.06.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: EUDR Essentials

EUDR Essentials – learn the what and how of EUDR requirements with expert guidance.

Dato

03.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Så tilmeld dig vores kommende webinar.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Lær at bruge ISO 27002

Hvis du åbner en standard og straks begynder at tænke på kaffe og slik, får lidt tunge øjenlåg og overvejer om det er tid til at male postkassen, så er dette webinar til dig.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark